خدمات حقوقی

بیشتر اوقات بهتر است اختلافات به صورت اجماع و سریع حل شود ، بنابراین طرفین اغلب تصمیم می گیرند که امور را با داوری مناسب حل کنند و بجای اینکه متحمل هزینه های فراوان و سپری کردن زمان خود در دادگاه باشند سعی می کنند از خدمات دیگری که در روند حقوقی با عنوان خدمات حقوقی از آن یاد می شود ، مشکل و مسئله خود را رفع نمایند. تیم خدمات حقوقی موظف است علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه ، بهترین خدمات را در اختیار موکل خود قرار دهد. در حقیقت انعطاف پذیری و محرمانه بودن این خدمات در مشاوره های مربوط به خدمات حقوقی بسیار تاثیرگذار می باشد.

خدمات حقوقی توسط مشاوران و دفاتر حقوقی انجام می شود. این خدمات شامل تمام خدماتی که فرد یا سازمان در مبحث قانونی با آن درگیر می باشد ، می شود. از اینرو بیشتر کارشناسان موسسات حقوقی خدمات مختلفی در زمینه های مشاوره، حل اختلافهای خارج از دادگاه ، میانجیگری و راه حلهای دیگر که منجر به حل و فصل دوستانه اختلاف است ارائه می دهند. بنابراین می توان نقش خدمات حقوقی را در بهبود روند کارهای حقوقی و قانونی بسیار مهم دانست.

داشتن بعضی از تخصص ها ی خاص در روند خدمات حقوقی ضروری می باشد. بنابراین بعضی از تیم ها باید برای بعضی از خدمات خود مانند دادخواهی تجاری ، داوری تجاری بین المللی و داخلی ، میانجیگری و همچنین سایر اشکال حل اختلاف جایگزین و اختلافات مربوط به قانون کار ، باید تخصص کافی و لازم را داشته باشند.

نقش خدمات حقوقی در بازارهای سرمایه و قراردادهای تجاری
بسیاری از وکلا و یا موسسات حقوقی تأکید ویژه ای به خدمات حقوقی از جمله سهام خصوصی ، سرمایه گذاری دارند. آنها دائماً در همه نوع معاملات برای شرکتهایی که در بازار سرمایه تجارت می کنند ، پشتیبانی حقوقی ارائه می دهند. در دوره مدرن جهانی سازی ، قانون و تجارت بسیار به هم پیوسته اند. خدمات برتر ارائه شده به مشتریان می تواند ناشی از درک عمیق فعالیتهای تجاری مشتریان و درک کلی بازار باشد.ارائه توصیه های مناسب در مورد قراردادهای تجاری به خریداران و تأمین کنندگان، تلاشهای زیاد برای درک شغل فرد و یا پشتیبانی و توصیه های ضروری ، می تواند کمک شایانی به مشتری موردنظر بکند. بنابراین ارائه خدمات حقوقی مرتبط با حیطه کاری فرد یا سازمان ، می تواند بسیار موثر باشد.

فعالیت خدمات حقوقی شامل چه مواردی می باشد

 • تنظیم کلیه موافقت نامه های حقوقی داخلی و بین المللی
 • تنظیم قرارداد خرید ملک ، آپارتمان ، مغازه ، مشاغل (هتل ها ، رستوران ها ، مغازه ها) و غیره.
 • ترتیب خرید یا اجاره زمین کشاورزی
 • تهیه چک لیست انواع قراردادهای داخلی و بین الملل
 • تهیه و تنظیم انواع اسناد الزام آور مانند وصیت نامه ، تقسیم نامه و متن
 • ارسال اظهارنامه رسمی برای انجام تعهدات و پرداخت بدهی
 • تهیه و تنظیم انواع مکاتبات توافق نامه های پیمانکاری مطابق با قوانین و مقررات
 • ارائه مشاوره درمورد مراحل مختلف پیمانکاری از جمله: مذاکره ، پیمانکاری ، اخذ ضمانت نامه های پیمانکاری ، انجام تعهدات قراردادی ، خاتمه قرارداد و دادخواست در دادگاههای دادگستری
 • انجام کلیه ثبت ها در موسسات ثبت شرکتها و سازمانهای غیرتجاری
 • اخذ پروانه کسب و کار برای اشخاص حقوقی
 • ثبت علائم تجاری در اداره مالکیت صنعتی

چه زمانی مراجعه به خدمات حقوقی ضروری می باشد؟
در روابط تجاری بین مردم روشهای مختلفی برای رد و بدل کردن معاملات و اسناد وجود دارد. برخی از این روابط مالی توسط قراردادهای نوشتاری اداره می‌شوند و برخی صرفا به صورت شفاهی براساس دانش قبلی و اعتبار افراد صورت می‌گیرند. برخی تجار اقدام به صدور اسناد اعتباری برای حل بدهی‌های خود، مانند قرارداد، یا رسید عادی می‌کنند. در موارد استثنایی، برخی از این اسناد نمی‌توانند به قراردادهای خود عمل کنند. در چنین شرایطی مراجعه به یک وکیل و دریافت خدمات حقوقی جزو ضروریات می باشد.

نقش خدمات حقوقی در موارد کیفری:
شکایت علیه شخصی که مرتکب تخلف شده است و رفتار وی جرم محسوب می شود و قاضی مجازاتی را برای آن تعیین کرده است شکایت “کیفری” نامیده می شود. نوشتن شکایت کیفری شکل خاصی ندارد و نیازی به فرم خاصی مانند دادخواست ندارد ، اما خوب است که یک دستورالعمل مرتب و منظم از شکایت داشته باشید و بهتر است که برای اینکار از طریق وکیل و خدمات حقوقی ارائه شده توسط دفاتر مربوطه اقدام نمائید. بدین ترتیب کارهای شما در سریعترین زمان ممکن رفع و رجوع خواهد شد.
در واقع از فواید استفاده از خدمات حقوقی اینست که بدلیل تخصصی بودن خدمات ارائه شده ، ازصرف زمانهای طولانی در صف های دادرسی جلوگیری کرده و منجر به اجرای سریع حکم و روند سریع کارها می شود.

جبران خسارت از طریق خدمات حقوقی
افراد و موسساتی که در حال ارائه خدمات حقوقی به مشتریان خود هستند همواره در تلاشند تا خسارت های وارد شده به مشتریان خود را در خارج از محدوده دادگاه به نتیجه برسانند.زیرا اینکار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه مشتری می شود.از اینرو ارائه مشاوره های درست و خدمات مناسب موجب خواهد شد تا فرد یا سازمان آسیب دیده ، به توافق دوجانبه و مفید برسد و علاوه بر داشتن آرامش فکری و تمرکز ، از خسارت وارده جلوگیری نماید. بنابراین جبران خسارت از طریق خدمات حقوقی براحتی امکان پذیر خواهد بود.

بازپرداخت مطالبات از طریق خدمات حقوقی
ارائه مشاوره با کیفیت و مقرون به صرفه از طریق دفاتر خدمات حقوقی و مشخص نمودن راه کار مناسب شما را نسبت به بازپرداخت مطالبات تان یاری خواهد نمود.در واقع همواره خطر ورشکستگی از سمت مشتریان بدهکار وجود دارد ، بنابراین برای محافظت از منافع مشاغل خود و به حداقل رساندن این ریسک ، باید اطمینان حاصل کنید که شما با داشتن پیش نویس های خوب تجارت ، اعتبار و توافق نامه های قراردادی با مشتریان خود و با ایجاد سیستم ها و مستندات صحیح ، قادر به محافظت از منافع خود هستید. این حفاظت از منافع و این اقدامها از طریق خدمات حقوقی امکان پذیر خواهد بود.

ارائه خدمات حقوقی در رابطه با قوانین استخدام
بیشتر خدمات حقوقی ، مشاوره های مفیدی درباره طیف گسترده ای از موضوعات در زمینه قانون کار ، مذاکره و حل اختلاف کار ارائه می دهند. داشتن تخصص در سیاست ها و رویه های کار ، موافقت نامه های استخدام و خاتمه ، رعایت مقررات محلی و بین المللی کار ، قانون روابط اشتغال و توافق نامه های بین المللی ، مشاوره حقوقی و اطلاع از موضوعات قانون کار، جزو تخصص های گروه خدمات حقوقی می باشد.

مشاوره ها و کمک هایی که موسسات خدمات حقوقی در حیطه قوانین استخدام و کار می توانند ارائه دهند به شرح زیر خواهد بود:

 • تهیه قراردادهای شغلی
 • آیین نامه داخلی اشتغال
 • توافق نامه های مدیریت
 • اسناد مربوط به پایان کار و توافق های غیر رقابتی

در صورت نقض هر یک از موافقت نامه های فوق ، موسسات خدمات حقوقی ، نمایندگانی را برای مشتریانی که در کارزارهای اتحادیه ، مذاکره برای معامله جمعی و خاتمه کار قرار دارند ارسال می کنند تا مشکلات را بررسی و جهت رفع آنها اقدام نمایند. داشتن تخصص های حقوقی و دانش خاص بازار یکی از ترکیبات سودمند و منحصر به فرد ، برای مشاورین خدمات حقوقی در زمینه های مختلف دادرسی کار و اختلافات داوری می باشد.

خدمات حقوقی در حیطه قانون محیط زیست
کمک به مشتریان در پاسخگویی به طیف کاملی از موضوعات حقیقی و حقوقی مطرح شده توسط قوانین محیط زیست و چالش ها با درک درستی از مشاغل مشتریان ، از جمله فعالیت های خدمات حقوقی در زمینه محیط زیست می باشد. خدمات حقوقی ارائه شده در حیطه قانون کار محیط زیست شامل موارد زیر می باشد:

 • ارائه مسائل مربوط به انطباق
 • معاملات شرکت ها و معاملات مالی
 • اختلافات در مورد الزامات زیست محیطی
 • خسارات احتمالی زیست محیطی
 • مشاوره زیست محیطی در مورد زیرساخت ها و توسعه پروژه ها و امور مالی
 • پیروی از قوانین و توصیه های نظارتی و دادرسی
 • خدمات حقوقی ورشکستگی و تغییر ساختار

شرایط بی ثبات اقتصادی ، افزایش رقابت و پیچیدگی روزافزون مشاغل در بازارهای امروز بدان معنی است که مشکلات اقتصادی می تواند در هر زمان کسب و کار شما را تهدید کند از اینرو باید آگاهانه و با احتیاط به پیش روید. بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید تا از افزایش فشارهای داخلی و خارجی و مسائل قانونی که ممکن است بوجود بیاید جلوگیری نمائید. برای اینکار بهتر است از خدمات حقوقی مربوط به حرفه خود استفاده نمائید. بنابراین با مراجعه به موسسه یا فرد متخصص در حوزه خدمات حقوقی ، قادر خواهید بود کسب و کار خود را از رکود و ورشکستگی احتمالی نجات دهید.

خدمات حقوقی ارائه شده در حوزه ورشکستگی و تغییر ساختار می تواند شامل موارد زیر می باشد:
بررسی قوانین مربوط به تغییر ساختار با استفاده از دانش نظارتی ، دانش ویژه در بخش خدمات ، قوانین مجاز در پرداخت ورشکستگی ، بررسی شرکت های بدهکار و تابلوهای آنها ، بانک ها و سایر وام دهندگان و طلبکاران تجارت از یک طرف یا بدهکاران از طرف دیگر و نیروهای دانش آموخته های شغلی ، از جمله فعالیت ها و خدمات حقوقی ارائه شده در حوزه ورشکستگی و تغییر ساختار می باشد.

خدمات حقوقی در حیطه مالکیت معنوی
فراهم کردن پایه ی قانونی مهم برای امور مالکیت معنوی محلی یا بین المللی و یا انجام این کار ، اطمینان از حفاظت محصولات و تحقیقات مربوط به کار و مطابق مقررات ، از جمله خدمات حقوقی ارائه شده در حیطه مالکیت معنوی می باشد.
خدمات حقوقی ارائه شده به مشتریان شامل طیف گسترده‌ای از صنایع و بازارها با ارائه خدمات قانونی مربوط به حفاظت، اکتساب و تجاری سازی IP می باشد. وکلای حقوق مالکیت فکری مربوط به موسسه در حال خدمات ، استراتژی‌های سفارشی مبتنی بر نیازهای تجاری مشتریان را توسعه می‌دهند .
اکتساب، حفاظت، برون سپاری، مجوز و تجاری سازی IP و همچنین مشاوره دادن به مشتریان دخیل در ادغام، مالکیت، سرمایه‌گذاری مشترک، و فعالیت‌های مالی از دیگر توصیه ها و خدمات حقوقی ارائه شده می باشد.

فهرست