وکیل بیمه

وظایف وکیل بیمه :
وکالت شغلی بسیار حساس و پرمسئولیت است و وکیل کسی است که از طرف فردی دیگر (که با عنوان موکل شناخته می شود) و طی مراحل قانونی موظف می شود تا مشکل بوجود آمده برای موکل خود را انجام دهد. وکالت یکی از عقدهای بسیار رایج در سرتاسر دنیا میباشد، که امروزه در صحنه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و حتی بانک‌ها به وفور استفاده می شود .

یکی از وکالت های که با توجه به شرایط کنونی کشور به مراتب از آن استفاده می شود مربوط به وکیل بیمه می باشد. در بسیاری از موارد اختلاف بین کارگر و کارفرما موجب می شود تا وجود یک وکیل بیمه به شدت احساس شود.اما مشکلی که وجود دارد اینست که درحال حاضر شرکتهای مختلف بیمه و همچنین عناصر فعال در صنعت بیمه بیشتر از نظر کمی افزایش یافته اند و کیفیت در کار آنها تا حدودی پایین می باشد.با تمام این موارد ما امروز تلاش کرده ایم تا مقاله ای کامل و جامع درباره وظایف وکیل بیمه بیان کنیم.پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعهدات وظایف وکیل
همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم و مجددا نیز تاکید می کنیم کار وکالت کاری بسیار حساس و پرخطر است که کوچکترین اشتباهی در آن می تواند کلا منافع فرد را با خطرات جدی روبرو نماید. از اینرو وکیل یکسری وظایف خاص دارد که موظف است در هر شرایطی به آنها پایند باشد . در صورتی که وکیل کاری کند که در قبال آن موکل دچار خسارت و یا دردسر شود ، خود وکیل بابت خسارت وارده مسئول خواهد بود. بنابراین وظایف وکیل می بایست در تصرفات و اقدامات و مصلحت موکلش باشد از اینرو او موظف است تا با در دست داشتن اختیارات لازم و به دور از هر گونه زیاده روی از اختیارات موکوله ، تمام جوانب را بررسی کرده و مصلحت موکل خود را در صدر کار خود قرار دهد. حال مواقعی پیش می آید که یک موکل دارای چند وکیل معین است.در چنین شرایطی تمام وکلا باید با هم هماهنگ بوده و به هیچ عنوان نباید دخالتی در کار یکدیگر نمایند و اگر وکیل وکالت در توکیل نداشته باشد هرگز نخواهد توانست انجام امری را به دیگری واگذار نماید.

تعهدات موکل:
باید دقت داشته باشید که وکیل انتخاب شده باید بطور کامل نسبت به تعهدی که به موکل خود می دهد ثابت قدم بوده و به حقوق او آگاه باشد.زیرا این موارد برای یک وکیل بسیار مهم و ضروری می باشد.البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که پرداخت حق وکالت در جهت انجام وظایف مقرر شده از سمت موکل بر وکیل نیز یکی دیگر از مسائل و ضروریات مهم در بحث وکالت محسوب می شود.
با این حال موارد استثنایی نیز وجود دارد و آن اینست که ممکن است در بسیاری از قراردادهای بین موکل و وکیل ، حق وکالت به گونه ای دیگر ذکر شده باشد و پرداخت پول نقد در این خصوص ذکر نشده باشد که طرفین در این صورت موظف هستند طبق قرارداد عمل نمایند.

وکیل در توکیل: مفهوم ساده تر و واضحتر وکیل در توکیل اینست که ، گاهی مواردی پیش می آید که یک موکل دارای چندین وکیل است. در این میان وکیلی که حق توکیل دارد این اختیار را از سمت موکل خود خواهد داشت که برای دیگر وکلا تعیین وظیفه نماید.

وکالت بلاعزل: وکالت بلاعزل نوع دیگری از وکالت است که در هنگام عقد قرارداد، شرطی در آن ذکر می شود که جهت عزل وکیل و یا ادامه وکالت وی براحتی بتوان تصمیم گیری نمود.

انقضای وکالت: گاه شرایطی پیش می آید که موجب انقضای وکالت بین طرفین می شود که از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد :
جنون و یا فوت وکیل و یا موکل – انقضای مهلت قرارداد وکالت – عزل کردن موکل – استعفا از سمت وکیل

وکیل بیمه

در ادامه به شرح توضیخاتی درباره وظایف وکیل بیمه خواهیم پرداخت

مسئولیت بیمه

شرح شغل:

 1. مدیریت شرکت بیمه در مورد قانونی بودن معاملات بیمه
 2. بدین منظور که وکیل باید تمام تصمیمات دادگاه را مطالعه نموده و تغییراتی را در متن بیمه نامه ها به منظور انطباق با قانون یا محافظت شرکت در برابر مطالبات غیرمجاز را بررسی نماید.
 3. از حقوقی بودن مطالبات ثبت شده در شرکت برای اطمینان از پرداخت غیرقانونی ، به پرسنل بخش استفاده می کند.
 4. برای تهیه اسناد حقوقی مانند قراردادهای بیمه و انتشار اوراق، از پرسنل شاغل در این بخش مشورت می گیرد.
 5. تخصص درباره ادعاها و قراردادهای کار حقوقی

توضیحات شغل وکالت در پوشش بیمه
وكیل بیمه وكیلی است كه به امور حقوقی مربوط به قوانین بیمه و همچنین مقررات بیمه رسیدگی می كند. قانون بیمه شامل موارد و اختلافات ناشی از فروش ، استفاده و پرداخت بیمه نامه از جمله عدم اطمینان بیمه و کلاهبرداری در بیمه می باشد.
دو نوع اصلی وکالت در بیمه وجود دارد: وکلا در پوشش بیمه و وکلای مدافع بیمه.

وکلای پوشش بیمه
توجه داشته باشید که کار وکلای پوشش بیمه بر قراردادهای بیمه متمرکز می باشد و از اینرو موظف هستند تا آنچه را که تحت بیمه نامه معین قرار گرفته است ارزیابی نمایند. در همین راستا وکلاي دفاعي بيمه ،هنگامي که اختلاف نظر درمورد مبلغ پرداختي شرکت بيمه تحت سياست خاصي وجود دارد ، بر دفاع از شركتهاي بيمه متمرکز مي شوند.

وظایف شغل وکالت در پوشش بیمه

 • رسیدگی به مطالبات بیمه عمومی و آگاهی کامل از کلیه قوانین مربوط به مواد اساسی و رویه ای
 • رسیدگی به کلیه جنبه های مطالبات مسئولیت جنجالی و غیر مشاجره
 • رسیدگی به مطالبات مربوط به آسیب های شخصی و خسارات مادی از طرف دارایی ها علیه بیمه گذاران شخص ثالث
 • تأكيد در كمك به مديريت و حل و فصل مطالبات حقوقي و ادعاي آسيب رساني

در اینجا چند نمونه از توصیفات شغل وکیل بیمه آورده شده است:

وکیل بیمه
وکیل بیمه باید حداقل دارای یک تا سه سال سابقه وکالت در زمینه بیمه بوده باشد .علاوه بر آن آشنایی به مدیریت پروژه حقوقی و دارا بودن مدرک دانشگاهی از یک دانشکده حقوقی مصوب و فعال بودن در کانون وکلا ،از جمله ضروریات کار شغل وکیل بیمه می باشد.

استادیار(همکار) خدمات بیمه
وکیل بیمه باید بیشتر از سه سال سابقه دادرسی داشته باشد و حوزه فعالیت و تجربه او درزمینه پوشش بیمه نیز باشد. همچنین استادیار( همکار) باید بتواند نسبت به خدمات مشتری بیمه و تجربه دادگاه فدرال تعهد داشته باشد. لازم به ذکر است که امکان تهیه نظرات ، حرکات و یادداشتهای قانونی به صورت روشن و مختصر و نیز ارائه مدرک معتبر از دانشکده حقوق در این مورد بسیارضروری می باشد.

مرجع دادرسی بیمه
وکیل بیمه ، باید حداقل دارای ۳ تا ۷ سال سابقه مسئولیت عمومی و یا تجربه سوء استفاده پزشکی یا کارآزمایی قضایی را داشته باشد و همچنین باید عضو فعال کانون وکلا باشد.

پوشش بیمه / پوشش آسیب شخصی
وکیل بیمه در کلیه مراحل دادرسی از جمله مدیریت پرونده ، تمرین حرکت ، کشف ، وساطت ، داوری و محاکمه خدمت خواهد کرد. درنظر داشته باشید در کارهایی که تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند شامل تحقیق ، نوشتن نامه های افکار و مشاوره به بیمه گذاران در مورد تعهدات خود در رابطه با مطالبات و رسیدگی به دعاوی رسیدگی خواهد نمود.بنابراین وکیل باید بالای سه سال تجربه در زمینه های پوشش بیمه و دفاع از آسیب های شخصی را داشته باشد. همچنین وکیل بیمه باید مهارت های نوشتاری ، شفاهی و ارائه قوی و متقاعد کننده داشته باشد. مهارت های عالی در این زمینه بسیار لازم و ضروری می باشد.

مسئولیتهای اصلی وکیل بیمه چیست؟
وکیل بیمه باید به تمام سوالات دریافتی از سمت موکل خود به روشی کارآمد ، مصلحت و متمرکز پاسخ دهد ، و اطمینان حاصل کند که مشتری در هر زمان دیگری خدمات و مشاوره حرفه ای دریافت خواهد نمود.

بنابراین لازم است که وکیل اطلاعات درست و دقیقی از موکل خود دریافت کرده باشد تمام این موارد را با اطمینان کامل و برای پیگیری های بعدی ثبت نماید.
وکیل باید جزئیات ادعای مربوط به موکل خود را تعیین کرده و آنها را به طور دقیق ضبط نماید تا کیفیت مشاوره ازاستاندارد بالایی برخوردار باشد.
در نظر داشته باشید که تحویل بالاترین استانداردهای مراقبت از مشتری و همچنین رضایت بخشی بسیار مهم است . از اینرو همراه با نیاز به تصمیم گیری در مورد مسئولیت دارایی ، به منظور رسیدگی به اعتبار یک ادعا داشتن یک وکیل خبره و ماهر بسیار اساسی می باشد.

وکیل در زمینه بیمه چه کمکی می تواند انجام دهد
وكیل بیمه در مورد طیف گسترده ای از مطالبات علیه بیمه گران خود ، به بیمه گرها عمل کرده و توصیه های ضروری را به آنها ارائه می دهد. به طور کلی ، این موضوع می تواند بیمه شده ها را در مطالبات غرامت یا بیمه شدگان در مطالبات مربوط به مسئولیت مربوط به آسیب شخصی یا خسارت دارایی را شامل باشد. از اینرو ممکن است فرصتی برای مشارکت در کار بهبود برای مشتریان بیمه وجود داشته باشد. با فرض پرداخت غرامت و پوشش تحت بیمه نامه که در اختیار بیمه شدگان قرار دارد ، وكیل بیمه خواهد توانست به نمایندگی از بیمه شده اقدامات لازم را انجام دهد.

صلاحیتهای وکیل بیمه

 • اخذ مدرک قانونی و پذیرش (یا بدون مانع برای پذیرش)به جامعه قانون
 • مهارت های فنی صحیح صدا
 • مسئولیت بارگذاری فعالیت های خود
 • تجربه و علاقه مند به مسئولیت های نظارتی
 • سواد IT
 • مهارتهای استدلال کلامی و عددی
 • تجزیه و تحلیل و ارزیابی اطلاعات منطقی
 • خلاق با بیانی روان
 • سطح خوب مهارت نوشتاری
 • توجه به جزئیات
 • مهارت های برنامه ریزی خوب
 • مهارت های بازاریابی
 • مهارت صحبت کردن عمومی
 • مهارت نوشتن حقوقی

وکیل بیمه باید دارای چه شخصیتی باشد؟

 • متفکر و مستقل
 • قاطع و مسئولیت پذیر
 • داشتن دایره ارتباط خوب با طیف وسیعی از مشتری ها ، گروه های همکار و کارمندان
 • خود انگیزه
 • مهارت‌های ارتباطی بین فردی خوب
 • علاقمند به طبیعت
 • رفتارهای سازمان دهی شده
 • مقاوم در برابر فشارهای احتمالی
 • باعتماد به نفس و با اراده
 • علاقه مند به قانون و موضوعات حقوقی

صلاحیت های وکیل بیمه

 • کیفیت و خدمات مشتری ، برای نظارت منظم و مدیریت فعال استاندارد و همچنین صلاحیت کار تولید شده
 • مدیریت و توسعه روابط فعال با مشتری و هماهنگی و پشتیبانی از تلاشهای تیم مربوطه
 • مشارکت مالی ، فعال در تحویل بودجه سالانه از طریق تولید درآمد هزینه و نظارت مداوم بر هزینه ها.
 • بازاریابی و اقدامات فعالانه برای بدست آوردن و مدیریت فرصت های تجاری جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست