وکیل چک

چک با عنوان مهمترین سند تجاری، نقوش مهمی در نظام اقتصادی هر کشور و ایالتی را دارا است. این سند تجاری پر مصرف نیز در ایران نقش پر رنگی دارد و از مهمترین ابزار پرداخت محسوب می‌شود.
به طور سالیانه چیزی حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد پرداخت‌ها در ایران از طریق چک صورت می‌گیرد و این دلیل محکمی برای اثبات محبوب بودن چک در ایران است.
چک‌های کاغذی هزینه‌های بالا و ریسک ذاتی دارد که همواره آن را تبدیل به گزینه‌هایی شده است که تلاش بسیاری برای جایگزین کردن روش‌های جدید به جای آن شده است.

چک چیست؟
بر اساس خلاصه‌ای از ماده ۳۱۰ قانون تجارت، چک نوشته‌ای است که موجب آن صادر کننده‌ چک، کل و یا قسمتی از وجهی را که در بانک دارد برگردانده و یا به دیگری واگذار می‌شود.

صادر‌ کنند چک باید به چه نکاتی توجه کنند
کسی که چکی را صادر ‌می‌کنند باید بداند که از الزامات صادر کردن چک آن است که در تاریخ نوشته شده در چک به اندازه‌ مبلغی که در چک ذکر می‌شود باید در حساب بانکی ‌خود وجه داشته باشد در غیر این صورت صادر کننده چک هم از نظر جزایی و هم از نظر مدنی مسئولیت دارد.
البته نکته ‌ی قابل ذکر این است که یک چک در زمانی قابلیت تعقیب کیفری دارد که بر روی چک وعده و تاریخی نوشته نشده باشد، به عنوان مثال اگر چکی برای دو روز بعد باشد، یک چک وعده دار است و وعده‌ آن برای دو روز بعد است پس نمی ‌توان به صورت کیفری وارد عمل شد و فقط جنبه حقوقی را می‌توان در نظر گرفت.
صادر کننده چک در زمان درج شده بر روی چک، نباید تمام یا قسمتی از وجه را از حساب بانکی خود خارج کند به شکلی که در سر رسید در حساب وی وجه نباشد یا دستور پرداخت نشدن چک را صادر کنند.
صادر کننده چک را نباید به شکل غیر صحیح تنظیم کند زیرا در صورتی که عدم مطابقت امضا و قلم خوردگی و مسائلی از این قبیل وجود داشته باشد، بانک از پرداخت کردن پول خودداری می ‌کند.
در صورتی که صادر کننده بعد از صدور چک متوجه شود که از طریق کلاهبرداری و یا سرقت چک از دست او رفته است یا چک را گم کرده است، می تواند با مراجعه به بانک دستور عدم پرداخت چک را بدهد و به اجبار علت دستور عدم پرداخت را بیان کند.

انواع چک بر طبق قانون
به طور کلی چک‌ها به دو صورت صادر می‌شوند. بعضی از چک‌ها به دست صاحب چک و بعضی از چک‌ها توسط بانک صادر می‌شوند.
چک‌هایی که توسط صاحب چک صادر می‌شود:
• چک تایید شده
• چک عادی

چک‌هایی که توسط بانک صادر می‌شود:
• چک تضمینی
• چک حقوقی و کیفری
• چک بین بانکی( رمزدار)
• چک مسافرتی

• چک مسافرتی چکی است که توسط بانک صادر می‌شود و وجه آن توسط هر یک از شعبه‌های آن بانک و یا به دست نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می‌گردد. نوعی از این چک با عنوان ایران چک صادر و مبلغ آن در تمام بانک ‌ها قابل پرداخت می‌باشد.
• چک تضمین شده: دارنده این نوع چک پس از وصول چک، به ازای دریافت کردن وجه از بانک، درخواست صدور چک توسط بانک به میزان چک ارائه شده را می‌نماید. سپس، چکی توسط بانک بر عهده همان بانک صادر می‌شود و بانک تضمین می‌کند که وجه توسط خودش پرداخت می‌شود.
• چک تایید شده: در بازه‌های مختلف از زمان دارنده چک قصد دریافت ‌وجه ندارد و می‌خواهد به شخص دیگری چک خودش را ارائه دهد. جهت اطمینان خاطر دادن به شحص ثالث، دارنده به بانک چک را ارائه می‌دهد و از بانک می‌خواهد صادر کردن تاییدیه‌ای می‌نماید که بانک با مهر کردن چک تایید کند که معادل وجه چک در حساب صادر‌کننده وجود دارد و بانک آن را از حساب بانکی وی برداشت کرده. در این صورت این اطمینان به دارنده داده می‌شود که هر زمان به بانک مراجعه کند وجه چک به دارنده داده می‌شود.
• چک بین بانکی( رمزدار): چک بانکی به خواسته صاحب حساب و توسط بانک صادر می‌گردد. این چک برای بانک‌های دیگر به صورت رمزدار فرستاده می‌شود. برای این چک اماکن وصول به شکل پول نقد وجود ندارد و بانک صادر کننده مبلغ را به حساب بانکی مورد نظر متعلق به شخص در بانک‌های دیگر منتقل می‌کند. صادر کردن آن نیز در وجه حامل، ممنوع است.چک‌های بانکی را نمی‌توان به اشخاص دیگری منتقل کرد. مانند چک تضمین شده، پرداخت این چک نیز حتمی است.
این نوع چک امنیت زیادی دارد زیرا اطلاعاتی مانند شماره حساب، کد شعبه بانکی که فرد گیرنده در آن حساب دارد در این چک نوشته می‌شود.
ویژگی‌های مهم وکیل تخصیصی چک
• یکی از ضرورت‌های مهم داشتن دانش حقوقی بالا در این گونه پرونده‌ها نیاز به وجود یک وکیل کارکشته و ماهر دارد.
• یکی از ویژگی‌های مهم برای وکیل چک، داشتن اعتماد به نفس بالاست، زیرا با اعتماد به نفس بالا به راحتی می‌تواند از موکل خود به بهترین شکل دفاع کند.
• وجود وکیل با کفایت می‌تواند در صورت تخلف شخص و یا چک برگشتی و یا چک بدون وعده و..موکل و بی‌ گناه نبودن وی نیز از مجازاتش بکاهد.
• داشتن سابقه‌ ی کاری بالا و رزومه‌ ی خوب در این زمینه یکی از ویژگی‌های یک وکیل ماهر در زمینه ‌ی چک و ..است.
• از دیگر ویژگی‌های یک وکیل چک تسلط بر قوانین و تحصیلات عالی می‌باشد.

جمع‌بندی در رابطه با موضوع وکیل چک
در این مقاله ما در ابتدا برای شما خلاصه‌ای در رابطه با جایگاه مصرفی چک در ایران صحبت کرده‌ایم و در قسمت بعدی آن خلاصه‌ای از تعریف چک در قانون تجارت را بیان کرده‌ایم. به طور کلی چک نوشته‌ای است که با استفاده از آن می‌توانیم پولی را در بانک برداشت کنیم یا به یک فرد دیگر حواله کنیم.
در قسمت بعدی نکاتی را که یک صادر کننده چک باید از آن‌ها اطلاع داشته باشد را جمع‌آوری کرده‌ایم و به شیوه‌ای به صورت واضح و صریح بیان کرده‌ایم. اولین نکته این است که صادر کننده چک باید در تاریخ مشخص شده مقدار مبلغی که در چک ذکر شده است در حساب خود داشته باشد. در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد.
صادر کننده چک در زمان مشخص شده چک نباید بخشی و یا به طور کامل وجه را از حساب خود خارج کند دراین هنگام ممکن است دستور پرداخت نشدن چک صادر شود.
صادر کننده چک باید به این نکته توجه کند که چک به صورت صحیح تنظیم شود زیرا اگر عدم تشابه در امضا، قلم خوردگی و یا مسائلی از این قبیل وجود داشته باشد بانک وجه را پرداخت نمی‌کند. در صورتی که صادر کننده متوجه شود چک از دست او رفته است حال به دلیل گم شدن و یا کلاهبرداری و یا سرقت می‌تواند با مراجعه به بانک درخواست عدم پرداخت چک را بدهد. در این صورت صادر کننده چک باید دلیل عدم پرداخت چک را به بانک توضیح دهد. در بخش بعدی از این مقاله در رابطه انواع چک و توضیح در رابطه با آن‌ها داده ‌شده است. چک‌ها به دو صورت صادر می‌شوند یا از طریق شخص دارنده چک و یا از طریق بانک و هر کدام چک‌های مختلفی را صادر می‌کنند. چک‌هایی که توسط صاحب چک صادر می‌شود، چک عادی و یا چک تایید شده هستند و چک‌هایی که توسط بانک صادر می‌شود، چک تضمینی، چک مسافرتی، چک بانکی(رمزدار) و چک حقوقی و‌ کیفری هستند. در آخر ویژگی‌های یک وکیل چک خوب و مورد اعتماد برای شما آورده شده است. امیدوارم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و رضایت کامل را دارا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست