وکیل ارث

وکیل ارث شخصی است که اشراف کامل به قانون امور حسبی و طبقات مختلف ارث، ارث فرزندخوانده، محرومیت از ارث، ارث از مادر و نحوه‌ی تقسیم آن، ارث زن مطلقه از اموال متوفی را داشته باشد. همچنین نحوه‌ی تقسیم ارث ، محاسبه‌ ی ارث، مهر و موم ترکه، رفع مهر و موم ترکه و.. به دعاوی مربوط به آن آگاه است.
برای اینکه ارث به وارث برسد باید مراحلی طی شود، نخست اثبات وارثیت مهم است یعنی ثابت شود که آن‌ها وارث است و ارث باید به آن‌ها تعلق گیرد. در مرحله‌ ی بعد سهم‌ الارث تعیین می‌شود. وکیل ارثیه در تمامی‌ این مراحل حضور دارد و به نمایندگی از متوفی و وارث تمامی کارها را پیش می‌برد. یکی دیگر از کاربرد‌های وکیل ارثیه نیز این است که گاها پیش آمده که وراث از لحاظ عاطفی توانایی انجام امور را ندارند، وکیل ارثیه این‌ کارها را انجام می‌دهد. پس از طی کردن روند فوق انحصار وراثت به دادگاه ارجاع داده می‌شود و دادگاه گواهی انحصار وراثت را صادر می‌کند. با صادر شدن گواهی موجود، مشخص می‌شود که به هر شخص چقدر ارث می‌رسد و به عبارتی سهم ‌الارث هر فرد تعیین می‌شود.
اگر اختلافاتی نیز بین ورثه در مورد مسئله ‌ی انحصار وراثت پیش بیاید وکیل می‌تواند با دخالت خود این مسئله را حل کند.

ارث یا ترکه از منظر قانون مدنی
• ارث: طبق مواد ۸۶۲ و ۸۶۳ قانون مدنی، ارث به معنای رسیدن مال و حقی از شخص پس از مرگش به بازماندگانش است.
• ترکه: ترکه از مورث به جای می‌ماند و می‌رسد که دارای دو بخش منفی و مثبت است:
بخش مثبت: حقوق و اموال و همچنین مطالباتی که به وارث می‌رسد.
بخش منفی: تعهدات و یا دیونی است که در دارایی به جای مانده و ملزم به پرداخت است.
گاها پیش می‌آید که برخی از افراد حتی افراد تحصیل کرده فکر می‌کنند چون پدرشان دارایی بسیاری دارد پس باید سهم هر یک از آنان را بدهد اما این باور، باور اشتباهی است. ارثیه پس از فوت شخص محقق می‌شود و نکته‌ی حائز اهمیت در این است که تحقق ارثیه در زمان فوت می‌باشد نه حیات. همچنین بعضی بر این باورند که دیون مورث به وراثش منتقل می‌شود که این حقوق در کشوری مثل فرانسه وجود دارد اما در حقوق کشور ایران دیون مورث به وراثش انتقال داده نمی‌شود و دیون شخص متوفی را از محل دارایی خود او پرداخت می‌کنند و وراثان هیچگاه تعهدی بیش از ترکه ندارند.ایرانیانی مقیم خارج یعنی ایرانیانی که در کشور خارجی زندگی می کنند و در کشور خارجی اقامت دارند، قانون حاکم بر ارث آنان، قانون ایران است و دولت متبوع خارجی نیست.

وکیل انحصار وراثت کیست؟
برای توضیح در این موضوع به ریشه موضوع می‌پردازیم. در تقسیم بندی ارث و پیرامون آن، به سه طبقه می‌توان اشاره کرد.
طبقه اول: پدر و مادر، زن و شوهر، اولاد و فرزندانشان
طبقه دوم: برادر و برادر و فرزندانشان
طبقه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و فرزندانشان
قوانین مربوط به ارث آمره ‌اند. برای فهم قوانین آمره باید قوانین تکمیلی را دانست. قواعد تکمیلی قوانینی ‌اند که با وجود این که در قانون آمده است فرد می‌تواند بر خلاف آن توافق کند و توافقش معتبر خواهد بود اما آمره قوانینی هستند که نمی ‌توان بر خلاف آنها توافق نمود.
همچنین شخص متوفی نمی‌تواند یک نفر را از ارث محروم و یا میزان سهم ‌الارث را تغییر دهد.
قوانین انحصار وراثت و مالیات ارث مسائلی بسیار پیچیده است به همین دلیل مستلزم شخصی ماهر و کاربلد در این زمینه است.

محاسبه مالیات بر ارث
اگر مالی از شخصی پس از فوت وی باقی بماند شامل مالیت می‌شود. حال پس از فوت شخص و رسیدن مالی از وی به فرزندانش یا ورثه، ورثه یا نماینده آن‌ها باید ظرف ۶ ماه از زمان فوت متوفی به سازمان مالیاتی محل سکونت وی رفته و فهرست اموال و بدهی‌های او را گزارش دهند.
بعد از پر کردن فرم اظهارنامه، کارشناس مالیات اموال منقول و غیر منقول شخص فوت شده را قیمت گذاری می‌نماید و کلیه ‌ی بدهی‌های متوفی مثل مهریه، وام و.. را از آن کسر می‌کند و سپس بر با توجه به سهم ‌الارث هر یک از فرزندان مالیات بر ارث تعین می‌گردد.
حال طبق طبقه بندی که در ابتدا آوردیم. اگر هر طبقه ‌ای از تقسیم ارث، حتی یک نفر ورثه زنده باشد به طبقات دیگر هیچ ارثی تعلق نمی ‌یابد.
طبق ماده ۲۰ قانون مالیاتی، نرخ مالیات برای ورثه طبقه اول تا ۵۰ میلیون ریال معادل ۵ درصد، تا ۲۰۰میلیون ریال نسبت به مازاد ۵۰ میلیون ریال ۱۵درصد، تا مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال نسبت به مازاد ۲۰۰میلیون ریال معادل ۲۵درصد و نسبت به مازاد ۵۰۰میلیون ریال معادل ۳۵درصد است.
نکته: اگر فرد فوت شده یا ورثه‌ ی او تبع خارج باشد، دارایی وی که در ایران است شامل مالیات طبقه اول است.

ویژگی وکیل ارث
وکیل ارثیه، وکیلی است با مجرب و با تبحر در این زمینه که تمامی امورات مربوط به ارث را انجام می‌دهد، وکیل ارث با فن بیان خود با وضوحیت کامل شما را از مسائل آگاه می‌سازد. همچنین به بررسی پرونده ارثیه می‌پردازد و با تحلیلی جز به جز پرونده حق را به حق دار می‌رساند.
برای امورات ارثیه حتما از وکیلی مجرب که صرفا در این زمینه فعالیت دارد کمک بگیرید و مشورت بخواهید.

جمع بندی
وکیل ارث شخصی است مجرب و تبحر زیادی در این زمینه دارد و به تمامی مطالب قانونی اشراف کامل را داشته، مطالب قانونی در این حیطه اعم از امور حسبی، ارث فرزند خوانده، محرومیت از ارث و کلیه‌ ی این موارد.
ارثیه را در زمان حیات فرد نمی‌توان مطالبه نمود و صرفا برای پس از فوت شخص می‌ باشد. پس از فوت شخص ارثیه به وارث می‌رسد اما قبل از آن باید ثابت شود که ارثیه به این فرد یا افراد تعلق دارد. پس از اثبات، سهم ‌الارث تعیین می‌شود که تمامی این مراحل با حضور وکیل و نمایندگی او انجام می‌شود، پس از موارد ذکر شده انحصار وراثت توسط دادگاه صورت می‌گیرد و گواهی صادر می‌شود. در صورت بروز مشکل نیز وکیل این مشکل را بر طرف می ‌نماید. وکیل نقش پررنگی را در دعاوی مربوط به ارثیه ایفا می‌کند زیرا او با درایت و مهارت خود مسائل مربوط به ارثیه را به گونه ای رفع و رجوع کرده که حق را به حق ‌دار رساند و این رسالت را به گونه‌ای درست انجام می‌دهد که حق کسی پایمال نمی‌شود. وکلا اشخاصی کارکشته و ماهرند که برای این مهارت تعلیم دیده‌اند و سال‌ها به تحصیل پرداخته‌اند. برقراری عدل از وظیفه‌ی مهم تمامی وکلاست و وجود آن‌ها به این منظور است. وکلا هر کدام تخصص خود را دارند و هرکدام به تعداد پرونده‌هایی که در آن حل کرده‌اند و به نتیجه رسانده‌اند سنجیده می‌شوند، وکیل حقوقی تمامی این پرونده‌ها را انجام می‌دهد اما وکیلی که فقط کار‌ها و امورات مربوط به ارثیه است را انجام می‌دهد برای انتخاب مناسب تر است، برای انتخاب وکیل به سابقه‌ی وی، تعداد پرونده‌هایی که به سرانجام رسانده، نظر اطرافیان راجب وی و همچنین لحن بیان و طرز صحبت او با شما توجه فرمایید تا بتوانید بهترین وکیل را برای کارهای خود انتخاب کنید زیرا او می‌تواند شما را طی روندی سریع به هدفتان برساند. ارث و میراث مسائلی حساس‌اند که سالانه باعث نزاع خانوادگی، قتل خانوادگی، اختلافات خانوادگی شده‌اند پس بهتر این است کار را به وکیلی ماهر و کاربلد بسپارید و از او مشورت بخواهید تا از جمله این اتفاقات و اختلافات جلو گیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست