ابعاد قتل غیرعمد در جرایم رانندگی

همه‌ی ما می‌دانیم اکثر حوادث رانندگی ناشی از بی‌ احتیاطی، عدم مهارت در رانندگی و عدم رعایت نکات مهم رانندگی اعم از بستن کمربند ایمنی و … می‌باشد.
حال امکان دارد در این زمان شخصی در اثر حوادث ناشی از رانندگی فوت شود، سوال پیش می‌آید که این قتل عمدی یا غیرعمدی است؟ در اینجا توضیحی مختصر می‌دهیم که قتل غیرعمدی چگونه اتفاق می‌افتد، قتل غیرعمدی همانطور که از نامش پیداست در اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی حین رانندگی رخ می‌دهد برفرض مثال راننده‌ای را تصور کنید که در حال تفکر در مورد چیزی می‌باشد و ناگهان به با ماشین به شخصی برخورد می‌کند و باعث مرگ آن شخص می‌شود. همچنین گاهی اوقات قتل غیرعمدی، ناشی از عمل عمدی است اما بدون توجه به آثار زیان بار عمل ( برای مثال شما می‌دانید اگر در حین رانندگی تفکر کنید باعث حواس پرتی و خطرات احتمالی از جمله تصادف و حتی مرگ یک شخص می‌باشد اما به آن توجه نمی‌کنید ).

همچنین در باره‌ ی قابل گذشت و غیر قابل گذشت بودن این عمل می‌توان از ماده‌ی ۱۰۳ قانون مجازات اسلامی چنین برداشت کرد که اگر قابل گذشت بودن جرمی در قانون گفته نشده باشد بنا بر غیر قابل گذشت بودن آن است. منظور از قابل گذشت بودن این است که جرایم شروع، رسیدگی، تعقیب و اجرای مجازات در گرو شکایت شاکی و عدم گذشت اوست. همینطور می‌توان برای قتل عمد اینگونه مثال زد که شخصی در محلی که سبقت ممنوع است شروع به سبقت گرفتن از ماشین‌های دیگر می‌کند این عمل عملیست عمدی اما در این هنگام ممکن است کنترل ماشین از دست وی خارج شود و یا از روی بی مبالاتی و بی احتیاطی تصادف کند و باعث مرگ شخصی شود، اما هدف وی کشتن شخص مقابل نبوده، این اتفاق فقط یک حادثه بوده و سهوا رخ داده است.

بررسی عمدی و غیر عمدی بودن قتل
در توضیح این مسئله باید دانست چه عملی قتل عمدی محسوب می‌شود، به طور کلی وقتی شخصی در اثر تصادف باعث مرگ شخصی می‌شود و کاشف به عمل می‌آید که وی دارای گواهینامه نیست. بسیاری از افراد درباره‌ی این مسئله می‌گویند از آنجایی که شخص دارای گواهینامه نیست پس مرتکب قتل عمدی شده است اما این نظریه کاملا اشتباه می‌باشد زیرا نداشتن گواهینامه باعث تغییر در ماهیت قتل از غیرعمد به عمد نیست.

بر اساس خلاصه‌ای از ماده‌ی ۷۱۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ اگر راننده بر اساس ماده‌ی ۷۱۴ مست باشد یا اصلا گواهینامه‌ای نداشته باشد و یا سرعتی غیرمجاز ، سبقتی غیرمجاز داشته باشد و یا ماشین او دارای نقوصی باشد مجازات مرتکب بیش از دو سوم مقرر شده ( مجازات در ماده‌ی ۷۱۴: ۶ ماه تا ۲ سال حبس است ) و در ماده‌ی ۷۱۸: مجازات راننده ۲ سال و ۱ روز است. اما قانون‌گذار ماده‌ی ۷۱۸ را برای مجازات در نظر می‌گیرد. همچنین ممکن است شخصی دارای گواهینامه نباشد و مهارت‌های لازم را داشته باشد و شخصی دیگر دارای گواهینامه باشد و مهارت‌های لازم را نداشته باشد، به همین دلیل نمی‌توان شخص فاقد گواهینامه را مقصر دانست.
بنابراین حین تصادفی بین وسایل نقلیه (۲ماشین) رخ می‌دهد، حتی اگر یکی از آن دو شخص فاقد گواهینامه باشد نیز، باید تمامی جوانب را تحلیل و بررسی کرد، ممکن است شخص دارای گواهینامه مقصر بوده و شخص فاقد گواهینامه مقصر قتل وی نباشد. راننده فاقد گواهینامه فقط طبق ماده‌ی ۷۲۳ به علت نداشتن گواهینامه محکوم می‌شود. در نتیجه نباید شخص فاقد گواهینامه را مقصر دانست. همچنین طبق قانون جدید تبصره‌ی ماده‌ی ۱۴۵ تقصیر را عدم مهارت فیزیکی و بی احتیاطی می‌داند.

مرجع رسیدگی به اتهام قتل غیر عمد
مرجع رسیدگی به اتهام قتل غیر عمد، دادگاه عمومی کیفری می‌باشد. کیفرخواست از سوی دادسرا صادر می‌شود. درصورتی که تصادف ‌و‌ حوادث ناشی از رانندگی منجر به فوت شود حتی اگر اولیای دم از حق خود بگذرند، دادستان مکلف به تعقیب دعوای عمومی می‌باشد. به همین دلیل می‌توان ماده‌ی ۷۱۴ و ۷۱۸ را جرایمی غیرقابل گذشت دانست و دیه از طرف اولیای دم قابل گذشت است .

دیه
دیه بر اساس جنسیت مقتول مشخص می‌شود و میزان آن هم هر سال توسط قوه‌ی قضاییه تعیین می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که اگر شخص در ماه حرام فوت شود موجب تغلیظ دیه نمی‌شود ( رجوع به ماده‌ی ۳۸۵ قانون مجازات اسلامی )
مهلت پرداخت دیه ۲ سال می‌باشد ( از تاریخ وقوع فوت آغاز می‌شود )

حال این بحث پیش می‌آید که دیه چیست؟ برای آشنایی بیشتر با دیه با استناد به ماده‌ی قانونی ( ماده‌ی ۴۴۵ قانون مجازات اسلامی ) می‌توان گفت دیه پول و یا مالی مشخص است و در قانون بر اساس جنایات غیرعمد بر نفس، منفعت، عضو و همچنین جنایات عمدی که قصاص ندارد، تعیین شده است.

شرایط تعیین دیه

  • جرایمی عمدی که به دلایلی خاص منتهی به قصاص نمی‌شود ( مثلا توافق خانواده‌ی مقتول با قاتل و درخواست دیه به جای قصاص ).
  • جرایمی غیرعمدی که شامل ( شبه عمد، خطای محض ) است.

وکیل کیفری
به منظور پیشبرد بهتر کار‌ها و تسریع روند دادگاه به شما توصیه می‌کنیم از وکلای مجرب در این زمینه بهره ببرید.
وکلای کیفری به علت تخصصی بودن پرونده‌های کیفری می‌توانند نقش سازنده‌ و بسیار مهمی را ایفا کنند. همچنین اصل ۳۵ قانون اساسی این مفهوم را می‌رساند که طرفین دعوا ( هر دو طرف ) حق داشتن وکیل را دارند و اگر طرفین نتوانند برای خود وکیلی اختیار کنند دادگاه برای آن‌ها وکیل اختیار می‌کند. پرونده‌های کیفری، پرونده‌هایی حساس می ‌باشند تا جایی که برای طرفین خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد.
به همین دلیل وجود یک وکیل کیفری مجرب و آگاه از تمامی مسائل کیفری لازم است و باعث رسیدن حق به حق ‌دار می‌شود.

جمع بندی
قتل غیرعمد ناشی از تصادفات رانندگی معمولا به علت بی احتیاطی و بی مبالاتی شخص رخ می‌دهد. گاها پیش می‌آید که شخص عمدا کاری را انجام می‌دهد ولی نتیجه‌ی آن سهوا و ناخواسته بوده مانند شخصی که تابلوی‌ سبقت ممنوع را می‌بیند و می‌داند که نباید سبقت بگیرد و با این حال این عمل را انجام می‌دهد اما ممکن است ناخواسته و خارج شدن کنترل ماشین از دست او سبب مرگ شخصی دیگر شود. در این حالت وی مرتکب قتلی غیرعمد شده است. این جرایم با وجود قابل گذشت بودن، می‌تواند غیر قابل گذشت تلقی شود، زیرا وجود گذشت اولیای دم از مرتکب. دادگاه موظف تعقیب دعوای عمومیست.
در خصوص اشخاصی که فاقد گواهینامه هستند و منجر به مرگ شخصی دیگر می‌شوند. نمی‌توان به علت نداشتن گواهینامه آن‌ها را مقصر دانست زیرا ممکن است با وجود نداشتن گواهینامه، مهارت لازم را دارا باشند و یا مقصر شخص مقتول ( دارای گواهینامه ) باشد، به همین علت فقط طبق ماده‌ی ۷۲۳ ( مجازات رانندگی اشخاص فاقد گواهینامه ) محکوم می‌شوند و برای مقصر دانستن یکی از طرفین ( قاتل و مقتول ) بررسی جوانب از سوی دادگاه الزامیست.
ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در این شرایط قرار گرفتید فورا با وکیلی مجرب در این زمینه مشورت کنید و از او کمک بخواهید.
زیرا وکیل مجرب می‌تواند با ارائه‌ ی مشاوره‌ی خوب در این زمینه شما را از شرایط آگاه سازد و با ارائه مدارک و مستنداتی محکمه پسند از حق شما دفاع کند، حتی اگر شما مقصر باشید با داشتن وکیل می‌توانید از مجازات خود بکاهید و تخفیف بگیرید. همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از اختیار کردن وکیل حتما به رزومه‌ی وکیل و تعداد پرونده‌هایی که مشابه پرونده‌ شما انجام داده و به نتیجه رسیده توجه کنید و نظر موکلان دیگر و اطرافیان را در خصوص آن‌ وکیل بپرسید و بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست