وکیل کیفری

قوانین و اساسنامه های مختلفی در هر کشور وجود دارد که دولت جهت رفاه و امنیت ملی شهروندان خود تصویب کرده است و به موجب آن و جهت بالا رفتن رفاه عمومی ، از هر حرکت غیرقانونی که سبب سلب آسایش و ایجاد تشویش در جامعه شود به شدت جلوگیری خواهد نمود .وکیل کیفری موظف است در این موارد پا برعرصه فعالیت بگذارد و با هوشیاری و طبق قوانین تعریف شده پرونده های مرتبط با چنین موارد کیفری و جزایی را برعهده گرفته و به پیش برد تا به نتیجه ای مطلوب دست یابد.

تعریف وکیل کیفری
حقوق جزا به طور کلی به قوانین کیفری اساسی اشاره دارد و وکیل کیفری قادر است تمام پرونده های کیفری و جزایی را برعهده بگیرد و در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب آنها را به پیش برد. در واقع آیین دادرسی کیفری روندی را توصیف می کند که طی آن قوانین کیفری اجرا می شود. به عنوان مثال ، قانون منع قتل یک قانون اساسی کیفری است و یا توهین و تجاوز ، آدم ربایی ، مواد مخدر و … نمونه هایی دیگر از جرائم کیفری می باشند که در قانون اساسی کیفری تعریف شده است.

انواع جنایات
جنایات معمولاً براساس ماهیت و حداکثر مجازاتی که می توانند اعمال کنند ، به دو دسته بزهکاری یا تخلف دسته بندی می شوند.
بزهکاری شامل سوء رفتارهای جدی است که ممکن است به بیش از یک سال حبس یا با مجازات مرگ همراه باشد . بیشتر قوانین کیفری و مجرمانه به طبقات مختلف با مجازاتهای مختلف تقسیم می شوند. جرایمی که مربوط به بزهکاری ها نباشد ، به عنوان تخلف شناخته می شوند
تخلف نیز گونه ای از جرم است که برای آن قانون مجازات حداکثر یک سال زندان و حبس را تعیین می کند. تخلفات کمتری مانند تخلفات راهنمایی و رانندگی و پارکینگ اغلب به عنوان تخلف خوانده می شود و جزئی از قوانین جزایی محسوب می شود.

ویژگی های وکیل کیفری (جنایی)
وکیل کیفری (جنایی) فردی است که به شما اعتماد دارد و سعی دارد تا شما را از طریق سیستم قانونی هدایت کرده و به مطمئن ترین و بهترین نتیجه ممکن برساند. در نتیجه بسیار ضروری و مهم است که فرد مناسب را بعنوان وکیل کیفری خود انتخاب نمائید.
به یاد داشته باشید که وکیل کیفری باید مجموعه ای از ویژگی ها را یکجا داشته باشد. تمام این ویژگی های باعث خواهد شد تا شما سریعتر به نتیجه دلخواه خود سوق پیدا کنید.از اینرو یک وکیل کیفری خوب باید قادر باشد تا بخوبی مدارک موردنیاز مربوط به پرونده پیشرو را جمع کرده و با مشخص نمودن راه کارهای مناسب ، کارها را به جلو ببرد.
بنابراین پیشنهاد می شود برای انتخاب وکیل کیفری تمام این ویژگی هایی که در ادامه بیان خواهیم نمود را بسنجید.

وکیل کیفری

دسترسی به وکیل جنایی

یکی از مهمترین عواملی که تعیین می کند شما وکیل خوبی را انتخاب کرده اید ، چگونگی دسترسی به آنهاست.در واقع تماس با وکیل در بسیاری از مواقع بسیار ضروری می باشد. از اینرو وکیلی که همواره در دسترس است می تواند بعنوان یک وکیل مسئولیت پذیر شناخته شده باشد.در واقع به روزرسانی ها در مورد وضعیت و پرونده شما و اطمینان از روند قانونی امری بسیار مهم و ضروری می باشد.بنابراین اگر وکیل شما همواره خارج از دسترس بوده و تلاشی برای پیشبرد کارهای شما انجام نمی دهد ، بی شک نمی تواند وکیل مناسبی باشد و بهتر است در سریعترین زمان ممکن وکیل خود را تغییر دهید.
نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد اینست که دسترسی ساده و راحت باید هم برای وکیل و هم برای موکل میسر باشد.

قابل اعتماد

شما باید بدانید که وکیل کیفری که برای روند سریع کارهای خود انتخاب می کنید بایستی قابل اعتماد باشد. او باید قادر باشد پرونده شما را به خوبی به پیش برده و در روند دادگاه بسیار موثر واقع شود.بهتر است بدانید که پرونده پیش روی شما روی احتمالات آینده تان تأثیر خواهد گذاشت ، بنابراین مهم است که شخصی را انتخاب کنید که بتوانید به آن اعتماد داشته باشید.

ارتباطات

ارتباطات بعنوان مبحثی مهم در تمام امور و مخصوص در رابطه با انتخاب وکیل کیفری مناسب می باشد. از اینرو باید ارتباط خوبی بین شما و وکیل کیفری تان برقرار شود. شما باید در صحبت با وکیل خود احساس راحتی کنید و بدانید که او شما را کاملاً درک می کند.

تجربه

وکیل شما چقدر باتجربه است؟ این سؤال مهمی است که باید در ابتدا از خود بپرسید ، خصوصاً به این دلیل که وقتی محاکمه کیفری دارید ، می خواهید فردی با تجربه از طرف شما بعنوان وکیل انتخاب شود.به طور کلی ، تجربه بیشتر منجر به دانش بهتر و آشنایی بهتر با سیستم دادگاه می شود. این امر در به دست آوردن بهترین نتیجه برای پرونده شما بسیارمفید خواهد بود.

وظایف و مسئولیت های وکیل کیفری
وظایف و مسئولیت های وکیل کیفری به مراتب مشخص می باشد. این نوع وکلا بیشتر با اتهامات کیفری روبرو هستند و دامنه عمل آنها شامل دادرسی وثیقه ، دادخواست دعوی ، محاکمه ، دادخواستهای ابطال (آزادی مشروط یا مشروط) ، تجدیدنظر و راه حل های پس از محکومیت می باشد. بخشی از وظایف وکیل کیفری به شرح زیر می باشد:
بررسی پرونده و مصاحبه شاهدان
بررسی آئین نامه، قانون، اساسنامه، کدهای جنایات، و قانون آیین دادرسی
ایجاد یک دفاع و توسعه یک استراتژی موردی
مذاکره با دادستان برای درخواست تخفیف در رابطه با اتهامات کم‌تر
پیش‌نویس، بایگانی کردن و بحث کردن، تشکیل پرونده و استدلال های حرکاتی مانند حرکات اخراج و حرکات برای سرکوب کردن دادستان برای متهم در دادگاه
دفاع از متهم در محاکمه
ارائه پیش‌نویس، پرونده و درخواست تجدید نظر

حقوق وکیل کیفری
حقوق وکیل کیفری بسته به اندازه و دامنه عملیات و فعالیتش متفاوت می باشد.در واقع وکالت بعضی از این وکیل های کیفری بصورت عمومی بوده و عده ای دیگر نیز خصوصی می باشد که هزینه وکیل حقوقی خصوصی به مراتب بیشتر و سنگین تر از وکلای عمومی خواهد بود. بهتر است بدانید که رنج قیمت متوسط برای وکیل حقوقی در کشور آمریکا بین ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار می باشد.
توجه داشته باشید که وکلای کیفری شاغل در شرکتهای حقوقی معمولاً بالاترین حقوق را بدست می آورند. وکلای مجرب با تجربه می توانند سود بسیارخوبی از حرفه خود کسب نمایند. وکلای کیفری با بالاترین حقوق و دستمزد غالباً افرادی هستند که پرونده متهمان مشهور و ثروتمندی را در دست دارند..چنین اشخاص ثروتمندی با پرداخت بالاترین دستمزدها به وکیل کیفری در تلاش هستند تا به خواسته های خود دست یابند.

مطابق اعلام دفتر آماری آمریكا (BLS) ، میزان حقوق برای همه وكلا ، از جمله وكیل کیفری، به شرح زیر است:
متوسط حقوق سالانه ۱۲۰٫۹۱۰ دلار (۵۸٫۱۳ دلار در ساعت)
حقوق سالانه با۱۰٪ بیشتر: بیش از ۲۰۸،۰۰۰ دلار (۱۰۰ دلار در ساعت)
دستمزد سالانه با ۱۰٪ پائین تر : کمتر از ۵۸،۲۲۰ دلار (۲۷٫۹۹ دلار در ساعت)

آموزش و پرورش، صدور گواهی صلاحیت:
تحصیلات و سایر الزامات لازم برای فعالیت به عنوان وکیل کیفری به شرح زیر است:

• تحصیلات:
در نظر داشته باشید که همانند همه وکلا ، وکیل کیفری باید ابتدا دوره لیسانس خود را بگذراند ، سپس مدرک حقوق را دریافت نماید.این دو درجه به طور معمول هفت سال طول خواهد کشید.
• مجوز:
یکی دیگر از شروط وکالت وکیل کیفری کسب مجوز است.در واقع وکیل کیفری باید در کشوری که قصد وکالت دارد ، آزمون داده و پذیرفته شود.
• صدور گواهینامه:
برخی از وکلای جنایی مجوز هیئت مدیره را از هیئت ملی صدور گواهینامه تخصصی حقوقی کسب می کنند. در آمریکا این سازمان با عنوان (NBLSC) شناخته می شود. NBLSC یک سازمان غیرانتفاعی است که از طرف کانون وکلای دادگستری آمریکا برای ارائه گواهینامه هیئت مدیره برای وکلا تأیید شده و نتیجه ای از شورای ملی دفاع از دادگاه است.

مهارت ها و شایستگی های وکیل کیفری

لازم به ذکر است که وکلا در امور کیفری برای موفقیت در مشاغل و حرفه خود باید از مهارت های دیگری نیز برخوردار باشند ، از جمله این موارد به شرح زیر می باشد:

مهارتهای نوشتاری و گفتاری: مهارتهای عالی وکالت در زمینه شفاهی و کتبی به منظور استدلال به پرونده موکلین قبل ازحکم قاضی و ترغیب هیئت منصفه.

مهارت های پژوهشی و تحقیقاتی: مهارت های پژوهشی و تحقیقاتی نیز در ساخت پرونده موکل و ایجاد دفاع قوی بسیار مهم می باشد.

مهارتهای خلاقانه و تحلیلی: مهارتهای تفکر خلاق و تحلیل قوی برای تدوین یک استراتژی حقوقی ، تجزیه و تحلیل دادرسی و پرونده های پیچیده یکی دیگر از مهارت های مهم و ضروری یک وکیل کیفری می باشد.

دانش و تجربه حقوقی: درک عمیق از قوانین ، رویه دادگاه ، قوانین اثبات و قضات محلی برای هدایت سیستم عدالت کیفری کارآمد و شایسته.

مهارت های بین فردی: مهارت های عالی بین فردی برای ایجاد یک رابطه قوی بین موکل و وکیل ضروری است. متهمان جنایی گروه بدخلقی هستند که بعضی اوقات پیش از توافق در موردی که دوست دارند ، بسیاری از وکلا را پشت سر گذاشته و سریعا وکیل خود را عوض میکنند. بنابراین ، توانایی جذب و نگه داشتن مشتری و یا موکل برای یک وکیل کیفری بسیار ضروری می باشد.

چشم انداز شغلی وکیل جنایی
قانون جنایی یک جایگاه رو به رشد است. از آنجا که روز به روز میزان جرم و جنایت به شدت در حال افزایش است و قوانین جنایی در حال تغییر می‌باشند، شمار افرادی که به زندان محکوم شده‌اند در طول ۳۰ سال گذشته تقریبا سه برابر شده‌است. از اینرو میزان جرائم افزایش‌یافته و جمعیت زندان در سراسر کشور به شکل فزاینده ای افزایش یافته است. همانطور که قوانین جزایی جدید تدوین می‌شوند ، نیاز به وکلای جنایی یا همان وکلای کیفری برای دفاع از متهمان نیز روز به روز افزایش خواهد یافت.
شایان ذکر است که رشد شغل برای همه وکلا از جمله وکلای کیفری از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ نسبت به مشاغل و صنایع دیگر ۸ درصد رشد داشته است. این در حالیست که نرخ رشد ۷ % برای تمام مشاغل دیگر پیش بینی شده و قابل مقایسه می باشد.

نحوه کار وکیل کیفری

بیشتر وکلای کیفری بصورت خصوصی یا در یک شرکت انفرادی فعالیت می کنند. برخی از آنها برای ادارات خصوصی یا برای دولت به عنوان مدافعان کیفری عمومی در حال فعالیت هستند. بنابراین وکلای کیفری اغلب ساعات کار طولانی و نامنظم دارند. آنها غالباً با مشتریانی که در خارج از محل کار خود در دادسرا ، زندان ها ، بیمارستان ها و سایر مکان ها قرار دارند ملاقات می کنند. بیشتر وکلای کیفری مجبور هستند به دفعات و برای پیشبرد پرونده کاری خود به مسافرت بروند.

برنامه و ساعات کاری وکیل کیفری

بهتر است بدانید که اکثر وکلا هر هفته به صورت تمام وقت کار می کنند و بسیاری دیگر نیز بیش از ۴۰ ساعت در هفته مشغول به کار می باشند. وکلائی که در شرکتهای بزرگ کار می کنند یا در کارهای خصوصی مشغول به فعالیت هستند غالباً ساعات اضافی کار می کنند . وکلا اسناد را تهیه کرده و مدارک را بررسی نموده و تحقیق می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست