وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی حقوقدانی است که در حل و فصل پرونده های مالیاتی شما می تواند از بروز بسیاری از مشکلات مالیاتی و تحمل پرداخت مبالغ سنگین مالیاتی جلوگیری کند. یک وکیل مالیاتی کارآزموده به دلیل تخصص عالی که در رفع مشکلات پرونده های مالیاتی دارد می تواند از وقوع گرفتاری ها و جرائم بسیار سنگین مالیاتی جلوگیری کند.

افراد بسیاری از گرفتن وکیل مالیاتی با توجه به قیمت حق‌الوکاله خودداری می‌کنند؛ چرا که دلایل برخورداری از مشاوره و راهنمایییک وکیل مالیاتی بر افراد بسیاری مبرهن نشده است.

عاقلانه ترین کار آن است که با سپردن کار به یک وکیل کاردان، هزینه‌ها را کاهش داد؛ چرا که یک وکیل مالیاتی خوب با انجام یک وکالت دقیق و اصولی مانع از هدر رفت هزینه‌های بسیاری می‌شود که بر اثر آگاهی از قوانین پیش خواهند آمد.

مالیات چیست؟
لازم است که در ابتدا مالیات را تعریف کنیم.
بر طبق قانون، تعریف مالیات عبارت است از یک پرداخت بلاعوض که وصول آن از سوی دولت و پرداخت آن از سوی شهروندان واجب است. اشخاص و موسسات گوناگون موظف به پرداخت مالیات هستند. مالیات ها به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم پرداخت می شوند.
بر اساس قانون رسمی هنگامی که اشخاص حقوقی به عنوان مودیان حقوقی اقدام به ثبت و تاسیس شرکت ها و موسسات غیر تجاری می‌نمایند وظیفه دارند تکالیفی را در موعد مقرر انجام دهند و در غیر این صورت مجرم محسوب می شوند.
شما هم اگر تجربه مدیریت یک موسسه یا اداره را داشته باشید و یا حتی در بخش مالی یک سازمان یا شرکت فعالیت کرده باشید، بی شک با اشخاصی که با نام وکیل مالیاتی یا مشاور مالیاتی شناخته می شوند آشنا هستید.
افرادی که در بخش های مالی یک ارگان یا موسسه فعالیت داشته اند و یا سابقه مدیریتیک شرکت را دارند و یا حتی،یک کسب و کار را اداره کرده اند؛ بی شک با اشخاصی که با نام مالیاتییا مشاور مالیاتی شناخته می شوند آشنا هستند.
ولی در ادامه لازم است توضیح مفصل تری درباره وکیل مالیاتی یا مشاور مالیاتی برای سایر افرادی که این عنوان کمتر به گوش‌شان خورده است را بیاوریم.

وکیل مالیاتی

به چه کسی وکیل مالیاتی می گویند؟
وکیل مالیاتی حقوقدانی متخصص و دارای تحصیلات مرتبط در حوزه‌های حقوقی مالیاتی و یا حسابداری است. به این معنی که این فرد، علاوه بر داشتن اشراف کامل بر قوانین حقوقی و مالیاتی و نیز دانش حسابرسی و حسابداری، باید بر حقوق و قوانین مالیاتی نیز تسلط داشته باشد و در مراجع قضایی پرونده‌های مالیاتی را اداره کرده باشد.

وظایف یک وکیل مالیاتی چیست؟
یک وکیل مالیاتی دو وظیفه مهم و برجسته را بر عهده دارد تا با توجه به شناختی که از قوانین آیین نامه ها و بخشنامه های مالیاتی دارد بتواند هزینه‌های مالیاتییک سازمان، فرد یا شرکت را با تکیه بر قوانین مصوب کاهش دهد.
نخستین وظیفه او «پشتیبانی مالی» و دومین وظیفه او «دادرسی مالیاتی» است.

وظیفه نخست
یک وکیل مالیاتی خوب باید مدیران مالییک شرکت را با پیچیدگی‌ های قوانین مالیاتی از طریق دادن مشاوره آشنا کند.
وکیل مالیاتی باید بر قراردادهایی که در شرکت یا موسسه منعقد می گردد و همچنین نحوه پرداختی ها و دریافتی ها نظارت داشته باشد و از سوی دیگر راه های معافیت های مالیاتی را برای مدیران مالی شرکت یا موسسه تشریح کند.

دومین وظیفه
دومین وظیفهیک مشاور مالیاتی همانطور که پیشتر گفته شد دادرسی مالیاتی است. حل مشکلات یک پرونده در اداره مالیات و حل مشکلات آن در مراجع قانونی و هیئت های حل اختلاف، بخش دیگری از وظایفیک وکیل مالیاتی است.
*یک نکته مهم و کمتر شنیده شده:

چرا به وکیل مالیاتی مشاور مالیاتی نیز گفته می‌شود؟
وکیل مالیاتییا به عبارت دیگر مشاور مالیاتی به لحاظ حقوقی اغلب دارای درجه وکالت نیست، ولی به لحاظ قانونی می تواند در پرونده های مالیاتی با گرفتن وکالت نامه از سوی ارگان دفاع از اظهارنامه مالیاتی را به عهده بگیرد و مامور رسیدگی به اختلافات مالک مالیاتی شود.

چگونه یک وکیل مالیاتی را میتوانیم استخدام کنیم؟
نوع فعالیت و کسب و کار شما تعیین کننده خدماتی است که یک وکیل مالیاتی می تواند به شما ارائه دهد.
ممکن است در اداره امور یک شرکت نیاز به «یک» مشاور مالیاتی باشد؛ ولی در شرکتی دیگر نیاز باشد که تیمی از وکلای مالیاتی به صورت تمام وقت، حضور داشته باشند و جوانب مالی شرکت و قراردادهای منعقد شده در آنجا را زیر نظر بگیرند تا مسائل مالیاتی رفع گردد.

چند نمونه از مهمترین وظایف مودیان حقوقی و حقیقی را در ادامه مرور می کنیم:

در گام اول یک موردی حقوقی باید اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نماید و کد اقتصادی دریافت کند. البته مودیان حقیقی برخلاف مودیان حقوقی موظف به اخذ کد اقتصادی نیستند ولی بر آن ها الزام ثبت نام گواهی ارزش افزوده مالیاتی همچنان مقرر است و هر شش ماه یا یک سال باید آن را تمدید نمایند.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال مالی، در مدت زمان مصوب بر اساس قانون، یکی دیگر از وظایف مودی حقوقی است؛ لازم به ذکر است که بازه زمانی تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه سال بعد میباشد.

ثبت نام گواهی مالیات بر ارزش افزوده و تمدید آن در ادوار مختلف یکی دیگر از مهمترین وظایف مودی حقوقی است. دفاتر شرکت و موسسات غیرتجاری باید دارای پلمب قانون باشند و تحریر آن باید مطابق با اصول انجام پذیرد.

البته ناگفته نماند که برخی از مودیان حقیقی طبق تعریف و معیار ماده یکم قانون تجارت به عنوان تاجر به حساب می آیند و به همین خاطر طبق ماده ۶ قانون تجارت، مکلف به پلمب دفاتر قانونی هستند. اما به غیر از این دسته از افراد که بر اساس قانون تاجر محسوب می‌شوند دیگر مودیان مالیاتی حقیقی، موظف به پلمب حق قانونی دفاتر شان نیستند و از آن معاف می باشند.

اما یک وکیل مالیاتی چه خدماتی را می‌تواند به ما ارائه دهد؟
یک وکیل مالیاتی که دارای تخصص عالی و مسلط به روند اداری پرونده های مالیاتی باشد با ارائه مشاوره صحیح به ما می تواند کمک شایانی را در حل و فصل پرونده های مالیاتی مان کند.
چرا که ریشه به وجود آمدن بسیاری از مشکلات مالیاتی، بی اطلاعی یا داشتن اطلاعات ناکافی از قوانین مالیاتی و همچنین آشنا نبودن به رویه و ضوابط مرسوم در ادارات مالیاتی است.
همین عدم آشنایی کامل با قوانین و ضوابط بعضا مسبب به وجود آمدن مشکلات فراوان و مقرر شدن مالیات های بسیار سنگین برای مودیان حقیقی و حقوقی می شود. از سوی دیگر، بسیاری از مودیان حقیقی و حقوقی مالیاتی از مبالغ تعیین شده به عنوان میزان مالیات مقرر، شاکی هستند و پرداخت آن مبالغ را بیشتر از حد توان شان می دانند. برای پیشگیری از مقرر شدن مالیات های سنگین و نیز بروز گرفتاری ها و جرایم مالیاتی مشاوره و کمک گرفتن از یک وکیل مالیاتی واجب است.
یک وکیل مالیاتی خبره و حاذق با توجه به تخصص و تجربیاتش می تواند علاوه بر حل و فصل مشکلات مالیاتی شما از بروز و به وجود آمدن پرونده های جدید مالیاتی نیز جلوگیری کند.

یک وکیل مالیاتی خبره چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
یک وکیل مالیاتی موظف است دانش حقوقی و اقتصادی خود را مدام به روز نماید و از تغییراتی که در قانون اساسی کشور پدید می آیند با خبر باشد تا بتواند توانایی اش را برا دفاع از موکلش در مسائل مختلف افزایش دهد. داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته های اقتصادی و مالی برای یک وکیل مالیاتی ملزوم است.
البته دانش ابتدایی یک وکیل مالیاتی حاذق منوط به گذراندن دوره های کارآموزی بسیاری است. یک وکیل مالیاتی باید حداقل ۲۰ رکورد را در دوره کارآموزی گذرانده باشد.
علاوه بر دانش حقوقی و اقتصادی داشتن اطلاعات کامل در حوزه قوانین موجود در بیمه تامین اجتماعی برای یک وکیل مالیاتی واجب است.
یک وکیل مالیاتی نباید صرفا به افزایش دانشش در حد تئوری بسنده کند؛ بلکه او باید در هیئت‌ های متعدد و ادارات دارایی به طور مداوم حضور یابد تا با شناخت کافی از روند دادرسی در دادگاه ها بتواند از موکلش دفاع کند.
در درنیای پر سرعت امروز، کوتاه نمودن روند پرونده و قدرت به روز رسانی رزومه در مدت زمان کمتر از یک ماه، از دیگر توانایی هایی محسوب می شود که یک وکیل مالیاتی باید آن را دارا باشد.
این روزها مسلط بودن بر اصول فن بیان در مذاکره نقش تعیین کننده ای در دفاع از یک موکل دارد، پس بر یک وکیل مالیاتی خوب واجب است توانمندی اش را در زمینه فن بیان افزایش دهد.
روابط عمومی یک وکیل در حوزه کاری خود، نقش مهم و اساسی در پیشبرد پرونده دارد. بنابراین یک وکیل مالیاتی باید با حوزه های مالیاتی مختلف به طور قانونی و رسمی ارتباط داشته باشد.
استفاده از فرصت های جدیدی که احتمال به وجود آمدن شان در پرونده است و نیز شیوه استفاده از قوانین موجود مرتبط با مالیات، از جمله دیگر ویژگی های یک وکیل مالیاتی موفق است.
ناگفته نماند آنچه که براییک وکیل مالیاتی بیشتر از مهارت داشتن در مسائل حقوقی و فنی لازم است قابل اعتماد بودن اوست. البته حاذق بودن یک وکیل لزوماً ربطی به سن آن ندارد؛ چرا که وکلای مالیاتی جوانی بوده اند که سوابق موفقی در عرصه دفاع از موکلشان از خود بر جای گذاشته اند.

عمده ترین تخلفات مالیاتی شرکت ها که منجر به جریمه مالیاتی می‌شوند عبارتند از:

 • زمان پرداخت مالیات با توجه به نوع فعالیت اقتصادی موعدی قطعی و تعیین شده است که در صورت گذر از زمان قانونی و عدم پرداخت مالیات، مودیان مشمول جریمه خواهند شد.
 • کد اقتصادی حتما در بازه زمانی مقرر باید توسط شرکت ها و موسسات اخذ گردد.
 • موعدی مشخص برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی وجود دارد که حتما در آن بازه زمانی مودیان حقیقی و حقوقی باید اظهارنامه را تحویل نهادهای قانونی دهند، در غیر این صورت متخلف محسوب می شوند.
 • کلیه موسسات و شرکت ها موظف به داشتن دفاتر مالی قانونی موسوم بعه دفاتر پلمب هستند، در صورت عدم وجود دفاتر پلمب، برگه تشخیص مالیات علی الراس، صادر خواهد شد.

عدم پرداخت مالیات مسبب پدید آمدن چه مشکلاتی خواهد شد؟
عدم یا تاخیر در پرداخت مالیات در برنامه‌ریزی بودجه کشور مشکلات و اختلالاتی را ایجاد خواهد کرد؛ از جمله این مشکلات می‌توان به پدید آمدن فرهنگ سرباز زدن از پرداخت مالیات اشاره کرد. عدم رعایت در وصول مالیات و بروز اختلاف و کشمکش میان گروه های پرداخت کننده مالیات از جمله دیگر مسائلی هستند که به خاطر عدم پرداخت مالیات به وجود خواهند آمد.
بی اعتمادی شهروندان به نظام مالیاتی را می توان از جمله دیگر تبعات عدم پرداخت مالیات دانست.
به خاطر به همین دلایل در بسیاری از کشورهای جهان جرایم مالیاتی سنگینی برای افرادی که از پرداختن آن سر، باز می‌زنند وضع شده است.
کشورهای پیشرفته برای افرادی و می‌گردد که حاضر به پرداخت مالیات نیستند.
در حقیقت باید گفت برخورداری از مشاوره وکیل مالیاتی در اغلب امور ضروری است.

 دگرگونی در قانون مالیات از سال ۱۳۹۵
از سال تغییراتی ۱۳۹۵ در قانون مالیاتی کشور به وجود آمد گواه این موضوع است که برای انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه‌های مرتبط است.

چگونه بهترین وکیل مالیاتی را انتخاب کنیم؟
حتی در مواقع خاص، بهتر است در قدم اول برای انتخاب وکیل مالیاتی از مشورت با چند وکیل فعال در حوزه مالیات بهره مند شد و سپس وکیلی را انتخاب کرد که آگاهی و تجربه اش بیشتر از سایرین به کار بیاید.

مواردی که در قانون اساسی باعث مجرم شناخته شدن متخلفان مالیاتی خواهند شد
در پایان می توانید تمامی مواردی که به عنوان صور تخلف مالیاتی، که با ضریبی معین در مالیات به عنوان جریمه، محاسبه می گردند و برخی از آنها غیرقابل بخشش می باشند را مطالعه نمایید.
در قانون اساسی کشور، دسته ای از چندین ماده قانونی به جرائم مالیاتی اختصاص یافته است که در ادامه با هم مرور خواهیم کرد:

جریمه به خاطر عدم پرداخت مالیات مستقیم

 1. بر طبق قانون اساسی کشور، هر شخص حقیقی و یا حقوقی که بر طبق قانون مالیات های مستقیم، موظف به پرداخت مودیان دیگر باشد در صورت عدم پرداخت به موقع و سرباز زدن از مسئولیت، مشمول جریمه مالیات۲۰ درصد خواهد شد.
  * جریمه به خاطر تاخیر در پرداخت مالیات مستقیم
 2. اگر مالیات در بازه زمانی مقرر پرداخت نشود جریمه ای معادل پنج و دو دهم درصد به ازای هر ماه به آن تعلق خواهد گرفت.
  * جریمه به خاطر عدم تسلیم ترازنامه مالیاتی
 3. عدم تسلیم ترازنامه و اظهارنامه مالیاتی و نیز حساب سود و زیان به دفاتر قانونی به ممیز مالی مستوجب پرداخت جریمه خواهد شد؛ این جریمه بین۱ تا ۲۰ درصد است.
  *جرمی که باعث محرومیت از معافیت های مالیاتی خواهد شد
 4. اگر مودی مالیاتی تعمدا و به مدت سه سال به قصد فرار مالیاتی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان خودداری کند، علاوه بر پرداخت جریمه ها و مجازات های مقرر از کلیه معافیت‌های مالیاتی محروم خواهد شد.
  *قانون مالیات باعث ممنوع‌الخروج شدن چه افرادی خواهد شد؟
 5. افرادی که میزان بدهی مالیاتی شان بیشتر از ده میلیون ریال باشد، سازمان امور مالیاتی و یا وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند آنها را ممنوع الخروج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست