وکیل خانواده

وکیل خانواده یکی از مهمترین حقوقدانان در دادگاه ها است که علاوه بر شناخت و احاطه کافی بر قوانین مصوب در مورد خانواده ها، با روند دادرسی به حقوق دعاوی در دادسراها آشنایی کامل دارد. اما چرا ما باید با اختیارات قانونی یک وکیل خانواده بیشتر آشنا بشویم؟

تمامی انسان‌ها در جامعه از هر قوم، نژاد، رنگ، آئین، مذهب و ملیتی که باشند دارای حقوقی تعریف شده هستند که این حقوق با توجه به قوانین کشوری که در آن زندگی می‌ کنند، ممکن است متفاوت باشد. خانواده نیز به عنوان کوچکترین و در حقیقت مهم‌ ترین و اصلی ترین بخش جامعه، حقوق و قوانینی مصوب را داراست که در مواقع لزوم باید به آن رجوع کرد.
امروزه با پیشرفته تر شدن جوامع، روابط انسانی نیز دچار پیچیدگی های بیشتری شده و علاوه بر متغیر شدن بخشی از قوانین، لزوم مراجعه به آن‌ها بیشتر شده است.
علم حقوق دارای شاخه های مختلفی است که حقوق خانواده یکی از مهم ترین های آن است.

وکیل خانواده

وکیل خانواده کیست
برای حل مسائل حقوقی خانواده می توان از وکیل خانواده کمک گرفت. پرونده های مربوط به طلاق، حضانت و نگهداری از کودک، الزام به تمکین، دارایی ها و املاک زوجین، نفقه، ثابت شدن پدر یا مادر بودن و یا توانایی پدر یا مادر شدن، توافق پیش از موعد، حمایت از کودکان پس از طلاق، فسخ نکاح، مسائل مربوط به ممنوع الخروجی، مهریه و اعسار از پرداخت مهریه، اجرت المثل و شرط نصف دارایی، از جمله مهم ترین و شاخص ترین پرونده هایی است که وکیل خانواده می تواند با ورود قانونی به آن ها به حق خواهی از موکلش بپردازد.

کمک گرفتن از وکیل خانواده چه لزومی دارد؟
علی رغم اثبات لزوم مراجعه به فرد متخصص در هر حوزه ای بسیاری از افراد در مورد مسائل حقوقی خانوادگی با خواندن یک یا چند کتاب مربوط به حقوق یا گاهی حتی بدون هیچ مطالعه ای خود را صاحب نظر می پندارند.

اما «وکیل خانواده» به چه کسی می گویند؟
وکیلی که سال ها در دادگاه های خانواده حضور یافته و درمورد دعاوی گوناگون شناخت کامل دارد و قدت وکالتش وابسته به اطلاعات حقوقی مربوط به محاکم خانواده نیست؛ چرا که کتاب قانون به تنهایی نمی تواند مشکلات حقوقی مربوط به خانواده ها را رفع کند؛ بلکه حقوقدانی مجرب و دارای قدرت تحلیل و استنباط درست از قوانین و مسائل قابل استناد در دعاوی مطرح شده، می تواند نتیجه درستی را در یک پرونده حاصل نماید. هر چه آشنایی یک وکیل خانواده با رویه دادگاه های بدوی، دیوان عالی کشور و نیز دادگاه های تجدیدنظر بیشتر باشد در رساندن موکل خود به حق و حقوق قانونی اش موفق تر خواهد بود. البته نباید این موضوع را نادیده انگاشت که یک وکیل هنگام مطالعه پرونده باید تمام مستندات را به درستی بسنجد و از مطابقت داشتن آن ها با قوانین برای حق خواهی مطمئن شود، و نباید برای گرفتن حق‌الوکاله، به موکلش امید واهی دهد یا او را کاملا ناامید سازد.

تفاوت وکیل خانواده با وکیل طلاق چیست؟
تلاش اصلی وکیل خانواده در قدم اول باید رفع کینه و خصومت بین زوجین و ادامه یافتن زندگی آن ها به طور مسالمت آمیز باشد، اما اگر نظر نهایی و قطعی موکل جدایی و طلاق بود باید سریع ترین روش برای حصول جدایی به لحاظ قانونی توسط وکیل مربوطه اتخاذ گردد. چرا که هرچی فرآیند تلخ طلاق زمانبرتر باشد، آسیب ها و هزینه هایش برای هر دو زوج بیشتر خواهد بود. خصوصا آنکه اگر پای فرزند و یا فرزندانی هم در میان باشد مسائل حقوقی که با آن درگیر خواهند شد بیشتر می شود و احتمال آسیب دیدن فرزند یا فرزندان در طول زمان انجام پروسه طلاق به دلیل آنکه شاهد مشاجرات و ناآرامی‌های بیشتری خواهد بود، افزایش خواهد یافت.
البته مواردی دیگر از قبیل تغییر قیم و حضانت فرزند پس از طلاق، یا مسائل مربوط به عدم تمکین از سوی زوجه، دریافت نفقه و مهریه بدون طلاق و نیز مسائلی دیگر از قبیل ممنوعیت خروج زوجه بدون اجازه شوهر در صورت عدم دریافت این اجازه به صورت قانونی حین انجام عقد، و یا جلوگیری از ادامه تحصیل زوجه در شرایطی که حق آن را هنگام عقد به صورت قانونی مطالبه نکرده باشد، از جمله پرونده هایی است که وکیل خانواده خارج از جریان طلاق می تواند پی گیری نماید.
نباید فراموش کنیم که یک وکیل در خصوص پرونده دعاوی اش نمی تواند معجزه کند و وظیفه وی در گام اول، دادن مشاوره و تشخیص درست موضوع است تا انطباق دادن حکم آسان شود.

نحوه وکالت در طلاق به چه صورت است؟
وکالت باید در دفترخانه رسمی کشور صورت بگیرد و وکیل خانواده نمی تواند همزمان وکیل زوج و زوجه باشد. تنها وکالت یکی از طرفین دعاوی را می تواند به عهده بگیرد.
حقوق دریافتی یک وکیل خانواده در یک پرونده بر چه اساسی تعیین خواهد شد؟
حقوق دریافتی وکیل یک پرونده معمولا به دو صورت تخت و یا ساعتی تعیین خواهد شد.
در روش ساعتی، که روشی بسیار متداول است حقوق وکیل برحسب تعداد ساعات کارکرد وی محاسبه خواهد شد.
روش تخت تنها در موارد بسیار ساده مانند طلاق توافقی کاربرد دارد، که در این روش مبلغ موردنظر مستقیما پرداخت خواهد شد.

مواردی که باعث بالاتر رفتن حقوق وکیل خانواده شما خواهد شد
پیچیدگی پرونده و میزان زمانی که برایی وکالت شما صرف خواهد شد
اعتبار، شهرت، تجربه و سوابق کاری وکیل
نتیجه نهایی پرونده و پیروزی شما در دادگاه

اما شاید بد نباشد که پیش از اقدام به ازدواج یا طلاق با برخی قوانین حقوقی و تکالیفی که زن و شوهر به لحاظ قانونی پس از ادواج ملزم به رعایت آن هستند آشنا شوید:
پرداخت نفقه زن در عقد دائم به طور کامل به عهده شوهر است. نفقه شامل خوراک، پوشاک و مایحتاج زندگی است.
زن اختیار کامل در تصرف دارایی های شخصی اش دارد و در این مورد به طور استثنا نیازی به اجازه شوهر ندارد.
زن ملزم به زندگی در منزلی است که شوهرش تعیین کند، شوهر میتواند زن را از انجام کار در خارج از منزل، انجام هر حرفه یا صنعت و ادامه تحصیل و سفر منع کند، مگر آنکه مرد، هنگام عقد اختیار تعیین منزل، ادامه تحصیل، کار و خروج از کشور را به همسرش داده باشد.
به محض جاری شدن خطبه عقد به صورت صحیح، روابط زن و شوهری و حقوق و قوانین آن، بین زن و شوهر برقرار خواهد شد و زوجین وظیفه دارند با یکدیگر به خوبی رفتار کنند و در تربیت فرزندان به یکدیگر کمک کنند.
مرد هرگاه که بخواهد میتواند همسر دائمی‌اش را طلاق دهد اما نباید هرزمان که که اراده کند صیغه طلاق را جاری نماید. قوانین مصوبی وجود دارد که جهت محدود کردن مرد در این شرایط و حفظ حقوق زن، وضع شده اند. از جمله حضور داور در اختلافات خانوادگی و شهادت دو مرد عادل
شوهر می تواند به فرد دیگری وکالت دهد تا همسرش را طلاق دهد.

چند نوع طلاق وجود دارد؟
درکل سه نوع طلاق داریم:

طلاقی که زوج خواهان آن باشد
مرد پس از پرداخت کلیه حقوق مالی زوجه از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و شرایط مندرج در عقدنامه، در هر زمانی که بخواهد برای طلاق اقدام نماید.
مراحل اجرای طلاقی که زوج خواهان آن باشد، پنج الی شش ماه خواهد بود که در صورت وجود وکیل خانواده بدون نیاز به حضور زوج در مراحل دادرسی به طور قانونی صیغه طلاق اجرا خواهد شد و پرداخت مایملک به صورت قانونی و بدون شبهه اتفاق خواهد افتاد.

طلاق که زوجه خواهان آن باشد
با توجه به آنکه طبق قانون شرع، حق طلاق برای مرد است، زن تنها در صورت اثبات عسرو حرج و با دشواری بسیار می تواند موفق به گرفتن طلاق شود. در این موارد وکیل خانواده نقش اساسی در پیشبرد امر طلاق دارد.
یک زن برای گرفتن طلاق باید عسر و حرج را اثبات نماید. موارد عسر و حرج عبارتند از: عجز زوج از پرداخت نفقه، اعتیاد، استنکاف و محکومیت قطعی؛ البته در پاره ای از موارد ممکن است زوجه نسبت به زوج کراهت داشته باشد که در این صورت زن باید به همسرش مالی را اعطا کند تا بتواند تقاضای طلاقش را عملی سازد که این طلاق، طلاق خلع نام دارد.

طلاق توافقی
طلاقی که در آن زن و شوهر، در خصوص تمامی موارد از جمله حضانت، مهریه، اجرت‌المثل، نفقه و … توافق داشته و هردو خواهان آن باشند و پس از آنکه تمامی توافقات زوجین در دادگاه ثبت و تایید شد طلاق اجرا می شود؛ انجام مراحل طلاق توافقی معمولا یک هفته زمان می برد.

در چه شرایطی نفقه به زن تعلق نمی گیرد و مرد می تواند از پرداخت آن، سر باز زند؟
اگر یک مرد بتواند در دادگاه ثابت کند که همسرش از وی تمکین نمی کند، آن زن ناشزه نامیده می شود و در نتیجه همسرش می تواند از پرداخت نفقه معاف شود و حتی همسر دیگری را به عقد خود دربیاورد. البته اگر یک زن برای دریافت نفقه به دادگاه شکایت کند باز هم اثبات اینکه آن زن نفقه اش را دریافت کرده است به عهده مرد می باشد که در این صورت بهتر است زن از یک وکیل خانواده کمک بگیرد تا بتواند عدم دریافت نفقه را اثبات نماید.
لازم به توضیح است که پرداخت نفقه صرفا در عقد دائم اتفاق می افتد و در ازدواج موقت قانون پرداخت نفقه وجود ندارد مگر آنکه در هنگام انجام صیغه موقت توافقاتی صورت گرفته و به صورت رسمی ثبت شود.

مهریه چیست؟
مهریه عبارت از مال و یا چیزی است که از سوی مرد به زن تعلق می گیرد و شامل مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه می شود. معمولا مهریه برای جبران خسارت زن در زندگی فروپاشیده و وسیله ای برای امرار معاش او پس از طلاق می باشد.

چند نوع مهریه داریم؟
همانطور که پیش تر گفته شد مهریه شامل دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه است که تفاوت هایی با هم دارند.
اگر مهریه عندالاستطاعه باشد و زن درخواست آن را بدهد، باید به دادگاه ثابت شود که آن مرد استطاعت پرداخت مهریه را دارد و زن وظیفه اثبات آن را دارد که بهتر است برای درست طی شدن مراحل قانونی و اثبات سریعتر آن از وکیل خانواده کمک بگیرد؛ چرا که در صورت اثبات عدم استطاعت مالی مرد، چیزی به عنوان مهریه به زن تعلق نمیگیرد. اما اگر مهریه عندالمطالبه باشد، به محض جاری شدن خطبه عقد به طور صحیح، زن، مالک آن مهریه خواهد بود و می تواند تا زمانی که مهریه اش را دریافت نکرده است وظایف همسری اش را به جا نیاورد و حتی از همسرش تمکین نکند. لازم به ذکر است که بر اساس قانون جدید اجرای محکومیت های مالی، در مورد مهریه، ضمانت اجرای حبس فقط تا سقف ۱۱۰ سکه بهارآزادی و یا معادل آن است و میزان بیشتر از آن در صورت اثبات ملائت زوج، امکانپذیر است.

آیا در شرایط فسخ نکاح مهریه به زن تعلق می گیرد؟
فسخ نکاح در شرایطی صورت می گیرد که پیش از عقد در مرد یا زن صفتی، شرط شده باشد ولی پس از عقد معلوم شود آن صفت در طرف مقابل وجود ندارد؛ مثلا دختری با ادعای دوشیزگی به عقد مردی درآمده باشد و پس از، ازدواج مشخص شود که پیش از ازدواج، بکارتش را از دست داده؛ در این صورت اگر مرد با وی هیچ گونه نزدیکی انجام ندهد و دعوای فسخ نکاح کند، مرد از پرداخت مهریه به طور کلی معاف می شود مگر اینکه مرد بیماری ناتوانی جنسی داشته باشد که در این صورت حتی بدون نزدیکی، نصف مهریه به زن تعلق می گیرد. اما اگر مرد با همسرش نزدیکی کرده و سپس دعوای فسخ نکاح کند، کل مهریه با وجود فسخ نکاح به زن تعلق می گیرد.
البته اگر زوجه درخواست طلاق و نه فسخ نکاح دهد و هنگام درخواست طلاق باکره باشد، مهریه ای به او تعلق نمی گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست