وکیل تغییر سن

وکیل تغییر سن کیست؟!
قبل از آن که به توضیح دقیق و کامل درباره وکیل تغییر سن بپردازیم، بهتر است ابتدا درباره‌ی موضوع تغییر سن صحبت کنیم که چرا در ایران تغییر سن صورت می‌گیرد؟!

تغییر سن
ممکن است همه شما درباره‌ی تغییر سن کمی اطلاعات داشته باشید یا با این موضوع که افرادی ادعا دارند سن آن‌ها در شناسنامه متفاوت از سن واقعیشان است رو به رو شده باشید. این مشکل ممکن است بر اساس دلایل مختلفی مانند اشتباه از جانب پدر و مادر یا اشتباه از جانب مامور ثبت احوال باشد یا ممکن است خواهر یا برادر بزرگترشان فوت شده باشد و پدرو مادر همان شناسنامه را برای فرزند استفاده کرده و شناسنامه جدیدی برای او نگرفته باشند.

محل مراجعه برای تغییر سن
برای تغییر سن بر اساس درخواست متقاضی، مراکز مختلفی وجود دارد. اگر تغییر سن برای افراد بالای ۵ سال باشد باید به کمیسیون موسوم به کمیسیون تشخیص سن که در فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه است بروند. افراد تشکیل دهنده این کمسیون: فرماندار یا بخشدار، رئیس ثبت أحوال، پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر یا بخش می‌باشند. رئیس این کمیسیون قاضی است و تاکید می‌کند هر فرد تنها می‌تواند یک بار در عمر خود این روش را انجام دهد.

شرایط قانونی برای تغییر سن
طبق قانون ثبت أحوال و برای جلوگیری از تزلزل آن افراد هیچگونه حقی برای تغییر سن خود نخواهند داشت مگر آن که دلایلی قانونی برای این کار داشته باشند و مدارک کافی را نیز جهت اثبات ادعا خود در دادگاه حاضر نمایند. نکته قابل ذکر است که هر فردی تنها یک بار در طول عمر خود قادر خواهد بود که درخواست تغییر سن یا کاهش دهد.

دادخواست برای تغییر سن
افرادی که تمایل دارند تا تغییر سن دهند ابتدا باید دلایل محکمه پسندی را در دادگاه داشته باشند. این دلایل می‌تواند استشهادیه محلی و شهادت والدین و اقوام مبنی بر تاریخ دقیق تولد، نامه پزشکی قانونی مبنی بر تشخیص سن دقیق او، مدارک تحصیلی، مدارک تولد در بیمارستان باشد که در دادگاه کاملا قانونی و مورد پذیرش دادگاه است.
با استفاده از این دلایل فرد می‌تواند دادخواست تغییر سن خود را در مراجع صالح ارجاع دهد و آن مرجع با توجه به تحقیقات لازم، فرد متقاضی را برای تشخیص دقیق سن و معاینه های پزشکی جهت تراکم استخوان بندی و رشد بدنی و آزمایشات مربوط به آنها، ارجاع دهد. بعد از نتیجه نهایی حکم صادر می‌شود.

مراجع صالح برای رسیدگی به دادخواست‌ های تغییر سن کدام اند؟
اگر تغییر سن کمتر از پنج سال باشد مرجع صالح برای رسیدگی به این دادخواست، دادگاه حقوقی محل اقامت فرد است. اما اگر این تفاوت سنی بیشتر از پنج سال باشد، کمیسیون تشخیص سن واقع در فرمانداری شهرستان در محل صدور شناسنامه صالح رسیدگی است.

احوال شخصیه سجلی شامل چیست؟!
این احوال شامل مشخصات هویتی فرد از جمله نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل صدور، نام مادر، نام پدر، تاریخ ازدواج، نام همسر، تاریخ ازدواج، تاریخ طلاق، مشخصات همسر در دفاتر ثبت احوال نوشته می‌شود. رو نوشت این احوال به فرد متقاضی در قالب شناسنامه داده می‌شود.
این رو نوشت که تحت عنوان شناسنامه و کارت ملی است، آخرین وقایعی برای فرد می‌باشد که به ثبت رسیده و اگر در صورت طلاق، ازدواج جدیدی صورت گیرد، هیچ کدام از وقایع ازدواج و طلاق قبلی در شناسنامه جدید درج نخواهد شد. اما اسناد اصلی که در اداره ثبت احوال نگهداری می‌شود تمامی وقایع را ثبت می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای تغییر سن شناسنامه چیست؟
برای آنکه بخواهید دادخواست تغییر سن شناسنامه را انجام دهید لازم است که یک سری مدارک را داشته باشید. این مدارک عبارت‌اند از:
• درخواست نامه کتبی و قانونی در برگ مخصوص
• داشتن شناسنامه اصلی عکس‌دار و کپی آن
• همراه داشتن یک قطعه عکس جدید
• اصل و کپی حکم رشد برای افرادی که زیر ۱۸ سال هستند
• اصل مدارک مربوط به قیم و یا وصی برای اشخاصی که تحت سرپرستی شخصی هستند
• همراه داشتن فیش بانکی بر اساس تعرفه با نام سازمان ثبت احوال کشور در یکی از شعب بانک ملی ایران

چگونه یک وکیل تغییر سن انتخاب کنیم؟!
همان طور که گفته شد پروسه تغییر نام یکی از سخت‌ ترین مراحل است. هر فردی فقط یک بار در طول عمر خود با ارائه دلایل کاملا محکمه پسند می‌تواند اقدام به تغییر نام کند. به همین علت داشتن یک وکیل خوب برای تغییر سن از مهم ‌ترین و پر اهمیت ترین انتخاب هاست. یک وکیل تغییر سن خوب باید بتواند مدارکی را تهیه کند که از نظر قاضی و دادگاه کاملا محکمه پسند است. از طرفی شرایط پیچیده حقوقی این مرحله نیز سخت بوده و فرد قادر نخواهد بود که به تنهایی آن را انجام بدهد و نیازمند به مشاوره مناسب و کار آمد است.

آیا تغییر سن در ایران وجود دارد؟!
طبق قانونی که در سال ۸۶ تصویب شد، اداره ثبت احوال با توجه به قوانینی که اصلاح کرد، امکان تغییر سن را در اداره ثبت احوال ایجاد کرد اما برای آن دسته از تفاوت‌های سنی که بیشتر از ۵ سال است این امکان در ثبت احوال وجود نداشته و باید با مدارک کاملا کافی در کمیسیون‌های فرماندار شهرستان اداره ثبت احوال انجام شود. ارائه طرح دعوی معتبر نیز از بخش های مهم در ارائه دادخواست تغییر سن در دادگاه صالح است. در این راستا وجود یک وکیل خوب و کارامد می‌تواند برای تسریع بخشیدن به مراحل رسیدگی به درخواست، کمک زیادی کند.

جمع بندی
برای ارائه دادخواست مربوط به تغییر سن در شناسنامه نباید تفاوت سن ادعایی با سن شناسنامه کمتر از پنج سال باشد. شکایت فرد در دفاتر ثبت أحوال شناسنامه صادرشده متقاضی مورد پیگیری قرار می‌گیرد. رأی صادرشده قابل اعتراض است که در محکمه تجدید نظر استان ارجاع داده می‌شود و بعد از تجدید نظر رأی کاملاً قطعی است.طبق تبصره ماده واحد قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن‌ها که مصوب به سال ۱۳۶۷ است، تغییر تاریخ تولد توسط اشخاص ممنوع است اما تبصره‌هایی دارد که این تبصره عبارت‌اند از:
صاحب شناسنامه باید یک ‌بار در طول عمر خود در صورتی ‌که اختلاف سن واقعی او با سن درج شده در شناسنامه‌ ی او به تشخیص کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار یا رئیس اداره ثبت احوال و پزشک منتخب و مدیر عامل سازمان بهداری استان و شهر بیش از ۵ سال باشد می‌تواند سن خود را اصلاح کند.
با توجه به گفته‌های پاراگراف قبلی روند قانونی تغییر سن شناسنامه کاملاً سخت و تخصصی است و برای بهبود در تسریع روند کار شما نیاز به یک مشاور وکیل کارآمد و مجرب است.
شما برای آن‌ که بتوانید مراحل قانونی خود را بدون هیچ نگرانی و مشکلی انجام دهید باید از مواد قانونی تغییر سن در شناسنامه آگاهی پیدا کنید که این کار را یک وکیل مجرب می‌تواند برای شما انجام دهد و با وکالت ‌نامه ‌ای که از شما دریافت می‌کند بدون حضور شما در جلسات رسیدگی اقدام به تغییر سن شما کند.
تنها حضور شما در جلسات پزشکی قانونی است تا معاینات پزشکی برای تراکم استخوان شما به منظور تعیین سن واقعی شما انجام شود‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست