وکیل امور اداری

وکیل اداری کیست؟
برای توضیح این مسئله باید بگوییم دعاوی و شکایات افراد دو دسته هستند:
دسته اول: دعاوی عادی، در این دعاوی اشخاص حقیقی و حقوقی هستند. رسیدگی به این نوع دعاوی یعنی دعاوی عادی در دادگاه‌های عمومی است.
دسته دوم: دعاوی اداری، در این دعاوی فقط یک طرف قضیه اشخاص حقیقی و حقوقی هستند و طرف دیگر واحد دولتی و.. قرار می‌گیرد و همچنین رسیدگی به دعاوی اداری در دادگاه‌های اداری قرار می‌گیرد که راس آن دیوان عدالت اداری قرار دارد. دیوان عدالت اداری یک مرجع عالی و جدا از دادگاه‌های عمومی دادگستری محسوب می‌شود و متمایز است. از آنجایی که دیوان عدالت اداری با دادگاه‌های عمومی متفاوت است وکلای هردو نیز با یکدیگر متفاوت است. وکیل امور اداری حطیه‌ ی کاری متفاوت از وکیل عمومی دارد زیرا وکیل امور اداری فقط به امور اداری می‌پردازد.

صلاحیت‌های منابع اداری
صلاحیت‌های منابع اداری گوناگون است، برای مثال: تجدید نظر خواهی نسبت به رای و تصمیمات دادگاه‌های انتظامی و اداری، کمیسیون مالیاتی، هیئت‌های بازرسی، هیئت‌های حل اختلاف بین کارگر و کارفرما، کمسیون موضوع ماده‌ ی پنجاه ‌وشش قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل و منابع طبیعی در صلاحیت اداری است.
یک وکیل اداری باید بر تمامی قانون‌ها، قانون کار، قانون شهرداری‌ها، قانون اراضی شهری، قانون ملی شدن جنگل‌ ها و مراتع، قانون بازرسی کل کشور و قانون استخدام کشوری آگاهی و اشراف کامل را داشته باشد تا بتواند وکالت در زمینه‌ی امور اداری را عهده دار شود.

دعاوی دیوان عدالت اداری به چند دسته تقسیم می‌شود
• رسیدگی و ابطال آئین نامه‌ها و نظام ‌های اداری بر خلاف قانون و خسارات ناشی از آن.
• رسیدگی و ابطال تصمیمات و اقدامات اداری بر خلاف قانون سازمان‌های عمومی و اجرایی و خسارات ناشی از آن.
• رسیدگی و تجدید نظر نسبت به آرای قطعی صادر شده از سوی مراجع اختصاصی.
• رسیدگی به شکایات قضات دادگستری و مستخدمین اداری در مورد ضایع شدن حق و حقوق استخدامیشان.

مزایای وکیل امور اداری
با توجه به تخصصی تر بودن کارهای اداری داشتن یک وکیل مسلط و آگاه بر امور اداری بسیار مهم است، وکیل اداری در تنظیم شکایت و معین نمودن خواسته و موضوع دعاوی و ادله ‌ای که باید با استناد به او نتیجه گرفت بسیار موثر است و با وجود او می‌توان در مراجع و دادگاه‌های عالی نتیجه‌ای مطلوب گرفت. البته این را باید در نظر داشت که دعاوی مربوط به تمام ارگان‌ها را نمی ‌توان در دیوان عدالت اداری مطرح کرد، وکیل امور اداری پرونده‌ را بررسی می‌کند و به شما می ‌گوید که این دعاوی قابل مطرح نمودن در عدالت اداریست یا مراجع قضایی عمومی و با کمک او می‌توان بهترین و سریع ترین راه برای رسیدن به نتیجه ‌ی درست دست پیدا کنید. از مطالبی که گفته شد می‌توان به این نتیجه رسید که قبل از هرگونه اقدام و مطرح نمودن دعاوی اداری باید با وکیل امور اداری مشورت کرد.

ویژگی‌های وکیل امور اداری
وکیل امور اداری باید بر تمامی قوانین اشراف کامل را داشته باشد تا بتواند درصورت مراجعه‌ ی شما به او بهترین راه‌ حل و موثر ترین راه‌ حل‌ ها را برایتان برگزیند.
همچنین وی باید فن بیان بالا و قوی در این مورد داشته باشد تا بتواند با درایت و تبحر خود پرونده را در مراجع عالی به سوی نتیجه‌ی مطلوب هدایت کند.
وکیل امور اداری باید علاوه بر تحصیلات عالی، سواد عالی و دانش کافی نیز در این زمینه داشته باشد همچنین وی می‌بایست رزومه‌ ی خوب در این حطیه‌ تعداد پرونده‌های بالایی را در این زمینه حل کرده باشد و به اتمام رساند.

حالا با توجه به موارد گفته شده از دیگر ویژگی‌های مهم یک وکیل اداری و یا سایر وکلا را می‌گوییم:
• وکیل خوب باید در حفظ اسرار موکل کوشا و امانت دار باشد.
• وکیل خوب باید آپدیت و به روز باشد یعنی اطلاعات وی بر اساس قوانین روز و کامل باشد.
• عدم لاف زدن و پرهیز از توانایی‌هایی که کاذب است.
• ارائه‌ ی راههایی کم هزینه‌ و پر سرعت برای رسیدن به نتیجه ‌ای مطلوب.
• از تجارب سایرین استفاده کند و به قاضی پرونده در رفع ابهام و روشن سازی کمک کند.
• برخورد محترمانه با قاضی پرونده ، موکل خود، طرف مقابل.
• وکیل باید دارایی ظاهری آراسته و مناسب باشد.
• خودداری از برخی حرکات در ضمن ارائه شفاهی. برای مثال: بازی مکرر با عینک حین ارائه
• عدم وقفه‌ی طولانی حین سخن، فقط در مواردی که مکث کوتاهی لازم است جایز است.
• پرهیز از تیکه کلام‌ های تکراری مثل به طور کلی، اتفاقا، نهایتا و سایر..
• اجتناب از هر سخنی که باعث سو‌ تعبیر می‌شود.
• تمسخر وکیل و موکل رقیب ضمن دفاع جایز نیست.
• حضور وکیل در دادگاه با صندل و یا بدون پوشیدن کت جایز نیست.
• همچنین خانم‌ های وکیل باید از آرایش غلیظ پرهیز کنند.
• پوشیدن لباس‌های نامتناسب و پاشنه بلند برای خانم‌های وکیل جایز نیست.
به لحاظ کلی یک وکیل با طرز برخوردش با سایر، ظاهر و همچنین دانش و اطلاعتش در این زمینه سنجیده می‌شود. اگر وکیلی دانش کافی در زمینه‌ی دعوی مربوطه نداشته باشد نمی ‌تواند در دادگاه ادله‌ و مدارک خوبی را ارائه دهد اگر هم بتواند اینکار را انجام دهد و فن بیان بالایی نداشته باشد نمی‌تواند پرونده‌ را به نتیجه مطلوب برساند و ممکن است در زمان ارائه مطالب او سو تعبیر شناخته شود و باعث شکست او در پرونده شود.

جمع بندی
همانطور که گفته شد دعاوی دو دسته اند، دعاوی عادی و اداری تفاوت این دو دسته در این است که دعاوی عادی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی ‌اند ولیکن در دعاوی اداری فقط یک طرف قضیه اشخاص حقیقی و حقوقی‌اند و طرف دیگر نهاد‌های دولتی و ارگان‌های دولتی می‌باشند.
تفاوت دیگر این دو دسته در این است که مرجع رسیدگی به دعاوی عادی دادگاه‌های عمومی است اما مرجع رسیدگی به دعاوی اداری دیوان عدالت اداری می‌باشد.
از صلاحیت‌های منابع اداری می‌توان به تجدید نظر خواهی نسبت به رای، هیئت‌های حل اختلاف بین کارگر و کارفرما، کمیسیون مالیاتی و هیئت بازررسی اشاره کرد.
همچنین یک وکیل اداری باید اطلاعات کافی از هر قانون اعم از قانون اداری، قانون کار، قانون بازرسی کل کشور و… داشته باشد. برای رسیدگی به کار و پرونده اداری باید وکیلی را استخدام کرد که تبحر و اطلاعات کافی در زمینه ‌ی دعاوی اداری را نیز داشته و سابقه‌ی مطلوبی در این زمینه داشته باشد. برای انتخاب وکیل مناسب وکیلی را برگزینید که تمامی و یا بیشتر دعاوی که به نتیجه رسانده در زمینه‌ی دعاوی اداری و امور اداری باشد. همچنین تعداد پرونده‌هایی با رای مطلوب و پیروزی بیشتری نسبت به شکستش داشته باشد. وکیل مورد نظر شما باید ظاهری آراسته داشته باشد و لحن بیان او احترام آمیز و مورد قبول باشد. وی باید امانت دار و حافظ اسرار شما باشد تا بتوانید به او اعتماد کنید. لحن وکیل بسیار مهم است زیرا اگر احترام آمیز نباشد و در تمامی حرف هایش جهت دفاع از شما طرف مقابل را مورد تمسخر قرار دهد و یا قاضی از حرف‌هایش سو تعبیری برداشت کند ممکن است با وجود تمامی مدارکات مربوطه در دادگاه شکست بخورید و همچنین استفاده‌ ی بیش از حد از تیکه کلام ‌های تکراری و مکث‌ های طولاتی حین ارائه، باعث خسته شدن افراد و حتی شخص خود شما می‌باشد و ممکن است به همین دلیل به ارائش توجه چندانی نشود و باز هم نتیجه ‌ی مطلوبی در پی نخواهد داشت. قصد ما از این مقاله آگاه کردن شما می‌باشد. این که بدانید هر کاری وکیل مورد نیاز خودش را می‌ طلبد و داشتن تبحر وکیل در آن زمینه الزامی است چرا که اگر نتیجه‌ی مطلوب می‌خواهید باید با وکیل متخصص آن مشورت کنید و کار خود را بر عهده‌ی او بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست