وکیل مهریه

مهریه یکی از الزامات ازدواج است که باید در هنگام عقد ازدواج از سمت عروس و داماد انتخاب شود. از آنجائیکه مهریه در ایران بعنوان حق مسلم عروس می باشد با اینحال اکیدا توصیه می کنیم تا در هنگام درنظر گرفتن و اخذ مهریه سنجیده عمل کنید. مانند سایر جوامع اخذ مهریه در ایران معمولاً توسط خانواده های داماد و عروس مورد مذاکره قرار می گیرد و غالباً در قراردادهای قبل از ازدواج ذکر می گردد. اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب تعداد سکه و مبلغ زیاد برای مهریه بسیار پر ریسک می باشد که در بسیاری مواقع ممکن است بعنوان دردسری بزرگ به حساب آید. این دیدگاه نیز وجود دارد که مهریه بعنوان پشتوانه ای برای عروس تلقی می شود ، اما این پشتوانه ممکن است جنبه های منفی زیادی برای داماد در پی داشته باشد. وکیل مهریه با داشتن دانش و تحصیلات عالی و تخصص و تجریه ، می تواند کمک شایانی در این امر بکند.برای تصمیم گیری بهتر همچنین آگاهی از قوانین مهریه ، تصمیم گرفتیم در این مقاله اطلاعاتی جامع و کامل درباره وکیل مهریه و قوانین مهریه بیان کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مهریه چیست؟
در واقع مهریه بعنوان هدیه ای است که داماد برای عروس درنظر میگیرد. این مهریه می تواند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم و یا به گونه های متفاوت باشد.از اینرو طرف عروس باید طرف داماد را وادار به تحقق مطالبات و مهریه خود کند.

مهریه به شکل های متفاوت انتخاب می شود:

  • ملک، زمین و یا ویلا
  • سکه های بهار آزادی
  • سرقفلی مکان یا موسسه و یا …
  • پول نقد ،چک و یا سفته

وکیل مهریه

خصوصیات وکیل مهریه
وکیل مهریه باید دارای اطلاعات کامل و جامع درباره مبحث مهریه بوده و به تمام قوانین مربوط به مهریه آگاه باشد. وکیل مهریه باید باهوش و هوشیار باشد تا بتواند با تجربه و تخصص خود روند پرونده را سریعتر به پیش ببرد. او باید دارای مدرک معتبر دانشگاهی باشد تا بتواند در این مورد وکالت نماید . داشتن انگیزه و دانش بالا و مسئولیت پذیری جزو خصوصیات اصلی وکیل مهریه می باشد.

بررسی خیانت و یا عدم تمکین توسط وکیل مهریه
در نظر داشته باشید که عدم تمکین زن و یا موارد مشابه این هیچ ارتباطی به فسخ مهریه ندارد و مرد به هیچ عنوان نمی تواند با این ادعا و یا ادعاهای مشابه ، از زیر بار مهریه رهایی یابد. حتی در صورتیکه مرد اثبات کند ، همسرش به او خیانت کرده است ، باز هم دلیلی بر عدم پرداخت مهریه نخواهد بود

طلاق در ایران
طلاق در سراسر جهان حتی در جوامعی که مانع های مذهبی در آن شدید باشد ، رو به افزایش است. در جمهوری اسلامی ایران ، از اواسط دهه ۱۹۹۰ نرخ طلاق به سرعت بالا رفته است. نتایج نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان از طلاق به عنوان راه حلی برای مشکلات زناشویی تایید کرده‌اند و یک پنجم آن‌ها تمایل بالایی به طلاق دارند. در واقع یافته ها حاکی از اینست که سرعت طلاق در ایران به سرعت در حال تغییر می باشد که این نگرش ها و تمایلات با عوامل ساختاری و عقیدتی مرتبط می باشد. از اینرو در مبحث طلاق یکی از اصلی ترین مسائل که مورد بررسی قرار می گیرد مهریه می باشد.

قوانین حاکم بر مهریه
در مبحث مهریه قوانین بسیاری مورد توجه قرار می گیرد. در ادامه به قوانینی در اینباره خواهیم پرداخت.
در بیش از ۹۰ درصد موارد، مهریه در زمانی به اجرا گذاشته می شود که اختلافی بین طرفین بوجود بیاید.
مهریه حق قانونی زن می باشد که پرداخت آن از طرف مرد الزامی می باشد.
اگر مرد و زن بعد از عقد وارد زندگی مشترک نشده باشند و رابطه زناشویی بین آنها برقرار نشده باشد، و طرفین دچار اختلاف شده و قصد طلاق داشته باشند ، تنها نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
اگر مرد فوت کرده باشد و مهریه زن را پرداخت نکرده باشد، زن می تواند بعد از مرگ همسرش ادعای مهریه کرده و از مال مابقی مانده همسرش، مهریه خود را طلب نماید.
قانون مهریه هیچ ارتباطی به تمکن مالی ندارد ( اگر عدم تمکن از سمت مرد به دادگاه ارائه شود ، باز هم مرد نخواهد توانست از این طربق حق مهریه را از همسر خود سلب کند).
با تمام بیانات مطرح شده ، در صورتیکه در مورد مهریه دچار مشکل شده اید می توانید برای آشنایی از قوانین حاکم بر مهریه از وکیل مهریه کمک بگیرید.

حکم زندان در مهریه در چه مواردی اعمال می شود؟
مهریه از همان دقایق اولیه بعد از عقد ، بعنوان حق مسلم زن و از سمت او قابل طلب می باشد. به همین دلیل است که تاکید می کنیم از مهریه های سنگین پرهیز نمائید زیرا ممکن است عواقبی همچون زندان برای شما در پی داشته باشد . امروزه افراد بسیاری را می بینیم که در دادگاه های طلاق و در زندان به دلیل عدم پرداخت مهریه گرفتار شده اند.در چنین مواقعی بهتر است از یک وکیل متخصص در امر مهریه کمک بگیرید تا بتوانید از این مشکل رهایی یابید.

قوانین مهریه در ایران
هر ساله صدها نفر از مردان به دلیل عدم توانایی در پرداخت مبالغ زیاد مهریه به زندان افتاده اند . زیرا مهریه عندالمطالبه بوده و هر زمان پس از ازدواج در صورت تقاضا از سمت زن ، قابل پرداخت می باشد.
به دنبال تصویب یک قانون جدید ، شوهران ایرانی دیگر به دلیل عدم پرداخت مهریه ، طبق روال قبلی به زندان نمی افتند. این این قانون برای افرادی که قادر به پرداخت بوده و از آن امتناع می کنند ممکن است ملزم به ورود به زندان باشد.
در جمهوری اسلامی ، خانواده های عروس ها برای بدست آوردن بیشترین مقدار مهریه ، به شدت وارد مذاکره می شوند. بنابراین در این مذاکره با احتیاط بیشتر وارد گفتگو و بحث شوید.
با توجه به اهمیت مهریه ، بعضی از خانواده ها از روش های عجیب و غریبی استفاده می کنند. بگونه ای که در بسیاری از موارد با توجه به تاریخ میلادی درخواست تعداد سکه تمام بهار آزادی می کنند.
در واقع برای آگاهی از قوانین مهریه در ایران و جلوگیری از هرگونه خطرات و مشکلات احتمالی ، بهتر است با یک وکیل مهریه مشورت کرده و از راهنمایی های آنها کمک بگیرید.

قانون جدید مهریه در ایران و کمک گرفتن از وکیل مهریه
ایران همواره سعی کرده است از گرایش مهریه های غیر منطقی زیاد در بین زوجهای جدید به دلیل فشارهای موجود بر زندگی زوج های جوان و تحت تاثیر قرار دادن زندگی وخوشبختی شان ،خودداری نماید.اما کماکان افراد زیادی هستند که گرفتار مهریه های سنگین و به دنبال آن قرض و زندان می شوند.
در واقع قانون های جدید بیانگر اینست که هیچ کس به دلیل عدم پرداخت مهریه زندانی نخواهد شد و قانون جدید شرایط زندان را برای مردان از بین برده است ، اما در نظر داشته باشید که همواره بعد از تصویب هر قانونی تبصره هایی نیز وجود دارد که ممکن است شامل حال شما نبوده و شما جزو افرادی باشید که به زندان متهم می شوید. بنابراین بهتر است ازهمان ابتدا با مهریه های معقول تر وارد زندگی مشترک شده و در صورت وجود هرگونه مشکل از وکیل مهریه کمک بگیرید.
قانون دیگری که در پرداخت مهریه وجود دارد اینست که ، در مواردی که زن از شوهر خود به جهت دریافت مهریه شکایت می کند ، دادخواست وی به دادگاه مربوطه ارسال می گردد.اگر مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد، دادگاه به او دستور می دهد که بصورت اقساط اقدام به پرداخت مهریه نماید. البته درصورتیكه دادگاه بداند كه او قادر به پرداخت مهریه است اما از افشای دارایی های خود امتناع می ورزد ، می توان با دلیل تخلف او را زندانی کرد.
ذکر این نکته ضروری می باشد که با توجه به قانون شریعت که در ایران لازم الاجرا می باشد ،اخیراً برخی از خانم ها به جای مهریه های بالا ، تمایل به یافتن شرایط بهتری در عقد ازدواج از جمله حق کار و در صورت لزوم طلاق بدون تقصیر دارند. بنابراین این گزینه نیز می تواند بسیار مهم و تامل برانگیز باشد.

مهریه توافقی
در بعضی موارد طرفین تصمیم می گیرند بصورت توافقی از هم جدا شوند از اینرو بر سر مهریه نیز وارد توافق می شوند.در این توافق ممکن است زن بخشی از مهریه خود را به مرد ببخشد و یا با هر شرایطی که طبق توافق دوطرف باشد ، اقدام به توافق مهریه نمایند. از اینرو برای راحتی و تسهیل در روند کارها بهتر است از وکیل مهریه کمک بگیرید.
در نهایت ذکر این نکته حائز اهمیت است که در هر شرایطی درخواست طلاق چه از سمت مرد و چه از سمت زن باشد ، مرد باید مهریه همسر خود را طبق توافق به همسر خود پرداخت کند . زیرا مهریه بعنوان حقوق مالی زن بوده و عندالمطالبه می باشد و زن در تمام طول زندگی خود می تواند این حق را از همسر خود طلب نماید.در نهایت در صورت هر اقدامی درباره مهریه از یک وکیل حاذق مهریه کمک بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست