مشاور حقوقی

مشاوران حقوقی به شرکت‌ها و سازمان ها در زمینه مسائل مربوط به قانون کمک خواهند نمود. در واقع فردی که مدرک تحصیلی خود را در رشته حقوق به اتمام می رساند ، می تواند بعنوان مشاور حقوقی مشغول به کار شود. مشاور حقوقی به قراردادهای مشتری، پیش‌نویس اسناد قانونی و حل اختلافات کمک خواهد کرد.

چگونه مشاور حقوقی شود
چندین مسیر برای تبدیل شدن به یک مشاور قانونی وجود دارد. شما می‌توانید مدرک دانشگاهی، یک دوره کالج، یک دوره کارآموزی یا درخواست برای یک کارفرما را به طور مستقیم در صورتی که تجربه مربوطه را داشته باشید، انجام دهید.
شما باید این مسیرها را کشف کنید تا بفهمید کدام یک برای شما مناسب است. اگرچه برخی از این گزینه‌ها نیازمند صلاحیت های خاصی هستند، اما بسیاری از کارفرمایان به افرادی علاقه‌مند هستند که مشتاق به اینکار هستند و تمایل به یادگیری و پیروی از دستورالعمل های ذکر شده را دارند. اما گذراندن دوره های آکادمیک برای تبدیل شدن به مشاور حقوقی ضروری و لازم می باشد.

دوره کار آموزی برای تبدیل شدن به مشاور حقوقی
وارد شدن به شغل مشاور حقوقی کاری بس دشوار می باشد. از اینرو کارآموزی با یک موسسه حقوقی راه خوبی برای ورود به این شغل می باشد. در واقع برای تبدیل شدن به یک مشاور حقوقی می توانید بعد از دوره کارآموزی، یک دوره بالاتر از کارآموزی را از طریق مقامات اجرایی حقوقی تکمیل کنید. این دوره معمولاً بعد از اتمام دوره کارآموزی انجام می شود.
دوره های کارآموزی برای هر فردی که بالای ۱۶ سال داشته باشد امکان پذیراست. به عنوان یک کارآموز ، شما به طور کامل توسط شرکت خود اشتغال خواهید داشت و انتظار می رود حداقل ۳۰ ساعت در هفته کار کنید. بنابراین زمان شما بین تجربه کار و کالج یا ارائه دهنده آموزش تقسیم خواهد شد.

مشاور حقوقی

مهارت های لازم که مشاور حقوقی باید داشته باشد
مهارت‌های اضافی که ممکن است به هر کسی که شغلی را به عنوان مشاور حقوقی در نظر می‌گیرد، مفید باشد به شرح زیر خواهد بود:

 • دانش مسائل حقوقی
 • مهارت‌های ارتباطی عالی
 • توجه به جزئیات
 • توانایی‌های مدیریت
 • توانایی‌های کاری تیم خوب
 • توانایی استفاده از ابتکار شما.

وظایف مشاور حقوقی چه کسی است؟
شما به عنوان مشاور حقوقی مسئولیت رسیدگی به مسئولیتهای قانونی یک شرکت را بر عهده خواهید گرفت. وظایف ممکن است شامل تهیه قراردادها و مستندات و ارائه انواع پشتیبانی حقوقی باشد.
بطور مثال وظایف مشاور حقوقی در صنعت ساخت و ساز شامل موارد زیر است:

 • نظارت بر قراردادهای مشتری و فروشنده
 • ارائه مشاوره حقوقی معقول و مقرون به صرفه برای مدیریت قراردادهای ساختمانی
 • انجام تحقیقات حقوقی
 • تهیه اسناد حقوقی اساسی برای پروژه های عمرانی
 • حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات مربوط به ساخت و ساز
 • تهیه ادعاهای خسارت
 • حل و فصل اختلافات خرید و فروش و تخلف از املاک
 • ارائه داوری ، دادخواست ، پشتیبانی و میانجی گری
 • مشاوره در مورد آخرین استانداردهای ساختمان
 • توضیح استانداردهای ساختمان به ذینفعان
 • نظارت بر ادعاهای بهداشتی و ایمنی و آسیب دیدگی
 • ارائه مشاوره در مورد دادگاه
 • ملاقات و مصاحبه با مشتری
 • تهیه اسناد ، نامه ها و قراردادها
 • در صورت لزوم اقدام به نمایندگی از مشتریان در اختلافات.

مشاور حقوقی: توضیحات شغلی و شرایط تحصیلی
مشاوران حقوقی در شرکت‌های بزرگ ، دولت و سازمانهای دیگر برای ارائه مشاوره حقوقی و خدمات مشاوره‌ای قانونی به مشتریان کار می کنند. به عبارت دیگر، مشاوران حقوقی به مردم در تصمیم‌گیری صحیح کمک می‌کنند. آن‌ها یک وکیل خانگی هستند. الزامات تحصیلی برای تبدیل شدن به مشاور حقوقی، همانند یک وکیل معمولی می باشد.مشاوران حقوقی باید دانشکده خود را تکمیل نموده و مدارک خود را از دانشکده حقوق دریافت نمایند. علاوه بر این ، مشاوران حقوقی باید از طریق دانشگاهی که در آن کار تحصیل می کنند مجوز بگیرند.

شرح وظایف مشاور حقوقی
به طور معمول، مشاوران حقوقی در یک زمینه خاص از قانون متخصص هستند و برای جلوگیری از هرگونه پیامد و عواقب حقوقی موکل خود استخدام می شوند.
افراد یا سازمان‌ها ممکن است به دنبال تخصص یک مشاور حقوقی پس از یک روند قانونی ، از توصیه های مشاور جهت عملی شدن اقدامات خود بهره ببرند. علاوه بر این، ممکن است مشاوران حقوقی برای میانجی گری ، جهت عقد قرارداد و یا مشاوره برای مدیران شرکت انتخاب و دعوت شده باشند.
در ضمن مشاوران حقوقی باید درباره رویه ها و قوانین حقوقی قابل مقایسه تحقیق کنند. آنها همچنین باید بدانند که چگونه قانون را برای شرایط مشتری خود اعمال کنند. به طور کلی ، شرکت ها یا اشخاص وهمچنین دفاتر و یا سازمان های دولتی برای مشاوره کارکنان و سایر مدیران اجرای خود جهت بهتر شدن روند کارها و نحوه مدیریت کارمندان ، اقدام به استخدام مشاوران حقوقی می نمایند.

نحوه کار و حقوق مشاور حقوقی
شاید بنظر نیاید اما مشاور حقوقی شغلی بسیار حساس و سرنوشت ساز است زیرا حق و حقوق یکسری از افراد و یا سازمانها طی همین مشاوره ها و ارائه اطلاعات درست و آگاهی به قوانین در آن عرصه خاص، رقم می خورد.هنگامی که مشاور حقوقی در یک شرکت و یا سازمانی مشغول بکار می باشد قرارداد او بعنوان قرارداد مشاوره خواهد بود.مشاوران حقوقی اصولا دستمزد ثابتی دریافت نمی کنند . آنها طبق قرارداد تعیین شده ، ساعاتی مشخص از روز و یا هفته را به کار خود اختصاص خواهند داد و دستمزدشان طبق همان ساعتهای کاری محاسبه می شود.لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع مشاوران حقوق ، هیچ سنواتی از سمت محل خدمت خود دریافت نمی کنند این در حالیست که بسیاری از آنها نیز در سازمان های بسیار معتبر همچون بانک و بعنوان مشاور امور بانکی که کاری بس حساس است ، قرارداد همکاری امضا می کنند. بهتر است بدانید که به ندرت پیش می آید که مشاوران حقوقی در موسسه یا سازمانی بصورت رسمی استخدام می شوند.

چرا استخدام یک مشاور حقوقی به نفع شما است؟
مشاور حقوقی وکیلی است که توسط یک سازمان تجاری یا دولتی استخدام می‌شود تا به ارائه مشاوره حقوقی و خدمات بپردازد. آن‌ها عموما به عنوان کارمندان شرکت‌های بزرگ شناخته می‌شوند. با این حال، مشاور حقوقی می‌تواند کمک بزرگی به تجارت‌های کوچک باشد. اگر صاحب کسب‌وکار کوچکی باشید ممکن است شما فاقد تجربیات لازم باشید. یک مشاور حقوقی می تواند به شما درهنگام همکاری با فروشندگان ، استخدام کارمندان جدید و یا مشارکت ها ، مشاوره ای درست ارائه دهد. تخصص مشاور حقوقی می تواند در خواندن و بررسی قراردادهایی که ممکن است نقاط ضعفی در پی داشته و یا دارای هزینه های پنهانی باشد، کمک شایانی کند. اگر می خواهید مشاوره تخصصی داشته باشید ، یک مشاور حقوقی را برای کمک به قراردادهای حقوقی خود استخدام کنید.

شناسایی خطرات احتمالی با مشاور حقوقی
یک وکیل می‌تواند کمک بزرگی در شناسایی خطرات بالقوه ای که کسب‌وکار شما ممکن است با آن روبرو شود، داشته باشد. این خطر می‌تواند شامل هر چیزی از مسایل ساختمان گرفته تا ادعاهای کپی‌رایت باشد. مشاوران حقوقی برای ارزیابی تمام حوزه‌های کاری شما که ممکن است نیازمند اقدام قانونی باشند، آموزش‌دیده اند. بنابراین زمانی که مشاور حقوقی در اختیار دارید، می‌توانید مطمئن باشید که از خطرات احتمالی که ممکن است کسب و کار شما را تهدید کند ، محافظت کرده اید.

مشاوران حقوقی به شما در ثبت اختراعات کمک می کنند
ثبت اختراع یکی از چیزهایی است که صاحبان تجارت‌های کوچک ممکن است در طول شغل حرفه‌ای خود با آن درگیر باشند. مشاور حقوقی می‌تواند این کار را بسیار آسان‌تر کند. آن‌ها می‌توانند یک ارزیابی مناسب از هر چیزی که نیاز خواهید داشت را فراهم کنند. علاوه بر این، مشاوران حقوقی می‌توانند تمام اطلاعات شما را جمع‌آوری کنند تا مراحل ثبت اختراع ساده‌تر از همیشه باشد. اگر می‌خواهید از اختراعات خود و کسب و کارتان محافظت کنید، مطمئن باشید که مشاور حقوقی می تواند به شما کمک کند.

نقش مشاور حقوقی در دادخواست های دادگاهی
بسیاری از صاحبین کسب و کارهای کوچک متوجه نمی‌شوند که زمانی که تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند، دیگر برای استخدام یک وکیل خیلی دیر شده‌است. شما همواره باید یک مشاور حقوقی را برای هر حادثه‌ای استخدام کنید تا از بروز فاجعه قانونی جلوگیری شود. اگر کسی به ملک شما وارد شود، مشاور حقوقی می‌تواند قبل از رفتن به دادگاه، وضعیت شما را بررسی نماید. از اینرو می‌توانید از هزینه‌های گزاف دادگاه و تبلیغات ضعیف که ممکن است با آن همراه باشد خودداری کنید. بنابراین بهتر است از قبل ازیک مشاور حقوقی برای اینگونه احتمالات کمک بگیرید.

صرفه جویی در زمان و پول با وجود مشاور حقوقی
یکی از مهمترین کارهایی که یک مشاور حقوقی می تواند برای هر صاحب مشاغل کوچک انجام دهد صرفه جویی در وقت و هزینه است. اگرچه احتمالاً مجبور خواهید بود هزینه مشاور خود را پرداخت كنید ، اما كار مشاوران حقوقی می تواند هزینه های شما را تا حد بسیار بالایی کاهش دهد. کمک مشاوران حقوقی موجب خواهد شد تا شما از پرداخت هزینه های زیاد برای امور دادخواست خودداری نمائید.بدین ترتیب علاوه بر پول در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد. تصمیم برای استخدام مشاور حقوقی برای هر صاحب کسب‌ وکار کوچک، انتخابی عالی است که می‌خواهد زمان و پول خود را پس‌انداز کند.

فهرست