وکیل خوب

هر حرفه ای نیروی محرکه خود را دارد و وظایف وکالت را نمی توان به طور قطع و جامع مورد تأکید قرار داد زیرا شغل وکالت شامل بخش های متنوعی می باشد که ممکن است فعالیت های روزانه ما را تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به بازار کار وکالت، تمایل دانشجویان برای وارد شدن به این حرفه روز به روز در حال افزایش است ، با این حال قبل از ثبت نام و ورود به دانشکده حقوق ، دانستن این نکته مهم است که آیا شما برای تبدیل شدن به یک وکیل خوب و عالی ،آمادگی لازم را دارید یا خیر. بنابراین قبل از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که ویژگی ها اساسی برای تبدیل شدن به یک وکیل با مسئولیت و عالی را در خود می بینید.

وکیل با مسئولیت و قابل اعتماد

در بسیاری از مواقع و شرایط افراد و یا سازمان ها دچار سردرگمی و دشواری های پیچیده و گیج کننده می شوند و در پس تمام مشکلات و ناامیدی ها ، به راهنمایی و مشاوره یک وکیل حقوقی با مسئولیت و قابل اعتماد نیازمند هستند. یک وکیل وظیفه شناس و متخصص این توانایی را دارد که علاوه بر حل مشکلات بوجود ، تأثیر چشمگیر و مثبتی در زندگی موکلین خود ایجاد نماید. او قادر خواهد بود در زمینه های مختلف حقوقی همانند موضوعات خانواده ، طلاق ، خسارات مالی ، مالیات های سنگین ، از دست دادن حق و حقوق ، تصادفات ، موضوعات مختلف مالی و … کمک شایانی به شما کند. در نظر داشته باشید که وکلا در بسیاری از لحظات چالش برانگیز زندگی ،حضور فعالی داشته و از حقوق مردم دفاع می کنند.

خصوصیات یک وکیل خوب

حال سوالی که مطرح می شود اینست که چه چیزی باعث ایجاد یک وکیل خوب می شود؟

در جواب باید بدانید که با توجه به حساسیت بیش از حد شغل وکالت ، تبدیل شدن به یک وکیل خوب و ماندن در این شغل با همان ویژگی های و خصوصیات مثبت به هیچ عنوان کار آسانی نیست و هر کسی نمی تواند از پس آن بربیاید. در واقع طبق یک تحقیق بین المللی ، تقریبا یک چهارم وکلا طی هفت سال اول مجبور به ترک این حرفه می شوند. بنابراین با در نظر گرفتن تمام شرایط موجود ، عوامل اصلی موفقیت وکلای امروز بسیار مهم تلقی می شود.

وکیل خوب

علاقه مند به شغل وکالت

به عنوان یک نقطه شروع ، وکلای موفق می توانند همیشه نسبت به کار خود اشتیاق واقعی دارند. شما احتمالاً کلیشه های عامه پسند مانند “شغلی را انتخاب کنید که دوستش دارید و یا هرگز در روز زندگی نخواهید کرد” را شنیده اید. البته همه ما می دانیم که در دنیای واقعی این موضوع تا به این حد ساده نیست. در عین حال ، شواهد و مدارک علمی گسترده ای وجود دارد که اهمیت اشتیاق و موفقیت در شغل موردعلاقه را نشان می دهد. بنابراین تقویت و پرورش اشتیاق افراد یکی از کلیدهای رشد استعداد است. به عبارت دیگر ، افرادی که نسبت به آنچه انجام می دهند اشتیاق دارند اغلب شادتر ، و موفق تر هستند و عملکرد بهتری نیز دارند. اگر تمایل دارید تا به مردم خدمت کنید و یا علاقه مند به قانون و حقوق هستید می توانید در این شغل موفق باشید. در چنین شرایطی بهتر است از طریق دانشگاه وارد این حرفه شده و بصورت حرفه ای و کاملا تخصصی شغل وکالت را انتخاب نمائید.

دلسوزی برای موکلین

بدون داشتن دلسوزی برای موکلین ، وکلا هرگز به پتانسیل حرفه ای واقعی خود نمی رسد. دلسوزی و ذهن برتر به همراه خدمات بالا ، لازمه شغل وکالت می باشد. در واقع دانشجویان به اینگونه تقویت می شوند تا بتوانند امور را برای دیگران بهتر کنند. در نظر داشته باشید، وکیلی که متعهد و مسئولیت پذیر باشد و با دلسوزی تلاش نماید تا به موکلین خود خدمات دهد ، احتمالاً در زندگی حرفه ای بسیار موفق تر خواهد بود.

لذت بردن از بحث و گفتگو با مردم و موکلین

برای این که شما یک وکیل موفق باشید ، باید این توانایی را داشته باشید که از بحث و گفتگو با مردم لذت ببرید، زیرا این صفت مثبت نشان می دهد شما در مسیر صحیحی قرار دارید. در واقع توانایی صحبت کردن و بحث و گفتگو با موکلین ، یکی از اصلی ترین ویژگی های یک وکیل خوب برای موفقیت در حرفه است. به عنوان یک وکیل حرفه ای ، از آنها انتظار می رود که بخشی از زمان خود را برای شنیدن واقعیتهای مربوط به پرونده جهت استدلال های لازم بررسی کرده و بهترین اقدامات را برای رساندن پرونده به موفقیت طی کنند.

مهارت های ارتباطی عالی

مهارت های ارتباطی عالی یکی دیگر از ویژگی های پرتعمل برای یک وکیل عالی می باشد. زیرا وکلا همواره با موکلین خود و همچنین با دادگاه در ارتباط می باشد. از اینرو باید دارای قدرت کلامی بسیار بالا باشند تا بتوانند بر شرایط کنترل داشته باشند.

بعبارت دیگر ، وکلا با طیف گسترده ای از روش های مختلفی در حال برقراری ارتباط هستند. یک وکیل عالی می داند که چگونه از روش های محتلف مانند نوشته های رسمی و قانونی ، ایمیل های غیررسمی ، مکالمات تلفنی مختلف ، از طریق بحث و گفتگو در تنظیمات رسمی و مکالمات خصوصی ، به نتایج مهم دست یابند. بنابراین دانشجویان رشته حقوق و وکلای مشتاق و با استعداد، هرگز نباید فرصتی را برای تیزبینی مهارت های ارتباطی خود از دست دهند. این فقط مربوط به قانون نیست ، بلکه مربوط به تجارت نیز می باشد. وکلا باید بدانند که چگونه با موکلین بالقوه ارتباط برقرار کنند و چگونه تواناییهای حرفه ای خود را در مشاوره با موکلین و مشتری های آینده نشان دهند. به یاد داشته باشید ، بزرگترین ذهن قانونی جهان تا زمانی که استخدام نشود ، قادر به استفاده از مهارتهای خود نخواهد بود.

در نهایت مذاکره یک عامل مهم موفقیت است که وکلای خوب باید از آن بهره مند باشند .زیرا با توجه به اهمیت توافق بین طرفین ، مذاکره خوب جزو مهارت های اصلی وکلا به حساب می آید که به واسطه آن می توان رویه ها را به خوبی سپری کرده و به معاملات خوبی دست پیدا کنیم.

تمایل به گوش دادن

يكي از كمترين ويژگي هايي كه تقريباً هر وكيل موفق باید از آن بهره مند باشد توانايي و تمايل به گوش دادن می باشد. اگرچه گوش دادن قوی جزئی از مهارتهای ارتباط کلی است ، اما مهم تر این است که گوش دادن را به عنوان صفت حرفه ای خود برجسته کنید. ارتباطات مؤثر ، خیابانی دو طرفه است. خیلی از افراد نتوانسته اند وقت و انرژی لازم را برای درک کامل و درک آنچه طرف مقابل می گوید ، درک کنند. اما بهتر است بدانید که وقتی واقعاً گوش های خود را باز می کنید ، احتمالاً خواهید فهمید که مردم اطلاعات بیشتری را که حتی فکر کردنش هم شاید برای شما سخت باشد به شما انتقال می دهند. گوش دادن به موکلان ، گوش دادن به شهود ، گوش دادن به مشاوران مخالف و گوش دادن به دادگاه می تواند تفاوت بین برنده شدن و از دست دادن پرونده باشد. وکلای عالی از طریق گوش دادن اطلاعات بسیاری کسب کرده و با تجزیه و تحلیل شرایط کنونی و ایجاد شده ، درتلاش خواهند بود تا برنامه عملی برای موفقیت در پرونده بوجود آورند.

توانایی نوشتن قوی

یکی از ویژگیهای منفردی که همه وکلای موفق در آن مشترک هستند مهارت های نوشتاری عالی است. اکثریت قریب به اتفاق وکلا زمان بیشتری را برای نوشتن صرف می کنند تا در استدلالهای شفاهی بتوانند به نتیج مهمی دست یایند. وکلای موفق باید قادر به تهیه اسناد حقوقی مؤثر ، روشن و منطقی باشند . اگر می خواهید اکنون اقدامی انجام دهید تا بتوانید در آینده وکیل حاذقی شوید ، بهتر است بر تقویت مهارت های نوشتاری خود تمرکز کنید. وکیل دادگستری که می تواند داستانی قانع کننده برای همه واقعیت ها و استدلال های مربوط به پرونده طرح کند ، وکیلی است که در کوتاه مدت می تواند به عنوان یک وکیل موفق شناخته شود.

خلاقیت

وقتی در مورد شغل وکالت فکر می کنید ، ممکن است خلاقیت اولین صفتی باشد که به ذهن شما خطور می کند. با این حال ، برخلاف تصورات رایج بیشتر افراد ، وکلای موفق اغلب افراد بسیار خلاقی هستند. قانون صرفاً یک علم نیست. یک هنر برای تمرین حقوقی مؤثر است. بنابراین به یاد داشته باشید ، هر مشتری و یا موکلی که وکیل با آنها سر و کار دارد ، مجموعه اهداف و نگرانی های منحصر به فرد خود را خواهد داشت. در بعضی موارد ، تفکر “خارج از محدوده ” می تواند به پیشبرد راه حلی اساسی که ممکن است به فکر کمتر کسی خطور کند ، کمک نماید. وکلای موفق می دانند که چگونه می توانند خلاقیت خود را متناسب با هر موقعیتی تنظیم کنند. بنابراین بهتر است به همه موارد با ذهن باز و خلاق نزدیک شد.

قضاوت خوب

در بعضی مواقع وکلا موظفند قضاوت کنند – هم برای خودشان و هم برای موکلانشان. به عنوان مثال ، یک وکیل ممکن است تصمیم بگیرد که آیا یک دعوی حقوقی اصلاً ارزش پیگیری دارد یا خیر. از طرف دیگر ، یک وکیل ممکن است درگیر در مذاکرات حل و فصل باشد و مشتری و یا موکل ممکن است نظر خود را درباره یک پیشنهاد از آنها پرسجو کند. در نهایت مشتریو یا موکل ، برای روشن شدن مسئله ، مسئولیت انتخاب خواهد داشت. اما این وظیفه وکیل است که اطمینان حاصل کند که مشتری کلیه اطلاعات مربوط را می شناسد و درک درستی از موقعیت دارد تا بتواند تصمیمی آگاهانه بگیرد. بنابراین وکیلی که فاقد قضاوت خوب باشد وکیلی است که در این حرفه (شغل وکالت) دوام چندانی نخواهد داشت.

شک و تردید سالم

شک و تردید سالم یکی از الزامات شغل وکالت می باششد. هر وکیل موفق یک شک و تردید سالم را همواره ، همراه خود دارد. این بدان معنا نیست که آن وکیل یک وکیل بدبین یا یک فرد منفی است ، بلکه به این معنی است که باید از این واقعیت آگاه باشید که ممکن است آنچه به شما گفته می شود نمایانگر داستان کاملی از پرونده نباشد. همانطور که می دانید خطای متداول ، تقریبا توسط هر وکیلی انجام شده است. از اینرو بسیاری از وکلای باتجربه در هنگام شروع کار در این زمینه ، اشتباهاتی را که طی پرونده های مختلف دچار آن شده اند را مرور می کنند. وکلا با درنظرگرفتن جانب احتیاط و با توجه به شک و تردید سالم در اینباره ، جزئیات مهم را بررسی می کنند و در صورتیکه مورد نقض و دروغی در پرونده بیابند ، سعی می کنند تا وقت خود را برای تائید اطلاعات هدر ندهند.

استقامت

همانطور که می دانید، وکلای موفق می دانند که برای پایدار ماندن در این حرفه، چگونه دوام داشته باشند. قانون حرفه بسیار سختی است که وارد شدن به آن با عواقب بسیار سختی همراه است. اجرای قانون می تواند یکی از شایسته ترین و پر معنی ترین شغل ها در خارج از کشور باشد و با توجه به اهمیت بالای این شغل ، داشتن صبر و استقامت در این شغل می تواند نقش بسزایی در موفقیت و آینده شغلی داشته باشد. پایداری برای داشتن شغل وکالت یکی از فضیلت های مهم این حرفه تلقی می شود. در نظر داشته باشید شما به عنوان یک وکیل هرگز مجاز به تسلیم شدن نیستید. بنابراین یک وکیل موفق باید برای رسیدن به اهداف موکل خود تا پای جنگ و جدل پیش رود تا بتواند به نتایج مهمی دست یابد. همانطور که می دانیم ، همه می دانند شکست اجتناب ناپذیر است ، اما یک وکیل عالی ، باید برای رسیدن به اهداف خود استقامت و پایداری داشته باشد

همانطور که می دانید موفقیت نیاز به تلاش دارد و این تلاش با سختی های بسیاری همراه خواهد بود. دراین میان ممکن است وکیل با موکلین خود و یا با دیگر افراد درگیر با پرونده دچار تنش های شدید و غیرقابل توصیف شود و همچنین این امکان وجود دارد که در طی کار با بی احترامی ها و تهمت های بسیاری مواجه شود. بنابراین باید استقامت و روحیه شغلی خود را بالاببرد و خود را برای یک نبرد سنگین آماده کند تا بتواند در این راه حرفی برای گفتن داشته باشد. زیرا در غیراینصورت این احتتمال وجود دارد که با بوجود آمدن مشکلات مختلف ، وکیل در طی راه ناامید شده و قادر به ادامه کار نباشد. در نظر داشته باشید آنچه وکلا موفق را از وکلای عادی متمایز می کند این است که آنها می دانند که چگونه در ایام سخت بتوانند برای رسیدن به اهداف خود مقاومن و استقامت نشان دهند تا بتوانند طعم شیرین موفقیت را بچشند و در این راه پیروز و سربلند باشند.

مهارت متقاعد کننده

وکیل باید دارای مهارت متقاعدکننده باشد تا بتواند در طول پرونده طرفین را متقاعد نماید. بنابراین مهارت در متقاعدکردن افراد حاکم بر پرونده یکی از خصوصیات وکیل خوب می باشد که وکیل باید از آن برخوردار باشد. وجود این مهارت می تواند نه تنها در هنگام ارائه پرونده تاثیرگذار باشد بلکه باید قادر باشد تا دادگاه را در مورد موقعیت موکل خود متقاعد نماید. بنابراین ، اگر فکر می کنید وکیل خوبی هستید ، بهتر است آموزش این مهارت را در خود تقویت کنید.

تعادل عاطفی عالی

به دلیل ماهیت شغلی این حرفه ، وکلا در معرض استدلال های بسیاری قرار می گیرند که می تواند بر روحیه آنها و حتی تهدیدهای احتمالی تأثیر بگذارد . بنابراین نداشتن زره احساسی خوب تحمل را دشوارتر خواهد نمود .برای تبدیل شدن به یک وکیل خوب ، باید دارای روحیه تعادل عاطفی عالی باشد. بنابراین وکلا باید برای تعادل احساسات خود بدون توجه به پرونده مربوطه آمادگی داشته باشند. غالباً گفته می شود كه وكیل دارای “پوست ضخیم” است و همیشه برای مقابله با استرس های ناشی از هر مورد ، آماده می شود.

سازمان یافته بودن

زندگی سازمان یافته نشان می دهد که شما به عنوان یک وکیل چقدر جدی هستید و این می تواند در مورد موفقیت شما صحبت زیادی کند. تبدیل شدن به یک وکیل خوب به میزان خوب سازماندهی شما در هر دو مورد زمان و شغل شما بستگی دارد ، دانستن این راز نشان می دهد شما یک قدم به یک وکیل خوب نزدیک هستید. این حرفه شامل ملاقات و مصاحبه با موکلین بصورت روزانه ، کارهای اداری روزانه ، برقراری تماسهای تلفنی زیاد ، نگه داشتن وقت در دادگاه و موارد دیگر خواهد بود.

داشتن صبر در وکالت

یکی دیگر از عوامل موفقیت یک وکیل خوب همیشه به صبر و شکیبایی وی بستگی دارد زیرا این حرفه نیاز به انتظارهای زیاد برای دادگاه ها و سایر بازیگران سیستم حقوقی دارد. این حتی می تواند طولانی تر از حد انتظار باشد. شما بعنوان یک وکیل باید روحیه صبر و استقامت خود را پرورش دهید تا یاد بگیرید که برای حل یک پرونده باید ساعت ها ، هفته ها و حتی ماه ها صبر کنید.

احساس پرخاشگری

در هنگام تشکیل یک پرونده یک وکیل خوب باید خود را برای هر مشکلی که در دادگاه وجود دارد آماده کند. باید دقت داشته باشید که یک وکیل نباید فرد خشنی باشد بلکه باید یاد بگیرد که از یک پرخاشگری فهمیده و آگاه در شرایط بوجود آمده به نحو احسنت استفاده کند. هر وکیل باید آماده باشد تا با چابکی در جهت مقابله و رفع هرگونه موانع لازم برای دستیابی به اهداف خود ، آماده کار باشد.

در اختیار داشتن همه این خصوصیات عالی باعث می شود که این وکلا بتوانند در بین همکاران خود بی نظیر باشند. بنابراین در انتها پیشنهاد می کنیم برای پیشرفت خود و ایجاد تغییر در جامعه ، بعنوان یک وکیل خوب وقت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست