طلاق توافقی

از قدیم الایام و در ابتدایی ترین دوران زندگی بشریت ، ازدواج بعنوان امری مهم و پسندیده تلقی می شده است بگونه ای که بعد از گذشت زمان های زیادی واژه جدیدی در زندگی بشریت پدیدار گشت که بعنوان طلاق از آن یاد می شود. یعنی در مواقعی که زوجین بعد از ازدواج و در طی مراحل زندگی نتوانند به سازش و یا آرامش ذهنی و فکری دست یابند در بسیاری مواقع مجبور به طلاق می شوند.طلاق انواع زیادی دارد که ما تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره طلاق توافقی صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

الزامات داشتن وکیل طلاق توافقی
طلاق های توافق شده معمولاً ساده تر و اقتصادی تر از طلاق های مورد اختلاف دیگر است. طلاق توافقی معمولاً به سرعت انجام می شود. در این روش طلاق به هر دو طرف اجازه داده می شود تا به طور دوستانه ازدواج خود را به پایان برسانند ، که این روش هم از نظر زوجین و هم از نظر فرزندان بهترین روش طلاق به حساب می آید.زیرا طرفین بصورت کاملا مسالمت آمیز سعی می کنند تا از هم جدا شوند. طبق آمار ، بیشتر طلاق ها بصورت کاملا توافقی انجام می شود.
طلاق توافقی ، گزینه ای ایده آل برای زوجین می باشد که موافقت خود را با توافق انجام داده اند و چیزی برای دعوا ندارند و به هیچ عنوان قصد ندارند با هم وارد تنش شوند. آنها قبلاً در مورد اکثر شرایط طلاق مانند توزیع اموال ، حمایت از کودک و حضانت کودک به توافق رسیده اند.

طلاق توافقی

 اقدامات وکلای طلاق توافقی

  • تهیه و تشکیل مستندات لازم
  • پاسخ به سوالات و ابهامات مطرح شده
  • حل مسائل دادرسی
  • بررسی حضانت کودک

شیوه کار وکلای طلاق توافقی
وکلای طلاق توافقی اغلب یک مشاوره سی دقیقه‌ای با افرادی که قصد طلاق دارند را فراهم می‌کنند. بسیاری از مشاوره‌ها شامل افرادی می‌شود که معتقدند به توافق دوجانبه رسیده اند و طلاقشان کاملا توافقی و بی‌چون و چرا است. چنین افرادی اصولا به یک وکیل طلاق توافقی برای بررسی و ادامه روند کارها نیاز دارند.
در واقع طلاق توافقی آنگونه که ممکن است سطحی بنظر برسد ، ساده نیست. بنابراین لزوم داشتن وکیل طلاق توافقی الزامی می باشد. در واقع در شرایطی که طرفین برای مدت کوتاهی ازدواج کرده اند و فرزند خردسالی ندارند و بدهی و دارایی انباشته شده مشترک بین طرفین ناچیز می باشد، جدایی شان به مراتب ساده تر و راحتتر انجام می شود.اما در نظر داشته باشید که بدون کمک وکیل طلاق توافقی ،پیگیری برای ادامه روند طلاق به سختی امکان پذیر خواهد بود.

بررسی سناریو طلاق توافقی
یک سناریو دیگر موردی است که در آن طرفین پنج سال یا بیشتر با یکدیگر ازدواج کرده‌اند، و دارای یک یا چند کودک خردسال می باشند و یا یک خانه خریداری کرده و یا بدهی‌های قابل‌توجهی داشته باشند که باید تقسیم شوند. این نوع پرونده‌ها شامل تعدادی از مسائل قانونی پیچیده بالقوه است که به تخصص یک وکیل خانواده برای جهت‌یابی مناسب به پرونده نیاز دارد. صرف‌نظرازاینکه آیا طلاق شما به طلاق توافقی منجر می‌شود، باید همیشه یک وکیل‌ طلاق توافقی داشته باشید. از اینرو وقتی که پرونده شما شامل سناریوی معمول توصیف‌شده در بالا باشد و به خصوص زمانی که این مورد شامل کودکان خردسال نیز می باشد. داشتن وکیل بعنوان امری ضروری تلقی می شود.

نشانه های طلاق توافقی
بهترین راه برای حل طلاق توافقی اینست که در طلاق توافقی ، طرفین در تمام مسائل به توافق رسیده باشند و فرمان موافقت خود (توافق سازش)را به قاضی ارسال کنند تا نشانه ای از طلاق باشد.
طلاق توافقی در عرض چند ماه نهایی می شود و هر دو طرف به جای اینکه به قاضی اجازه تصمیم گیری در مورد مسائل آنها را بدهند ، می توانند در نتیجه طلاق حرفی برای گفتن داشته باشند. با این حال ، حتی اگر زوجین در مورد هر موضوع در مورد امر طلاق به توافق برسند ، باز هم باید به دلایلی با وکیل طلاق توافقی هماهنگ و درگیر باشند.
اول اینکه، یک وکیل خانواده باتجربه می‌تواند به مسائل قانونی اشاره کند که ممکن است شما در نظر نگرفته باشید. یکی از دلایل اصلی رسیدگی به پرونده شما اجتناب از مراجعه مجدد به دادگاه است. یک وکیل طلاق توافقی باتجربه، در حل مسائل معمولی که در بسیاری از موارد طلاق وجود دارد کمک خواهد کرد تا شما بتوانید با یک برنامه بلند مدت ، و بدون مراجعه مکرر به دادگاه و بدون هیچ مناقشه ای ، کارهای خود را به پیش ببرید. این امر به ویژه در مواردی که کودکی با مسئله طلاق درگیر باشد ، بسیار مهم است.

توافق نامه طلاق چیست؟
توافق نامه طلاق یک سند مکتوب است که بسته به مکانی که در آن زندگی می کنید ، صورت می گیرد. هدف از قرارداد توافق طلاق ، هر گونه توافق بین زوجین در مورد حضانت فرزند، حمایت کودک، نفقه ، حمایت از همسر ، تقسیم دارایی و سایر موارد مرتبط و مشترک بین زوجین می باشد. زوجین بعد از رسیدن به توافق کلی درباره طلاق ، به وکیل خانواده و فعال در زمینه طلاق توافقی مراجعه کرده و با ذکر تمام موارد طلاق توافقی ، قراردادی را با وکیل تنظیم می نمایند.
نکته ای که وجود دارد اینست که در مطمئن ترین حالت ، بهتر است که هر کدام از طرفین وکیل مجزایی برای خود داشته باشند تا در روند دادگاه و شرط و شروط احتمالی دچار مشکل نشوند. مثلا اگر همسر شما وکیلی برای خود اختیار کرده است شایسته است که شما قبل از مراجعه به آن وکیل و بیان شرایط خود ، حتما با یک وکیل دیگر مشورت کرده و از او بخواهید تا در روند کارهای طلاق همراه شما باشد.

آیا قبل از جدا شدن باید توافق نامه آماده کنیم؟
حال سوالی که پیش می آید اینست که آیا لزوما قبل از جدا شدن باید توافق نامه ای نوشته شود یا خیر؟ پاسخ این سوال خیر است.در واقع هر کدام از طرفین می توانند قبل از جدائی یا تشکیل پرونده طلاق ، توافق نامه طلاق آماده کنند یا ، ممکن است طرفین نتوانند تا صبح روز طلاق به توافق برسند. بنابراین لزوم وجود وکیل طلاق توافقی برای پیشبرد کارهای طلاق بسیار ضروری می باشد. بهتر است ، هر چه زودتر پرونده خود را حل کنید به خصوص اگر هدف جلوگیری از اغتشاشات غیر ضروری و هزینه های سنگین وکلا باشد.

الزامات وجود وکیل برای تهیه توافق نامه طلاق
به شدت توصیه می شود که یک وکیل را برای تهیه توافق نامه طلاق خود استخدام کنید. یا اگر وکیل همسرتان قبلاً توافق نامه را تهیه کرده است ، باید یک وکیل از طرف شما ، برای بررسی توافقنامه برای اطمینان از نوع توافقنامه حضور داشته و توافقنامه را بررسی نماید.
وکیل شما با بررسی نوع توافقنامه، مقررات مهم قانونی برای محافظت از حقوق شما را اعمال کرده و اصلاحات مورد نظر را اعمال نموده و سعی دارد تا از منافع شما حمایت نموده و هر بندی که به ضرر شما باشد را ، حذف نماید.
عباراتی مانند “حضانت قانونی”، “مالکیت انحصاری”، “غرامت به موقع”، و “واگذاری به موقع” و ” چشم‌پوشی از همه ادعاهای آینده” ، دارای معانی بسیار مهمی هستند که نیاز شما به داشتن وکیل را ضروری تر می کند.
شما وکیل نیستید، بنابراین ممکن است در طی یک توافق پیشنهاد شده بسیاری از حق و حقوق خود را از دست بدهید و متحمل هزینه ها و مشکلات جدی شوید، زیرا این امکان نیز وجود دارد که شما ندانید که باید چه کلمات خاصی برای محافظت از منافع خود بکار ببرید. بنابراین اگر موفق به گرفتن چیزی نشوید، ممکن است حقوق مهم خود را نیز از دست بدهید. کار هوشمندانه ای که باید انجام دهید این است که در ابتدا وکیلی حاذق را انتخاب کرده و ادامه کارهای خود را به او بسپارید. وکیل طلاق توافقی با داشتن اطلاعات مهم در این حوزه ، تلاش خواهد کرد تا شما به بهترین شکل ، به خواسته های خود دست یابید.

رسیدن به توافق قبل از مراجعه به دادگاه
اگر قبل از اینکه پرونده طلاق زوجین را به مراجع دادگاه برسانید ، همه موارد را حل و فصل کنید ، یک وکیل یا واسطه می تواند توافق نامه ای تشکیل دهد. از اینرو پس از انعقاد قرارداد ، طلاق به یک قرارداد الزام آور تبدیل می شود ، به این معنی که هر دو طرف (زوجین) موظف به پیروی از شرایط ذکر شده خواهند بود.
بنابراین بسته به قوانین کشوری که در آن زندگی می کنید، ممکن است این توافقنامه به یک قاضی ارائه شود که بتواند اطمینان حاصل کند که شرایط ذکر شده کاملا عادلانه است. سپس در حکم نهایی طلاق شما گنجانده خواهد شد و حکم دادگاه الزامی خواهد بود. در این صورت اگر هر کدام از طرفین، بعدا اقدام به نقض توافق نامه کنند ، توسط دادگاه متهم شناخته شده و به جرم توهین به دادگاه محاکمه خواهند شد.
اگر هر کدام از طرفین به توافق نرسند باید به دادگاه مراجعه نموده و پرونده خود را پیگیری نمایند. از اینرو آنها در این جلسه دادگاه از یک قاضی می خواهند تا درباره همه مسائل موردنظر شما تصمیم گیری کنند. از آنجا که این فرآیند غیرقابل‌پیش‌بینی است، و اغلب بسیار گران‌قیمت است، رسیدن به توافق خارج از دادگاه بهترین راه برای رسیدن به هدف است.

آیا این امکان وجود دارد که پیشنهاد طلاق را از سمت همسرتان قبول نکنید؟
در جواب این سوال باید یه صراحت بگوئیم که این کار امکان پذیر می باشد. شما می توانید پیشنهاد طلاق را امضا نکند. به یاد داشته باشید، این تنها یک پیشنهاد است و بعنوان نقطه شروع مذاکره به حساب می آید. حتی اگر همسر شما (یا وکیل همسر شما) برای پاسخ دادن به شما مهلت می‌دهد، شما هنوز مجبور نیستید کاری انجام دهید. در صورت عدم تمایل به پاسخ دادن به پبشنهاد ذکر شده ، براحتی می توانید پیشنهاد را در سطل زباله پرتاب کرده و اهمیتی به آن ندهید. در نظر داشته باشید که هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به حل و فصل و توافق تا زمانی که آماده شوید ، بکند.
اگر از طلاق توافقی امتناع می‌کنید، و قصد ندارید توافق نامه ای را امضا کنید تا همسرتان از این امر ناامید شود . باید بدانید در صورتی که تصمیم همسرتان به طلاق قطعی است ، سعی کنید با سازش به پیش رفته و بصورت توافقی اقدام به جدایی نمائید.
بنابراین عاقلانه است که از یک وکیل بخواهید مفاد طلاق توافقی را بررسی کند. اگر تمایلی به توافق نداشته باشید، یک وکیل می‌تواند به شما کمک کند درک کاملی از مسائل داشته باشید و وارد یک توافق حرفه ای شوید.

در صورت موافقت با توافق نامه طلاق همسر خود ، آیا نیازی به قبول آن دارید؟
پاسخ این سوال خیر است.در نظر داشته باشید که حتی اگر شما کاملا آماده اید که کارهایتان را با توافق به پیش بروید، اگر وکیل همسر شما پیش‌نویس اولیه توافق نامه را تهیه کند، لازم است که حداقل این توافقنامه توسط وکیل و مدافع شما نیز مورد بررسی قرار گیرد. شما باید اینکار را بدون توجه به فشار سنگین روند کاری و در عین سادگی و آسودگی خیال با وکیل خود به انجام برسانید.
مهم است به یاد داشته باشید که وکیل همسر شما نماینده شما نیست و اهمیت نمی‌دهد که آیا این قرارداد منصفانه است یا منابع مالی شما را تامین می‌کند.او تنها به فکر موکل خود و همچنین منافع مالی خود می باشد.

در صورت توافق زوجین ، آیا می توانند توافقنامه ای بین خود بنویسند؟
این معمولا یک ایده نامناسب است که زوجین در صورت توافق بین خود اقدام به نوشتن توافقنامه نمایند. زیرا به احتمال زیاد، این قرارداد مختص قوانین کشور شما نخواهد بود و ممکن است در طی این توافقنامه مفاد قانونی مهم را از دست بدهید. شاید این مورد کمی مبهم باشد ، اما این مورد را نیز در نظر داشته باشید که اگر شما و همسرتان درطی گذشت زمان در مورد این توافقنامه دچار مشکل شوید و موافق نوشته ها و بیانات خود نباشید ، مجبور خواهید شد برای فسخ توافقنامه نوشته شده بین خود و همسرتان با یک وکیل مشورت نمایید . بنابراین برای اینکار باید مجبور به صرف هزینه و زمان بیشتر شوید.در نتیجه بهتر است از همان ابتدای کار مفاد توافقنامه خود را بصورت آشکار حل و فصل نمائید.از اینرو بهترین کار اینست که هر کدام از طرفین با وکیل خبره در این حوزه مشورت کرده و کارهای خود را به پیش ببرند.

در صورتی که طرفین قبل از مراجعه به دادگاه همه مسائل را حل کنند، قدم بعدی چیست؟
بهتر است قبل از اینکه پرونده طلاق شما به دادگاه برسد ، همه موارد طلاق توافقی را به همراه یک وکیل حل و فصل کرده باشید و در نهایت توافقنامه نوشته شده را به دادگاه ارائه دهید. بعد از ارائه توافقنامه به دادگاه ، زوجین ملزم به پیروی از تمامی بندهای ذکر شده در توافقنامه بوده وموظف به پیروی از شرایط آن هستند. بعد از این مرحله قاضی می تواند شرایط را بصورت عادلانه ارزیابی نموده و حکم طلاق نهایی را صادر نماید. لازم به ذکر است در صورتی که بعد از طلاق هر یک از این قوانین ذکر شده در توافقنامه توسط هر کدام از طرفین نقض شود ، دادگاه قادر است شما را برای محاکمه احضار نماید.

اگر زوجین در مورد همه موارد به توافق برسند ، آیا لزومی به استخدام وکیل برای توافق نامه طلاق داریم؟
شما می توانید این کار را انجام دهید ، اما اینکار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
اول از همه، یک وکیل نمی‌تواند نماینده هر دو طرف باشد. بنابراین اگر شما بدون وکیل پیش بروید، کسی را نخواهید داشت که به دنبال منافع شما باشد. اگر همسر شما بدون وکیل کارهای خود را به پیش ببرد ، او می‌تواند بعدا ادعا کند که این قرارداد ناعادلانه بوده ، یا اینکه آن‌ها نمی‌دانستند که چه چیزی را امضا کرده‌اند، زیرا یک وکیل درگیر این کار نبوده است.اگر شما و همسرتان واقعاً در مورد همه موارد طلاق خود به توافق برسید ، بهترین شرط شما شرکت در میانجیگری طلاق است ، این فرآیند شامل یک واسطه شخص ثالث بی طرف است (معمولاً یک وکیل دادگستری خانواده که در واسطه گری آموزش دیده است). واسطه با هردو طرف همکاری می کند تا به آنها در شکل گیری و نهایی کردن توافق نامه کمک کند. اغلب واسطه ، موافقت نامه طلاق را پیش نویس می کند و سپس زوجین می توانند از وکلای تجدید نظر خود درخواست بررسی مجددا نمایند.

اگر زوجین تصمیم بگیرند بعد از امضای توافق نامه طلاق ، از توافق نامه پیروی نکنند؟
مطمئن باشید در صورتیکه بعد از امضای توافق نامه طلاق ، از توافق خود منصرف شوید ، هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد وشما تحت پیگرد قانونی قرار نخواهید گرفت. به عنوان مثال ، اگر شما و همسرتان تصمیم گرفتید که یک برنامه پرداخت نفقه متفاوت را دنبال کنید ، مطمئنا این کار کاملا به عهده خود شما خواهد بود و براحتی امکان پذیر می باشد .اما باید تمام زوایای اینکار کاملاً واضح و آشکار باشد.
از اینرو اگر تصمیم دارید مفاد توافق نامه را تغییر دهید ، در ابتدا اینکار بصورت کتبی انجام می شود و هر دو طرف باید ازاین تغییر اطلاع داشته باشند. در این صورت هرکدام از شما حق خواهید داشت، شرایط اصلی توافق نامه طلاق را اجرا کرده و طبق توافق بعدی و با بررسی زوایای مختلف تغییرات را اعمال نمائید.. این کار مراحلی دارد که باید بطور کامل طی شود تا بتوانید به نتیجه کلی و موفقیت آمیز دست یابید.
اگر هر دو طرف موافق باشند که برخی از شرایط بسیار اساسی توافق اصلی طلاق خود را تغییر دهند، باید بصورت کاملا رسمی اقدام به تغییر قرارداد قدیمی نمایند.

توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی
همانطور که می دانید جهیزیه یکی از حقوق اصلی زوجه شناخته می شود که در صورت اقدام به طلاق ، بعنوان حق مسلم زوجه تلقی شده و باید بطور کامل و اساسی بررسی شود.توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی ، یکی از مهمترین مباحث بشمار می آید. زوجه مالک جهیزیه‌ای است که با خود به منزل مشترک می‌آورد.این در حالیست که زوجه باید ثابت کند که وسایل موردنظر توسط خود او و یا خانواده اش تهیه شده است.اینکار از طریق دو روش امکان پذیر است .
روش اول اثبات مالکیت زوجه برداشتن جهیزیه از طریق فاکتور خرید اجناس می باشد. روش دیگر که در بسیاری از خانواده ها نیز مشهود می باشد تهیه لیست سیاهه جهیزیه از طرف خانواده دختر می باشد.بعد از رویت جهیزیه ، خانواده داماد و نیز خود داماد لیست تهیه شده توسط خانواده عروس را امضا می کنند، تا صحت اطلاعات و موارد نوشته شده در لیست را تائید نمایند. بنابراین در چنین مواقعی یعنی توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی ، این لیست بسیار کارساز خواهد بود.
حال نکته دیگری که وجود دارد اینست که در صورت عدم ارائه سیاهه از سمت عروس و خانواده اش ، و یا در مواقعی که بعضی از اجناس بعدا خریداری شده باشند و یا این اقلام جدید نوشته نشده باشند و یا اصلا سیاهه ای در کار نباشد، کار زوجه با دشواری همراه خواهد بود و باید بتواند به هر طریق قانونی مالکیت خود را بر جهیزیه اثبات نماید، وگرنه ممکن است حق مسلم خود را در این مورد به کل از دست بدهد.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی
در طلاق توافقی بسیاری از موارد مشترک بین طرفین باید بررسی شده و نتیجه قابل قبول حاصل شود. یکی از اساسی ترین این موارد مربوط به حضانت فرزندان می باشد که باید با دقت هر چه بیشتر در مورد آن قدم برداشت.
در واقع فرزندان اصلی ترین قربانی های طلاق می باشند ، با این حال هدایت کردن آنها به راه درست برای ادامه زندگی می تواند تا حدود بسیاری از حقوق ضایع شده آنها ، محافظت نماید. با تمام موارد ذکر شده قبل از ورود به موضوع حضانت فرزندان در طلاق توافقی ، باید بسیاری از موارد را با دقت بسنجید .
مثلا فرزند پسری که پانزده سالش تمام شده و همچنین دختری که ۹ سال تمام دارد ، از سن حضانت خارج می باشد و می تواند درباره ادامه زندگی با پدر و یا مادر خود در دادگاه تصمیم گیری نماید .از اینرو دادگاه تکلیفی در خصوص آنها نخواهد داشت.
موضوع دیگری که در امر طلاق بسیار نیز رایج می باشد اینست که عده ای از زوجه ها (خانم ها) عنوان می کنند که قصد دارند مهریه خود را به ازای حضانت فرزندانشان ببخشند ، در حالیکه این موضوع به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد.
تعیین و مقدار نوع نفقه و همچنین میزان ملاقات با فرزندان مباحث مهم دیگریست که در مبحث طلاق توافقی باید با دقت بررسی شود تا بتوانند به یک توافق دو جانبه دست یابند.
حال نکته ای که وجود دارد اینست که در بسیاری از موارد اختلاف بر سر حضانت فرزندان بعد از طلاق توافقی بوجود می آید ، که در چنین مواردی دادگاه موظف است با در نظر گرفتن شرایط کودک و یا طفل ، بهترین تصمیم را بگیرد و به توافق قبلی زوجین اهمیتی ندهد.

آیا می‌توانیم قرارداد طلاق خود را اصلاح و یا تغییر دهیم؟
پاسخ این سوال بله است. در واقع تمام مفاد مربوط به دارایی، بدهی و تقریبا همه مسائل مالی دیگر معمولا ثابت و تائید شده می باشند، مگر اینکه هر دو طرف توافق (زوجین) با تغییر موافق باشند. اگر اینطور است، شما می‌توانید وارد یک “قرارداد اصلاح” جدید شده و تغییرات مورد نظر را با دستور دادگاه اعمال نمائید. توجه داشته باشید که قرارداد طلاق اصلاح‌شده باید حتما توسط دستور دادگاه جدید انجام شود.
حمایت از کودک، حضانت، و دیدار از کودک ، تا زمانی که بتوانید تغییر قابل توجهی در شرایطی که قبلا نوشته شده است بدهید و این تغییر به نفع کودک باشد ، براحتی قابل تغییر می باشد. مفاد قانون طلاق ممکن است بسته به متن توافق‌نامه اصلی طلاق، قابل تجدید باشد و یا نباشد. اطمینان حاصل کنید که شرایط توافقنامه اصلی شما کاملاً واضح بوده و آیا هرگونه تعهد حمایت از همسر قابل تغییر است یا غیر قابل اصلاح خواهد بود.

آیا بعد از طلاق می شود شناسنامه سفید دریافت کرد
گاه اتفاق می افتد که طلاق در سن پایین و یا براساس یک ناآگاهی انجام می شود.این در حالیست که ازدواج در شناسنامه هر دو طرف قید شده است. از اینرو قانونی وجود دارد که بتوان بعد از طلاق ، اقدام به گرفتن شناسنامه سفید کرد. با توجه به اهمیت داشتن این امر برای خیلی از افرادی که طلاق گرفته اند ، تغییر چنین موردی از طریق قانون براحتی انجام می شود. بنابراین با ارائه حکم دادگاه ، بعد از طلاق ، و مراجعه به اداره ثبت احوال می توانید شناسنامه جدید و سفید خود را دریافت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست