وکیل سرقفلی

برای فهم وکیل سرقفلی باید از ابتدا به بررسی سرقفلی و انواع آن بپردازیم.
سرقفلی چیست؟
سرقفلی مبلغی است که مستاجر به مالک واحد تجاری پرداخت می‌کند، هدف از اعطای مبلغ به مالک، مالکیت منافعی که از مکان تجاری حاصل می‌شود است. مالکیت مکان تجاری متعلق به مالک است اما با توجه قراردادی که با مستاجر دارد مالک منفعت آن مستاجر می‌باشد.
سرقفلی یک نوع حقوق مالی است مانند حقوق مالی قابلیت معامله، رهن و.. را دارد. سرقفلی با توافق دو طرف ایجاد می‌شود و هیچ اجباری حتی از لحاظ قانونی در مورد آن وجود ندارد.
برای همین در صورت بروز مشکل و اختلاف در مورد سرقفلی می‌توان از شخصی کاربلد و خبره برای رفع مشکل کمک بگیرید که این شخص وکیل سرقفلی‌ نام دارد.

انواع سرقفلی
• انتقال ملک با سرقفلی
• اجاره صرف ملک بدون اخذ سرقفلی
• اجاره ملک و واگذاری سرقفلی
در انتقال ملک با سرقفلی و همچنین اجاره ملک و واگذاری سرقفلی، فردی که سرقفلی در اختیار اوست می‌تواند سرقفلی خود را به شخص دیگر انتقال دهد و آن را با نرخ روز محاسبه کند و بفروشد و در اجاره صرف ملک بدون اخذ سرقفلی در زمان تخلیه، مستاجر می‌تواند سرقفلی را از موجر یا صاحب دکان بخواهد، اجاره‌ بهایی که توسط مستاجر پرداختی می‌شود، درصدی کم از سرقفلی را متشکل است.

انتقال حق سرقفلی به وارث
• درصورت فوت مستاجر حق سرقفلی می‌تواند به وراث مستاجر به صورت قهری منتقل شود.
• درصورتی که مستاجر بخواهد سرقفلی نود را بفروشد چون این حق را ندارد می‌تواند آن را منتقل کند. اما در صورت رضایت مالک می‌تواند این اقدام را کند زیرا اگر مالک اطلاع نداشته باشد این عمل تخلف است.
• انتقال حق سرقفلی، پیشه و کسب از طریق وکالت مناسب نیست زیرا در صورت انجام، برای مالک حق تخلیه گرفته می‌شود.

مصادیق لغو سرقفلی
• انتقال سرقفلی بدون رضایت مالک تعدی در نگهداری ملک است و تخلف محصوب می‌شود و همچنین باعث فسخ قرارداد می‌شود.
• اگر بدون اطلاع مالک مستاجر سرقفلی را بفروشد و یا منتقل کند، تخلف محسوب می‌شود و باعث فسخ قرارداد می‌شود.
• تغییرات فیزیکی بدون اطلاع مالک تعدی به ملک و تخلف است و باعث فسخ قرارداد می‌شود.

انتقال سرقفلی با سند سرقفلی عادی
اگر مستاجر مجاز به انتقال سرقفلی باشد ( یعنی موجر در این خصوص اطلاع داشته باشد و رضایت داده باشد) می‌تواند سرقفلی را با سند عادی انتقال دهد.
وکیل سرقفلی وکیلی است مجرب و با تبحر که در صورت اختلافات و اشکالات در انتقال و یا فروش سرقفلی، مشکلات مربوط به موجر و مستاجر وارد عمل شده و از مشکل طرفین را حل می‌کند حال چه وکیل موجر باشد چه مستاجر.
توصیه ما همیشه این بوده برای هرعملی با یک وکیل مجرب آن موضوع یعنی وکیلی که در آن زمینه تخصص دارد و پرونده‌های زیادی را در آن زمینه به إتمام رسانده و از آن نتیجه گرفته مشورت کنید و از او بخواهید تا به شما در این مورد کمک کند همینطور گاها پیش می‌آید مشکلات زیادی بر سرقفلی، انتقال و یا فروش و یا هرگونه عمل دیگر وجود داشته باشد و طرفین در نزاع به یک دیگر بپردازند و هر دو خود را صاحب حق بدانند در این زمان وجود یک وکیل برای بررسی موضوع و تحلیل موشکافانه‌ی موضوع و حل و فصل و همچنین رفع و رجوع آن لازم است.

جمع بندی
سرقفلی مال یا مبلغی است که مستاجر با هدف مالکیت منافع به مالک می‌پردازد ( آقای ایکس مبلغی را به آقای ایگرگ برای بازکردن مغازه‌ی لباس فروشی می‌دهد، یعنی اقای ایکس که مستاجر بوده مالکیت منافعی از جمله مغازه و لباس‌هایی که در آن به فروش می‌رسد را دارد) ، سرقفلی انواع مختلفی دارد که از جمله انتقال ملک با سرقفلی و اجاره صرف ملک بدون اخذ سرقفلی و.. . انتقال حق سرقفلی به جز رضایت و اطلاع مالک ممنوع و تخلف است و می‌تواند باعث فسخ قرارداد باشد. اما اگر بر فرض فردی که حق سرقفلی دارد فوت شده باشد فرزندان او به عنوان وراث می‌توانند از حق سرقفلی استفاده کنند و سرقفلی به صورت قهری به آن‌ها داده می‌شود. در این مقاله در خصوص حق سرقفلی و انتقال و مصادیق لغو آن و نقش پررنگ وکیل سرقفلی در حل مسائل مربوط به آن صحبت کریدم. امیدواریم از اطلاعات این مقاله بهرمنده شده باشید و اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست