انواع وکیل

اگر به دنبال یافتن وکالت برای کمک به حل مشکل حقوقی خاص خود بوده اید ، حتماً درک کرده اید که حوزه حقوقی بسیار بزرگ و پیچیده بوده وهر کدام در یک حوزه خاص از قانون تخصص دارند. از اینرو انواع مختلفی از وکلا در بازار قانونی در دسترس هستند. زمانی که به دنبال کمک قانونی برای رسیدگی به مساله‌ای هستید که با آن مواجه شده اید، بهترین راه این است که وکیلی را پیدا کنید که در حوزه خاص قانونی که با آن سر و کار دارید، تجربه کافی داشته باشد.

بنابراین شما باید وکیلی مرتبط با کار خود پیدا کنید ، کسی که قادر به درستی رسیدگی به موضوع حقوقی شما باشد. از آنجا که انواع مختلفی از وکلا وجود دارد ، در این مقاله قصد داریم به انواع وکلائی که در مشکلات حقوقی رایج تر تخصص دارند را معرفی نمائیم.

وکلای تجاری
وکلای تجاری که به عنوان وکلای شرکت شناخته می‌شوند، بعنوان سردمدارن قانونی هستند که طیف گسترده‌ای از تخصص در ایجاد، مدیریت، نگهداری، انتقال و انحلال یک کسب‌وکار را پوشش می‌دهند. وکلای تجاری در حوزه کاری خود با تشکیل شرکت، قراردادهای استخدام، انطباق مالیاتی، مالکیت و ادغام سروکار دارند و قادر هستند به خوبی این موارد را بررسی و مدیریت نمایند.

وکلای تجاری همچنین ممکن است استخدام و اختلافات تجاری و همچنین مذاکره با افراد یا نهادهای شرکتی را حل و فصل نمایند. آن‌ها این حق را دارند که محدوده وظایف و کاری خود را بطور دقیق مشخص نمایند که آیا ترجیح می دهند به پرونده های شرکت‌های بزرگ رسیدگی کنند و یا اینکه قصد دارند مشاور حقوقی شرکت‌های کوچک یا شرکت‌های نوپا باشند.

انواع وکیل

وکلای کار
وکلای کار در رسیدگی به تخلفات غیرقانونی و تبعیض در محل کار تخصص دارند. آنها همچنین درباره میزان پرداخت مشتریان خود مذاکره می کنند. این وکلا معمولا با اتحادیه‌ها کار می‌کنند، اما آن‌ها برای کارمندان غیردولتی بسیار مفید و سودمند هستند، زیرا این کارگران کسانی هستند که کسی از کار آنها حمایت نمی‌کند.

وکیل صدمات شخصی
هنگامی که فرد ، شرکت، نهاد دولتی یا سازمانی به دلیل مشکلات جسمی یا روانی متهم شده باشد ، به تخصص یک وکیل آسیب شخصی نیاز دارد. این وکیل یک متخصص در قانون مدنی است که با مسئولیت‌های حقوقی مدنی و خسارت‌های وارده سر و کار دارد. توجه داشته باشید که اگر در یک تصادف اتومبیل مجروح شده و یا در یک تصادف اتومبیل دخالت داشته‌اید و یا اینکه آسیبی به شما وارد شده است ، مطمئنا به یک وکیل آسیب شخصی نیاز خواهید داشت. اگر جراحت منجر به از دست دادن درآمد شود و یا بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد، وکیل آسیب‌های شخصی یا بعبارت دیگر وکیل دیه تصادفات که متخصص در این امر می باشد، می تواند به جمع‌آوری غرامت مناسب و اسکان مجدد شما کمک شایانی کرده باشد.

وکیل ارث و وصیت نامه ( برنامه‌ریزی املاک)
با اینکه هیچ‌کس دوست ندارد برای مرگ خود آماده شود، همیشه یک پایان قطعی و اجتناب‌ناپذیر برای همه وجود دارد. وکلای برنامه‌ریزی املاک یا وکلای ارث در آنجا هستند تا به مشتریان کمک کنند تا دارایی‌ها و املاکی را که دوست دارند با فرزندان خود تقسیم و تنظیم نمایند.وکیل برنامه‌ریزی املاک در وصیت‌نامه و حفظ امانت بسیار متخصص است و می‌تواند به شما کمک کند تا دارایی‌های خود را حفظ و به موقع استفاده نمائید. از جمله خدمات قانونی وکیل برنامه‌ریزی املاک و ارث، اینست که شرایط را بگونه ای فراهم می کند تا اعتمادی دوجانبه ایجاد شود و تمام شرایط برای مراقبت از نیازهای مالی کودکان شما تا حد اعلایی فراهم شود.همچنین یک وکیل املاک ممکن است به مشتریان کمک کند تا یک صندوق امانی برای ذینفعان جزئی خود ایجاد کنند. آنها همچنین ممکن است اسنادی را تهیه کنند که آرزوهای نهایی خود ، از جمله تمهیدات پزشکی و دفن را ذکر و ترسیم کرده باشند.

وکیل ورشکستگی
برای افرادی که با امور مالی، لوایح و بدهی‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند، مشورت با یک مشاور ورشکستگی اولین گام ایده‌آل برای کسب شناخت درباره چگونگی سازماندهی مجدد استراتژی مالی آن‌ها خواهد بود. در اغلب موارد، وکلای ورشکسته همیشه قصد دارند از ورشکستگی مشتریان خود جلوگیری کنند. آن‌ها به مذاکره با طلبکاران برای کاهش بدهی‌های مشتریان خود و برنامه‌ریزی برای یک طرح بازپرداخت خوب، کمک خواهند کرد. اگر چه بدترین حالت ممکن است فرد بطور کامل ورشکست شود اما آن‌ها همچنین مراقب بایگانی اسناد ورشکستگی مشتریان خود خواهند بود.
در نظر داشته باشید که تشکیل پرونده برای ورشکستگی می تواند بسیار سخت باشد. پیمایش در روند ورشکستگی نیاز به صلاحیت ، برخورد با طلبکاران و اقدام برای محافظت از دارایی شما دارد. بنابراین بسیار ضروری است که وکیلی با تجربه و متخصص را برای امر ورشکستگی خود انتخاب نمائید.

وکیل مالکیت معنوی
وکیل مالکیت معنوی به عنوان وکیل IP شناخته می شود . یک وکیل مالکیت معنوی می تواند در رابطه با موضوعات مربوط به مالکیت معنوی مانند حق چاپ ، علائم تجاری ، حق ثبت اختراع ، طراحی صنعتی و اسرار تجاری به شما کمک کند.
هر اختراع ابتکاری، علمی، یا فنی اصلی که می‌تواند به نفع عموم باشد باید از کپی رایت و تکرارها محافظت شود. اگر یک طراحی هنری، یک محصول منحصر به فرد، یک رمان، یک آهنگ و یا یک برنامه کامپیوتری ایجاد کرده است، می‌تواند با یک وکیل حقوق معنوی برای تامین حق کپی‌رایت، حق امتیاز، علائم تجاری و توافقات مجوز مشاوره نماید.
بخش عمده ای از کار وکلای IP ، ارائه مشاوره حقوقی به مشتریان در مورد قابلیت های تجاری و مکانیسم های بازاریابی در ایجاد آنها است. آنها باید در هر دو روند شغلی و نوآوری دانش تخصصی داشته باشند.

وکیل سازمانی ( شرکت )
در نظر داشته باشید که در صورتی که شما دارای شرکتی هستید و با یک کارمند مشکل دارید و یا اینکه فردی هستید که در یک شرکت که مشغول به کار هستید دچار مشکل شده اید، وکیل سازمانی می تواند در این مورد کمک شایانی به شما بکند.از اینرو شما براحتی قادر خواهید بود درباره مسائل قانونی که از قرارداد استخدام یا در رابطه شغلی ایجاد می‌شود، مشاوره بخواهید.وکیل سازمانی با توجه به تجربه کاری خود قادر خواهند بود به شما در ارائه مشاوره های مفید برای رسیدن به حق و حقوقتان کمک نماید.اگر صاحب شرکتی هستید ، احتمالاً در بسیاری از مواقع مختلف با یک وکیل شرکت مشورت می کنید. وكیل شركت قادر خواهد بود تا شما را در مورد موضوعات مربوط به تشكیل شركت ، مسائل عمومی مدیریت شركت و مسائل مربوط به انطباق شركت كمك كند.

وکیل مهاجرت
وقتی با مسائل مهاجرت سروکار دارید به یک وکیل مهاجرت نیاز دارید تا شما را راهنمایی کند. راهنمایی کردن درباره امر مهاجرت می تواند بسیار پیچیده باشد و وکیل مهاجرت باید بر همه این امور آگاه باشد. در واقع این نوع وکیل باید قادر باشد در برخورد با موضوعات مهاجرت مانند ویزا ، تابعیت ، پناهندگی و کارتهای سبز به درستی عمل کند تا مشکلی برای موکل خود بوجود نیاورد. زیرا ا گر شما یک فرآیند را از دست بدهید، شانس خود برای تائیدیه مجدد را به تعویق خواهید انداخت. وکیل مهاجرت می تواند در موارد بسیاری مشکل ممنوع الخروجی شما را نیز رفع نماید. بنابراین برای مهاجرت خود ضروری است که با یک وکیل ماهر در امر مهاجرت مشورت داشته باشید.

وکیل کیفری (جنایی)
اگر شما یا فردی دیگر مرتکب جرمی شده باشید باید به وکیل کیفری مراجعه نمائید. وکالت کیفری در زمینه های مرتبط با حقوق جزا ، از جمله موضوعات مربوط به وثیقه ، تسویه حساب ، دستگیری ، ادعا و هرگونه موضوع مربوط به خود دادگاه کیفری و جنائی آگاهی دارد. یک وکیل مدافع جنایی در رسیدگی به کلیه مراحل دادرسی کیفری ماهر است. این وکلا از زمان دستگیری وکلای خود به شیوه های مختلف و از طریق تحقیقات ، شارژ ، بازداشت و مجازات ، به مشتریان خود مشاوره ارزشمندی ارائه می دهند. در صورت تمایل به رسیدگی به پرونده ، کار آنها کاملاً انجام نشده است. یک وکیل مدافع خوب جنایی می داند که چگونه به تفاوت های ظریف در قانون بپردازد ، که به آنها اجازه می دهد تا مشتریان خود را از این موارد دور نگه دارند.

وکالت نقص پزشکی
ممکن است در مواردی که یک پزشک، وکیل، حسابدار یا یک مقام دولتی برای نقض حقوق خود تحت پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند، به وکلای مدافع حقوق بشر نیاز باشد. از آنجا که اینها حرفه هایی هستند که مجموعه‌ای از استانداردها را دربر دارند، از اینرو مسئولیت‌های حرفه‌ای بیشتری نیز برعهده دارند که ممکن است در دادگاه یا دعوی حقوقی به چالش کشیده شوند.
با وجود شمار زیاد وکلا ، اما ممکن است وکلای زیادی در حوزه حقوق درمان ، تخصص کافی نداشته باشند. اما بهتر است برای انجام امور مربوط به معالجه خود از یک وکیل متخصص در این حوزه کمک بگیرید ،تا اطمینان حاصل شود که تمامی امور در محدوده قانون انجام شده و مشکلات سوء درمان بوجود نخواهد آمد.

وکیل مالیاتی
بحث مالیات می‌تواند پیچیده باشد، اما این وظیفه وکلای مالیاتی است که به همراه حسابدار، این مسئله را برای مشتریان خود غیر پیچیده کنند، به خصوص اگر دارایی‌های بسیاری در میان باشد. بنابراین اگر قصد دارید یک کسب‌وکار جدید راه‌اندازی کنید، یا زمانی که شما نیستید و یک دارایی یا ملک مشمول مالیات شده است، مشورت با یک وکیل مالیاتی می‌تواند بسیاری از مسائل و مشلات شما را حل نماید. یک وکیل مالیاتی در بسیاری از قوانین مالیاتی متخصص است و باید قادر به ارائه توصیه‌هایی در خصوص مساله مالیاتی خاص که با آن مواجه هستید، باشد. بنابراین وجود یک وکیل مالیاتی برای روند دقیق کسب و کار شما و برنامه ریزی های دقیق در اینباره لازم و ضروری می باشد.

وکیل خانواده
توجه داشته باشید که وکیل خانواده جزو آن دسته از وکلایی هستند که همه انواع پرونده‌های داخلی مانند طلاق، جدایی قانونی، حضانت فرزند، فرزند خواندگی، نفقه یا توافقات پیش از تولد یا پس از زایمان و رهایی را اداره می‌کنند. اما وکلای خانواده نیز ممکن است به پرونده‌های حقوقی دیگر رسیدگی کنند و کار آن‌ها ممکن است با سایر زمینه های قانون برخورد کند. به عنوان مثال، اگر تحقیقات کیفری در مورد سوء استفاده از کودکان(کودک آزاری ) و یا یک پرونده خشونت خانوادگی و یا اینکه یک پرونده بزهکاری درباره نوجوانان وجود داشته باشد، یک وکیل خانواده نیز ممکن است با یک وکیل جنایی کار کند.
در واقع با توجه به شرایط زندگی کنونی، وکیل خانواده جزو آن دسته از وکلایی است که همواره بعنوان پرمشغله ترین وکلا ، مشغول به فعالیت می باشند.

وکیل جبران خسارت کارگران
اگر در حین کار مجروح شده‌اید، یا باید با مرگ یکی از عزیزان خود به عنوان پیامد کار در محل کار و یا بیماری شغلی روبرو شوید، وکیلی که متخصص در قانون غرامت کارگران است می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل مورد نظر خود را در سریعترین زمان و با آسانترین روش ها به پیش ببرید. وکیل جبران خسرات کارگران می تواند خسارت های وارده به شما بدلیل خطای کارفرما را بررسی نموده و شما را به آنچه که استحقاق آن را دارید برساند.

وکیل قرارداد
یک وکیل قراردادی در رسیدگی به مسائل ناشی از قرارداد متخصص است و می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به قرارداد مورد مشورت قرار گیرد. فرقی نمی‌کند که شما باید یک قرارداد خاص را امضا کنید، یا اگر با قراردادی که قبلا امضا کرده‌اید، دچار مشکل شده اید. به هر حال وکیل قرارداد موظف است با استفاده از تجربه و تخصص لازم ، مشکل بوجود آمده را بررسی نموده، و مسئله پیش رو را به بهترین شکل حل نماید.

وکیل و مشاور معلولیت تأمین اجتماعی
قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که سیستم معلولیت تأمین اجتماعی می تواند یک سیستم بسیار پیچیده باشد که تنها وکیل ماهر در این باره می تواند شما را جهت پیشبرد کارها راهنمایی کند. وکیلی که در زمینه ناتوانی های تأمین اجتماعی تخصص دارد می تواند در هر اقدامی در روند معلولیت تأمین اجتماعی ، از جمله امور مربوط به صلاحیت ، راه اندازی درخواست تجدیدنظر در تصمیم برای رد منافع و برخورد با کاهش یا خاتمه مزایای شما ، کمک شایانی به شما بکند.

وکلای محیط ‌زیست
این حوزه از تخصص با توجه به علاقه رو به رشد در تغییر آب و هوا و حفاظت از محیط‌زیست، یک عمل پر رونق در عصر جدید می باشد. وکلای محیط‌زیست متخصصان سیاست‌ها و دستورالعمل‌های تنظیم‌شده توسط آژانس حفاظت از محیط‌زیست هستند. آن‌ها نماینده افراد، گروه‌ها، دولت‌ها و نهادهای دیگر در هر دو طرف قانون به عنوان شاکیان و یا متهمان هستند که در ارتباط با مشکلات مربوط به آسیب یا حفاظت از محیط‌زیست فعالیت می کنند که ممکن است بر منافع و رفاه عموم مردم تاثیر بگذارد.

وکیل دادرسی مدنی
هنگامی که قصد دارید بر علیه کسی شکایت کنید و یا به شکایت یک نفر علیه شما پاسخ داده شود ، باید وکیلی را انتخاب نمائید که در دادرسی مدنی تخصص داشته باشد.وکیل دادرسی مدنی بهترین گزینه قانونی شما خواهد بود. در واقع از لحاظ فنی، تمام حوزه‌های قانونی که پیش از این در این مقاله ذکر شده‌اند ممکن است به عنوان دعاوی حقوقی مدنی در نظر گرفته شوند. به همین دلیل است که یک وکیل دعاوی حقوقی به عنوان یک وکیل عمومی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، کار اولیه آن‌ها شامل رسیدگی به موارد مربوط به نقض قرارداد می‌باشد. در حالی که این امر ممکن است در مقایسه با سایر حوزه‌های قانون ساده به نظر برسد، اما اختلافات قراردادی می‌تواند یک فرآیند خسته‌کننده باشد. بنابراین، باید یک وکیل‌مدافع حقوقی عالی را استخدام کنید که به راحتی بتواند جزئیات ظریف مربوط به پرونده را تشخیص دهد.

وکلای املاک و مستغلات
وکلای املاک و مستغلات راهنمایی قانونی برای افراد یا شرکت‌هایی که به دنبال خرید یا فروش یک ملک هستند، ارائه می‌کنند. آن‌ها با مشتریان خود و نمایندگان املاک کار می‌کنند تا اسناد را تهیه کنند و اطمینان حاصل کنند که کاغذبازی به طور قانونی لازم‌الاجرا است. آن‌ها همچنین ممکن است با خریدار یا فروشنده به مذاکره بپردازند، و یا یا مالک ملک در طول مناقشه سلب حق رهن صحبت نمایند.
همچنین وکلای املاک و مستغلات ممکن است در مورد اختلاف بین صاحبخانه و مستاجران در طی یک مورد تخلیه ، مذاکره کنند. برای پروژه‌های مهم که بیشتر شامل سازندگان دولتی یا تجاری و توسعه دهندگان موسسات پیشرفته می باشد، جهت مسائل قانونی ممکن است با وکلای املاک و مستغلات متخصص ،در مورد استفاده و توسعه زمین مشورت نمایند.

وکیل دادرسی شرکت
مسلما تا اینجا متوجه شده اید که وکلای مختلف در زمینه های مختلف دادرسی نیز تخصص دارند. وکیل دادرسی شرکت یکی دیگرازاین وکلایی است که در زمینه های تجاری می تواند به شما کمک بکند. در واقع یک وکیل دادرسی شرکت باید از تخصص لازم برای کمک به شما در زمینه دادخواستهای تجاری برخوردار باشد.

وکیل عمومی
بر خلاف وکلایی که در حوزه خاصی از قانون تخصص دارند، یک وکیل عمومی قادر است گستره وسیعی از مسائل قانونی را مدیریت می‌کند. وکلای عمومی مختلف، حوزه‌های متفاوتی از قانون دارند که با آن‌ها بسیار راحت هستند، بنابراین اگر با یک وکیل عمومی مشورت کنید، عاقلانه است که همواره درباره تجربه وی در رسیدگی به نوع مسئله قانونی که با آن روبرو هستید صحبت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست