دفتر حقوقی

دفتر حقوقی کاری مستقل از کار‌ها و مشاغل دیگر است، این دفتر تشکلی از وکلاست و همچنین در این دفتر آنها همه از ابزار‌های قانونی یکسانی استفاده می‌کنند اما این روش استفاده از این ابزارهاست‌ که آن‌ها را یکدیگر متمایز می‌کند.

اهداف وکیل در دفتر حقوقی
مهمترین اهداف وکیل در دفتر حقوقی تمرکز بر روی باز پس ‌گیری حق و حقوق موکلین است. وکیل حقوقی نباید مانند یک کاسب هدف خود را حق ‌الوکاله قرار دهد. درست است که شغل هر صنفی منبع در آمد آن است اما کیفیت کار نیز باعث ساخت رزومه ‌ی خوب و اخذ هزینه‌ ی خوب می‌باشد.

وظایف دفتر حقوقی
وظیفه‌‌ی اصلی: دفاع کردن از حقوق وزارت متبوع در مقابل اشخاص حقوقی و حقیقی در تمامی مراجع قانونی ذیصلاح است. وکیل و دفتر حقوقی مجری و حامی عدالت ‌اند. همچنین وکیل و دفتر حقوقی به‌عنوان طرف دعوا محسوب نمی‌شوند چون وکلا نقش بسیار مهمی را در اجرا کردن عدالت ایفا می‌کنند. از آنجایی که در این دنیا صدور حکم شایسته برای هر نوع دعاوی مستلزم یک دستگاه است تا رای و نتایجی مطلوب ارائه شود. این دستگاه را نیز نظام دادرسی کشور می‌گویند.از وظایف دیگر که یک ‌وکیل در دفتر حقوقی بر عهده دارد فن بیان برای دفاع از دعوا می‌باشد. از قسمت‌ های حرفه‌ ی وکالت می ‌توان به فن بیان اشاره کرد زیرا وکیلی که در دفتر حقوقی کار می‌کند باید نهایت تبحر و تخصص لازم را در زمینه ‌ی حقوقی از جمله فن بیان بالا داشته باشد. به همین دلایل برای تاسیس دفتر حقوقی نیاز به یک وکیل با پروانه وکالت دادگستری است.
وکیلی که در دفتر حقوقی کار می‌کند برای به عهده گیری انجام امور اداری یا معاملات مستلزم داشتن سند وکالت است. هر شخصی می‌تواند برای رفع و حل دعاوی خود به دفتر حقوقی مراجعه کند و یک وکیل دادگستری را از میان آنها انتخاب و برگزیند و توسط وکالت نامه‌ ای پرونده حقوقی خود را به وی بسپارد.
وکیل دادگستری و دفتر حقوقی مانند سازمان قضایی و دادگستری، مرجعی برای مظلومان ‌اند.
تاسیس دفتر حقوقی: برای تاسیس دفتر حقوقی نیاز به پیشنهاد شورای مشورتی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و تایید و موافقت رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضاییه است.
مدیر دفتر حقوقی: فردی را که پروانه‌ دفتر وکالت به نام وی صادر می شود می‌گویند. وی باید به صورت تمام وقت در دفتر وکالت حضور داشته باشد.
تشکیلات دفتر حقوقی: دفتر حقوقی متشکل از یک کارشناس فناوری اطلاعات و دو کارمند دفتری است.
زمانی که حجم خدمات دفتر حقوقی افزایش یابد، دفتر حقوقی از طرف اداره کل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی وظیفه دارد منابع انسانی خود را افزایش دهد.

تفاوت دفتر حقوقی و دفتر وکالت
طبق آئین نامه مربوط به تشکیل دفاتر حقوقی و نحوه‌‌ ی اداره دفاتر حقوقی، دفتر حقوقی شخصیتی است حقوقی توسط دو یا چند وکیل دادگستری تحت هر عنوانی به منظور انجام امور مشاوره، وکالت، تنظیم قراردادها و .. امور حقوقی که طبق مقررات قانونی و آئین‌ نامه‌ها ثبت و اداره می‌شود.
این نکته نیز حائز اهمیت است که دفاتر حقوقی توسط وکلای دادگستری واجد شرایط طبق آئین نامه‌‌ ی مربوطه تاسیس و ثبت می‌شود.

اما دفتر وکالت
وکیل شخصی است که کارهای موکل را به عهده می‌گیرد، همچنین اگر وکالت با سندی عادی یا سندی رسمی و یا غیر رسمی داده شود برای انجام امور اداری و یا انجام معاملات مورد استفاده است. وکالت تنظیمی در دفتر اسناد رسمی به گونه ‌ایست که نمی‌توان از طرف شخص حقیقی و شخص حقوقی مستقیما به دادسراهای دادگاه مراجعه کرد و وکالت کرد اما می‌توان در وکالت رسمی حق برگزیدن وکیل دادگستری را گنجاند.
وکیل دادگستری شخصی است که دارای پروانه‌ ی وکالت بوده و در یکی از کانون‌های وکلای دادگستری از طرف اشخاص حقوقی و حقیقی، دولتی یا غیر دولتی، به دفاع از حق و حقوقی موکل و همچنین به پاسخ به ادعا‌ها و دلایل آن در دادسراها و دادگاه‌ها و…می ‌پردازد.

مزایای دفتر حقوقی نسبت به دفتر وکالت
دفتر حقوقی اگر به نحو صحیح و طبق آئین ‌نامه کانون دادگستری تاسیس شود از تعداد زیادی وکیل تشکیل می‌شود که هرکدام در یک زمینه مشغول به فعالیت هستند و تخصص دارند. مزیت آن، این است که به نفع موکل می‌باشد زیرا در هر زمینه چند وکیل متخصص به ایشان مشاوره می‌دهند و بهترین راهکارها را برای ایشان انتخاب نمایند. در زمان اخذ وکالت از موکل، موکل ابتدا با دفتر حقوقی قرارداد منعقد می‌کند سپس وکالت به دو نفر از وکلا سپرده می‌شود.دفاتر حقوقی موجب جذب شدن وکلای جوان که تخصص و تبحر در زمینه‌های مختلف را داشته باشند می شود و موجب می‌شود وکلا کارهای جمعی و گروهی انجام دهند تا نتایجی بهتر حاصل گردد. موضوع دیگر در دفاتر حقوقی این است که در آن موکل حق انتخاب وکیلی قابل اعتماد با رزومه‌ ی بهتر از بین سایر وکلا دارد. دفاتر حقوقی موفق نیز دفاتری هستند که تعدادی ثابت وکلا داشته باشند و بیشتر روی کیفیت کار تمرکز کنند نه تعداد کارکنان آن مجموعه، در دفاتر حقوقی به علت وجود مشاوران و وکلا، مشاوره‌ها بهتر و با کیفیت بهتری ارائه می‌گردد و مشاوران با هم ‌فکری هم دیگر به کمک موکل می‌پردازند. دفتر حقوقی مکانی مناسب برای محک زدن تبحر و رقابت سایر وکلای جوان با یکدیگر است.

جمع بندی
دفتر حقوقی از تعدادی وکیل، مشاور، کارشناس فناوری اطلاعات و کارمند حقوقی و مدیر دفتر حقوقی تشکیل می‌شود. مدیر حقوقی باید به صورت تمام وقت در دفتر حاضر باشد و لازم است پروانه وکالت دفتر به نام وی صادر شود. در دفتر حقوقی تمامی وکلا ابزاری یکسان جهت استفاده دارند اما روش هر یک در استفاده از این ابزار قانونی متفاوت است.
در دفتر حقوقی اهداف و تمرکز هر یک از کارکنان باید دفاع از حق و حقوق موکل باشد نه صرفا هزینه ‌ی حق الوکاله زیرا کیفیت کاری بالاتر است که روی به نحو احسنت انجام شدن متمرکز باشد. تمامی وکلا و مشاوران دفاتر حقوقی وظیفه ‌ی اجرای عدالت و دفاع از حق اشخاص را بر عهده دارند. همچنین به دلیل گسترده تر بودن دفاتر حقوقی اشخاص حق انتخاب از بین چند وکیل را دارند و پس از منعقد شدن قرار داد دو‌ وکیل کارهای وی را بر عهده می‌گیرند. فضای دفاتر حقوقی مستلزم روحیه‌ی کار تیمی است و همچنین مکانی برای محک زدن استعداد و تقویت وکالت است.
تفاوت دفاتر حقوقی و دفتر وکالت می‌تواند در این باشد که دفاتر حقوقی متشکل از چند وکیل و چند مشاور و به صورت جمعی است و دفاتر وکالت متشکل از یک وکیل و به صورت انفرادیست.
دفاتر حقوقی و دفاتر وکالت هر دو مزیت‌های منحصر به فرد خود را دارد و در کل باید به این توجه داشت فرقی نمی‌کند دفاتر حقوقی باشد یا دفاتر وکالت، هر دو مستلزم کیفیت خوب کار، روحیه‌ی حق طلب، جسارت، فن بیان بالا، کیفیت کار بهتر، احترام به سایرین از جمله قاضی پرونده و موکل، شنونده‌ی خوب بودن، درک شخص و توضیح به موکل به صورت شفاف، اشراف به مسائل حقوقی و تبحر در زمینه‌ی تخصصی خود است. در دفاتر وکالت بیشتر وکلایی با سابقه‌ی وکالت زیاد و در دفاتر حقوقی از هر نوع وکیل چه کارکشته و سابقه ‌دار و چه جوان و تازه کار می باشد. ما در این مقاله به توضیح دفتر حقوقی ، تشکیلات دفتر حقوقی و وظایف آن و همچنین تفاوت دفاتر حقوقی و دفاتر وکالت پرداخته‌ایم باشد که شما عزیزان با آگاهی کامل برای پرونده‌ و موضوعات خود به مراجع درست و مناسبی بروید و وکیلی کار بلد اختیار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست